Neviditelný přízrak zvaný Bílá smrt: Jak se z finského farmáře stal nejobávanější sniper?

Rusko/Finsko - Nebyl vidět, nikdo ho nedokázal ani zahlédnout, přesto o jeho existenci svědčily stovky obětí, které po zásahu prakticky okamžitě zemřely. Řeč je o Simo Häyhäovi, který byl nejlepším odstřelovačem finské armády a postrachem Rusů v Zimní válce mezi Finskem a Sovětským svazem.

Přidejte svůj názor

ostřelovač Simo Häyhä (Bílá smrt)
doporučujeme

Simo Häyhä se narodil v roce 1905 v malém městečku Rautjärvi, ležícím na Karelské šíji poblíž hranic se Sovětským svazem. Do finské armády vstoupil o dvacet let později a díky předchozím zkušenostem byl přiřazen do elitní jednotky odstřelovačů, což byl považován za přísně výběrový post. Své jednotce však ostudu neudělal.

Původně byl farmářem a zemědělcem, jako lovec divé zvěře však měl na válku důkladnou průpravu - jeho dům zdobil nespočet zvířecích trofejí. Jeho talent byl obrovský, denně poslal do záhrobí v průměrů asi pět nepřátelských vojáků. Na konci sto denní války tak měl prokazatelně přes 500 obětí, další stovky lidí zranil.

Nepříliš vysoký mladík (měřil jen 160 centimetrů) se rychle stal ikonickým finským hrdinou Zimní války. Již od dětství rád lyžoval a lovil zvěř, svoje koníčky pak dokázal skvěle zužitkovat během války. Když před Vánoci 1939 dokázal sám zabít 25 příslušníků Rudé armády, noviny jeho čin oslavovaly jako "Häyhäův dárek Finsku".

Jeho styl byl unikátní, používal finskou variantu pušky Mosin-Nagant, ovšem bez jakékoliv optiky. K tomu měl dobré důvody - optika se často mlžila a také mohla vrhat odlesky slunce, což vedlo často k prozrazení. A Simo Häyhä dělal vše pro to, aby nikdy nebyl odhalen. Koluje třeba legenda, že do pusy si dával sníh, aby nebyl vidět jeho teplý dech. Společně s bílou pokrývkou hlavy v zasněžené krajině, pro nepřátele byl téměř neviditelný.

Häyhä byl dlouhou dobu neporazitelný a Rudé armádě byl tak na obtíž. Poslali na něj celou řadu elitních atentátníků, až jednomu sniperovi se konečně podařilo po mnoha pokusit zasáhnout finského vojáka. Häyhä však na zranění neumřel, ačkoliv kulka mu zdeformovala polovinu tváře. Za svoji odvahu byl povýšen z desátníka na poručíka, jeho osobní případ značí jedno z nejrychlejší vojenských povýšení v historii Finska.

V rozhovoru s novináři prozradil, že za svou přesnost vděčil zejména dlouholeté praxi z mládí. Po zranění odešel z armády a další války se nezúčastnil, vrátil se ke své původní profesi zemědělce a usadil se na finsko-ruských hranicích. Po zbytek života se věnoval svým koníčkům, hlavně lovům. Partnera mu v lesích často dělal i tehdejší finský prezident. Zemřel ve věku 96 let v roce 2002.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NASA dala zelenou startu lodi Crew Dragon s americkými astronauty

22.05.2020 21:14 Americká vesmírná agentura NASA dnes dala zelenou napjatě očekávanému startu dvou amerických…

Cukrovka a covid-19: Který typ představuje větší problém? Studie má…

20.05.2020 22:42 Aktualizováno Mezi rizikové faktory při nemoci covid-19 patří přidružené choroby, mj. také cukrovka, u které…

Rezignoval jeden z šéfů NASA, týden před ostře sledovaným startem Crew…

20.05.2020 15:02 Vedoucí pro vesmírné lety s lidskou posádkou amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA…

Kde dopadly zbytky čínské rakety? Nejspíš v Africe

14.05.2020 17:10 Zbytky čínské rakety vyslané začátkem května k testovacímu letu do vesmíru se nejspíše v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy