Konec náboženství, chaos a hysterie? Vědci zjišťovali, jak budou lidé reagovat na objev mimozemšťanů

Pokud bude zjištěna existence mimozemské civilizace, lidé vyběhnou do ulic a začnou panikařit, prohlásí všechna náboženství za lež a naopak budou vzhlížet k "nadřazené" rasy vesmírných cestovatelů - to je jeden z nejčernějších scénářů, které by mohl potkat církve, ale podle vědců je to neobvyklá vize. Naopak provedená studie dokazuje, že se lidé nesmírně těší na nové přátele z vesmíru.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Projekt SETI (Hledání mimozemské inteligence) dokonce přišel z devítibodovým postupem, jak by se lidé měli správně zachovat při setkání s mimozemšťany, panika do toho ovšem nepatří. Naopak studie z Arizony prokázala, že lidé dnes netrpělivě čekají, až se konečně nějaká radostná zpráva objeví. Už dávno jsou pryč časy, kdy v nás UFO mělo vyvolávat strach.

"Dokazuje to, že lidé se už nebojí, ale spíše jsou zvídaví," řekl Michael Varnum, spoluautor studie. Ten se domnívá, že civilizace by tímto zjištěním nezkolabovala, a ni by jinak náš každodenní život neutrpěl. Jejich výzkum provedený u zákazníků obchodu Amazon ukázal, že lidé jsou velmi natěšení na podobné informace a určitě nehrozí chaos v ulicích.

Studie měla však i zajímavé vedlejší zjištění - a to, že by lidé mnohem raději uvítali existenci mimozemšťanů ať už v inteligentní formě nebo v podobě bakterií, virů, apod., než "vylepšených" lidí vytvořených v laboratořích. Autoři si nejsou zcela jisti tím, proč tomu tak je. "Možná protože lidé věří, že ve vesmíru nejsme sami, ale chtějí být výlučným inteligentním tvorem pocházející ze Země," domnívá se Varnum.

Nová studie z Arizony tak reaguje na výsledek zkoumání z 50. let, kdy bylo znatelně prokázáno, že by lidstvo ovládl chaos a hysterii při podobném zjištění. Kdyby nás mimozemská civilizace navštívila před 50 lety, nejspíš by mohlo dojít i ke zvratu v náboženském vývoji, ale podobný scénář by byl dnes neobvyklý, domnívají se vědci. Je to dáno mimo jiné i tím, že většina světových náboženství už dnes otázku vesmírných návštěvníků spolehlivě zahrnula i do své nauky.

Například některé muslimské proudy nedočkavě vyhlížejí UFO jako na svého nového spasitele, katolická církev zase nevěří v mimozemského Ježíše, ale v nové civilizaci vidí potenciál dalších duší, které budou chtít být spaseny. Mormoni se zase domnívají, že Adam a Eva přišli z vesmíru, a buddhisté tvrdí, že bez ohledu na vnější skořápku, duši mají mimozemšťané i lidé stejnou.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zachrání lidské zdraví prase? Lékaři pracují na podivných pokusech

15.10.2019 10:45 Od nepaměti lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené orgány. Jak…

Zkáza Země začne ve Švýcarsku, nic z nás nezbyde, tvrdí vědec

14.10.2019 13:11 Aktualizováno Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky,…

Nejhorší nemoci na světě člověka zabíjejí roky. Jsou všude kolem nás

13.10.2019 16:05 Nemoci zabijí každoročně miliony lidí po celém světě. Velkou zásluhu na tom mají virová onemocnění,…

Lidstvo na pokraji vyhubení? Nový objev vyděsil vědce

12.10.2019 22:52 Aktualizováno Před 12 800 lety na Zemi dopadl asteroid, který vyhladil velkou část lidstva. Zjistili to nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama