Bouřlivé mladí JFK? O vlásek unikl smrti na pustém ostrově, podivná mise do Prahy

Život jednoho z nejpopulárnějších amerických prezidentů, byl plný zajímavosti a doslova životních zvratů dlouho před tím, než se stal nejmocnějším mužem planety. Během studií obdivoval Adolfa Hitlera a následně v 2. světové váůce málem položil život.

Přidejte svůj názor 1 komentář

John Fitzgerald Kennedy
doporučujeme

Zkráceně JFK je jméno pravděpodobně nejznámějšího prezidenta USA. Už jenom tím, že se člověk stane prezidentem USA, tak se zapíše do dějin. Pokud někdo v téhle řadě přečnívá, rozhodně to stojí za pozornost. Kennedymu se to podařilo, i když příčinu hledejme v bouřlivých okolnostech jeho mandátu a tragické smrti, než v jedinečných politických schopnostech. Na jednu stranu bonviván, jehož eskapády museli krýt speciální agenti, na druhou stranu muž, který dokázal zabránit vypuknutí nukleární války, která mohla být skutečným koncem světa.

Ctižádost jako rodinná láska

JFK pocházel z velmi bohaté rodiny původem z Irska a Kennedy byl tedy tradičně katolíkem, ale křesťanská výchova později prudce kontrastovala s životem plným večírků a milenek. V souvislostech americké kultury ctižádosti a ambicí probíhala i výchova Johna F. Kennedyho. Jeho otec Joe Kennedy byl velmi úspěšný a bohatý podnikatel, který se angažoval v politice. V ožehavých letech 1938 až 1940 byl dokonce velvyslancem USA ve Velké Británii.

Matka byla bigotní katolička a ve výchově dětí byla skutečně přísná. Ve výchově Kennedyů nešlo ani tak o rodinné vztahy ať už pozitivní či negativní, ale o vzájemnou konkurenci a ambice. Těžko říct, jestli se ve skutečnosti budoucímu prezidentovi v tomto prostředí líbilo, nicméně charakteristiku ambiciózního a cílevědomého muže splňoval do posledního bodu.

Kennedy cestovatel nevynechal ani Prahu

Ještě v rámci studia na Harvardu se podíval do Evropy. Podobně jako dnes houfy movitějších Američanů křižující Evropou od jednoho většího města k druhému, nevynechal ani JFK návštěvu Prahy. Psal se rok 1939 a Praha byla okupována Němci. Neobjevil se v tehdejším Československu náhodou, připravoval totiž diplomovou práci Mnichovský appeasement. Někoho asi zaskočí, že podporoval tehdejší ústupkovou politiku Británie a Francie vůči Hitlerovi. Možná už zde pozorujeme to, proč zachoval chladnou hlavu později, v momentech kdy nejvíce hrozilo, že studená válka se rozehřeje údery nukleárních bomb. Anebo se zde odráží jeho mladický obdiv k charismatu Adolfa Hitlera.

Válka a zásadní cliffhanger v životě Kennedyho

Druhá světová válka byla velkým mezníkem v jeho životě. Smrt jeho bratra Joe Kennedy juniora znamenala skutečný twist v jeho životě. Stal se tak nejstarším žijícím synem a cílem ambicí jeho otce. Právě kontakty a ekonomický vliv stál na počátku jeho úspěšné politické kariéry. Během války šlo o život i samotnému JFK když se potopil člun, kterému velel. JFK trosečník strávil několik dní bez jídla se svou posádkou na pustém ostrově a to, že jen o vlásek unikl smrti, mu později v prezidentské kanceláři připomínalo těžítko z kokosu, na který tehdy napsal zprávu o pomoc.

Kennedy rovněž utrpěl zranění zad. Nejdřív se tvářilo jako běžný úraz, ale nabylo chronické povahy a budoucí prezident trpěl neskutečnými bolestmi celý život. Mimo oficiální záznam se pohyboval na berlích a oficiální jednání často absolvoval pod silným množstvím sedativ a jiných lékařských drog.

JFK – Mr. President

Po krátké poválečné štaci novináře se stal roku 1947 kongresmanem a roku 1953 senátorem za stát Massachusetts. Cesta k oválné pracovně byla otevřená. V roce 1960 porazil v prezidentském duelu Richarda Nixona o 119 450 hlasů. Za svůj úspěch vděčil, kromě rodinných peněz a konexím, také politickému marketingu, jelikož patřil mezi první politiky, kteří velmi účinně používali ke kampani televizi. Za mnohé vděčil svým řečnickým schopnostem a charismatu. Ten mu přinášel enormní úspěch zejména u ženských voliček. Obdiv žen ho pronásledoval i do oválné pracovny a jeho eskapády s milenkami řešily dokonce i americké tajné služby. Ale to je zase další příběh …

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott: Za jeho zády ho podvedli? Zoufalý zpěvák nemohl nic dělat

14.12.2019 22:58 Aktualizováno Zesnulý zpěvák Karel Gott miloval hudbu a své fanoušky. Ne vždy byl ale ochoten tyto dva zájmy…

Nejkrásnější dívka světa: Miss World 2019 je Jamajčanka, Češka propadla

14.12.2019 18:48 Titul Miss World 2019 dnes v Londýně získala 23letá Jamajčanka Toni-Ann Singhová, česká zástupkyně…

Za oslavu Vánoc do žaláře? Zavřou vás nejen v muslimských zemích

14.12.2019 14:42 Aktualizováno Pečete cukroví, chystáte kapra a zdobíte stromeček, anebo se chystáte strávit vánoční svátky v…

Toxická maskulinita škodí ženám i mužům. V čem tento patologický jev…

14.12.2019 14:19 Je toxická maskulinita pouze výplodem fantazie "genderistů"? Ačkoliv se v dnešní době nepovažují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama