Globální oteplovaní si vybírá svou daň? V ohrožení jsou nejznámější ptáci

Tučňákům císařským podle všeho čelí klimatickým změnám. Podle vědců budou tito tvorové ve velkém maléru, pokud se klimatické podmínky nikterak nezmění. Zpráva o tučňácích byla publikována v žurnálu Nature Climate Change.

Přidejte svůj názor

tučňáci

Vědci posoudili rozdrobenou ptačí populaci u Jižního oceánu kolem Antarktidy a došli k závěru, že některé pevnosti jsou pro tučňáky už neudržitelné. Problémem je pokračující odklon od klíčových hnízd, které tučňáci dříve preferovali. A pokud bude pokračovat ohřívání Země, tak potrava bude pro tyto nelétavé ptáky příliš daleko. 

"Náš výzkum ukazuje, že téměř 70 % tučňáků císařských - asi 1,1 milionu chovných párů - se budou muset kvůli skleníkovým plynům do konce století přestěhovat nebo zmizet," řekla BBC doktorka Céline Le Bohecová z francouzského národního centra pro vědecký výzkum.

Tým vědců zkoumal konkrétní požadavky největších tučňáků na světě -tučňáků císařských - a jak změny životního prostředí mají vliv na jejich život. Například druhý největší tučňák - Aptenodytes patagonicus (tučňák patagonský) - upřednostňuje moře bez ledu a hladké písečné pláže. Potřebují velkou zásobu ryb a chobotnic, kterou jim dodává tzv Antarktická polární fronta, což je půda bohatá na živiny. 

Studie však naznačuje, že Antarktická polární fronta směřuje směrem k jižnímu pólu a pokud se teploty budou dále zvyšovat, jak se předpokládá, tak se přední strana dostane pryč z dosahu tučňáků císařských. Počítá se totiž s tím, že pták jako tučňák může cestovat pro potravu maximálně sedm set kilometrů celkem, dokud jeho mláďata nezačnou hladovět. 

"Marionský ostrov, ostrovy prince Edwarda a Crozetovy ostrovy budou mít největší potíže v dalších padesáti letech. To jsou hlavní místa, kde se tučňáci vyskytují. Pokud však nezabráníme oteplování, tak budou mít problémy i další ostrovy," upozornila doktorka Le Bohecová.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

15.12.2018 21:54 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Nomen omen: Komu jméno předurčilo budoucnost? Známé příklady najdeme i v…

15.12.2018 21:45 Aktualizováno Výraz nomen omen pochází už z antického Říma, dramatik Titus Maccius Plautus použil ve své hře…

Lékaři ženě řekli, že má zápal plic a poslali ji domů: Po 2 měsících…

15.12.2018 21:42 Aktualizováno Australanka Tamara Impellizzeri byla v květnu hospitalizována se zápalem plic. Lékaři jí předepsali…

Poklad ze Slezské Středy: Financoval Karel IV. politiku šperky své ženy?

15.12.2018 20:39 Aktualizováno Jeden z největších nalezených středověkých pokladů sebou nese hned několik záhadných otázek – Jak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama