Globální oteplovaní si vybírá svou daň? V ohrožení jsou nejznámější ptáci

Tučňákům císařským podle všeho čelí klimatickým změnám. Podle vědců budou tito tvorové ve velkém maléru, pokud se klimatické podmínky nikterak nezmění. Zpráva o tučňácích byla publikována v žurnálu Nature Climate Change.

Přidejte svůj názor

tučňáci
doporučujeme

Vědci posoudili rozdrobenou ptačí populaci u Jižního oceánu kolem Antarktidy a došli k závěru, že některé pevnosti jsou pro tučňáky už neudržitelné. Problémem je pokračující odklon od klíčových hnízd, které tučňáci dříve preferovali. A pokud bude pokračovat ohřívání Země, tak potrava bude pro tyto nelétavé ptáky příliš daleko. 

"Náš výzkum ukazuje, že téměř 70 % tučňáků císařských - asi 1,1 milionu chovných párů - se budou muset kvůli skleníkovým plynům do konce století přestěhovat nebo zmizet," řekla BBC doktorka Céline Le Bohecová z francouzského národního centra pro vědecký výzkum.

Tým vědců zkoumal konkrétní požadavky největších tučňáků na světě -tučňáků císařských - a jak změny životního prostředí mají vliv na jejich život. Například druhý největší tučňák - Aptenodytes patagonicus (tučňák patagonský) - upřednostňuje moře bez ledu a hladké písečné pláže. Potřebují velkou zásobu ryb a chobotnic, kterou jim dodává tzv Antarktická polární fronta, což je půda bohatá na živiny. 

Studie však naznačuje, že Antarktická polární fronta směřuje směrem k jižnímu pólu a pokud se teploty budou dále zvyšovat, jak se předpokládá, tak se přední strana dostane pryč z dosahu tučňáků císařských. Počítá se totiž s tím, že pták jako tučňák může cestovat pro potravu maximálně sedm set kilometrů celkem, dokud jeho mláďata nezačnou hladovět. 

"Marionský ostrov, ostrovy prince Edwarda a Crozetovy ostrovy budou mít největší potíže v dalších padesáti letech. To jsou hlavní místa, kde se tučňáci vyskytují. Pokud však nezabráníme oteplování, tak budou mít problémy i další ostrovy," upozornila doktorka Le Bohecová.  

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidstvu hrozí zkáza, přijde už příští rok, varuje expert

21.07.2019 10:11 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Revoluce v potravinářství: Nestlé zjistila, jak vyrobit čokoládu bez cukru

21.07.2019 09:14 Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli…

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama