Problémy s ledvinami přicházejí potichu

Osmý březen není jen Mezinárodním dnem žen, ale také Světovým dnem ledvin. A letošní Světový den ledvin je právě věnován ženám, onemocnění ledvin spojených s těhotenstvím a také močovou infekcí, která je u žen výrazně častější. Tímto onemocněním, byť nemusí být zrovna závažné, si během života projde desetina Čechů. Problémy s ledvinami přicházejí nepozorovaně a dost často bez bolesti, o to více lékaři zvláště v tento den vyzývají k pozornosti ke svému tělu, dietním a a režimovým opatřením a také preventivním prohlídkám.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Jako nejúčinnější prevenci lékaři radí dodržovat zdravou životosprávu a dostatečný pitný režim, který na dospělého člověka odpovídá zhruba 2 až 2,5 litrům tekutin denně. „Díky správné dietě a pravidelné fyzické aktivitě se dá udržet dlouhodobobě odpovídající tělesná váha a tím snížit pravděpodobnost ledvinného onemocnění spojeného s obezitou jako je diabetes a vysoký krevní tlak, ” uvádí profesor Vladimír Teplan, nefrolog a nutricionista, klinický konzultant pro komplikované pacienty výživového programu Cambridge Weight Plan.

„V IKEM jsme vedli studie s dietou a takzvanými ketoanalogy, které mají světovou prioritu. Ketoanaloga nahrazují aminokyseliny, z nichž jsou tvořeny bílkoviny. Pomocí diety a léků se tak snažíme co nejdéle prodloužit dobu, po kterou pacienti čekající na nový orgán nepotřebují docházet na dialýzu,“ dodává Teplan.

Zadržujete vodu, pijte!

Dostatečné zavodňování organismu dokonce slouží jako prevence zbytečného zadržování tuků a vody. Pokud trpíte zadržováním vody v těle, rozhodně tedy neplatí, že byste měli pít o to méně. Namísto toho je žádoucí pozměnit celý stravovací režim a zařadit do něj potraviny, které pomáhají s odvodněním – například rajčata, rukolu nebo třeba meloun. Ten sice přispívá k hydrataci, umí však tělo nabudit i k vylučování.

Studie nasvědčují tomu, že lidé, kteří hodně pijí, mají menší příjem potravy. V kombinaci s menším příjmem energie, kterou díky tomu nepotřebují doplňovat v příliš velké míře, tak vlastně „ošidí“ jídlo pitím. Tato metoda jim pomáhá ke snazšímu hubnutí. Pozor ale na opačný trend, tedy nadměrný příjem tekutin, nazývaný aquaholismus.

„Neplatí, že když budeme hodně pít, naplníme si tekutinou tělesné buňky a budeme krásní a bez vrásek. Tělo má svoje vnitřní regulační mechanismy, dva a půl litru vody denně k jeho správnému fungování opravdu stačí,“ upozorňuje prof. Teplan. Ledviny mají v organismu důležitou olčišťovací funkci, odstraňují z těla škodlivé látky metabolické látky a v podobě moči je odvádějí do močového měchýře. Pokud ledviny nefungují správně, musí pacient několikrát týdně podstupovat dialýzu, tedy umělé čištění krve. V této fázi už je také nutné hledat vhodného dárce pro transplantaci.

Nechte si vyšetřit ledviny včas

Za hlavní příčinu vzniku ledvinových onemocnění bývají v současnosti označovány civilizační choroby, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka nebo obezita. Na potížích s ledvinami je nejzrádnější to, že až do pozdní fáze zůstávají téměř bez příznaků. Ledviny mohou třeba fungovat už jen z deseti procent, přesto pacient významnější obtíže nepociťuje. V pokročilých stadiích se mohou objevit otoky kotníků, únava, poruchy koncentrace nebo nechutenství.

Náchylnost k ledvinovým potížím narůstá s věkem. Za život si nějakým onemocněním ledvin projde deset až dvanáct procent lidí, ve věku nad 65 let už je to čtvrtina, o deset let později alarmující polovina. Potíže s ledvinami se ale nevyhýbají ani mladším generacím.

U příležitosti Světového dne ledvin se můžete nechat preventivně vyšetřit v několika zdravotnických zařízeních po celém Česku. Vyšetření je jednoduché a nezabere více než deset minut. Stačí přijít na lačno, se vzorkem moči a lékaři s vámi na místě proberou základní rizikové faktory, které vznik ledvinových onemocnění podporují

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukřižování: Jeden z nejbrutálnějších a nejhanebnějších způsobů smrti

20.04.2019 21:00 Aktualizováno Nejslavnější ukřižování na světě je ukřižování Ježíše Krista, který byl podle Nového zákona usmrcen…

Síla jarních bylinek: K čemu je dobrý medvědí česnek, petrklíč nebo…

20.04.2019 20:17 Aktualizováno Již brzy na jaře můžete sbírat léčivé bylinky, které vám pomohou v případě zdravotních problémů,…

Velikonoční ostrovy: Proč dostalo místo opředené legendami svůj název?

20.04.2019 19:32 Aktualizováno Jeden z nejzáhadnějších a nejizolovanějších ostrovů naší planety se nachází 3500 km od pobřeží…

Tajemství lidské krve: Jsou Rh negativní lidé mimozemšťané?

20.04.2019 19:31 Aktualizováno U lidí se objevují čtyři odlišné krevní skupiny. Kromě toho je ale důležitý jako takzvaný Rhesus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama