Slavný mafián ovládal celé Chicago, nakonec jej zabila pohlavní nemoc

Chicago - Jeho jméno je téměř synonymem pro organizovaný zločin a mafii. Alphonse Gabriel Capone známý jako Al Capone si během 20. a 30. let minulého století podmanil velkou část amerického podsvětí a svého času byl uznávanou celebritou a velkou osobností veřejného života. Žádný strom ale neroste do nebe a i pro velkého Ala si tak nakonec sáhla ruka zákona.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Alphonse se narodil do rodiny italským imigrantů v newyorském Brooklynu 17. ledna 1899. Vyrůstal v nuzných podmínkách, ale byl odhodlaný to změnit, a to za jakoukoliv cenu. Škola mu příliš nešla, ani ho nebavila, takže jí opustil už ve čtrnácti, aby se následně potloukal po ulicích New Yorku a živil se předáváním a krádežemi.

Capona si proto brzy všimli vysocí představitelé místní mafie a zaměstnali ho jako rváče a vyhazovače. Tak se mladý italoameričan seznámil s lidmi jako byl slavný mafiánský boss Johnny Torrio nebo pozdější Caponův blízký spolupracovník Frankie Yale.

V roce 1919 se tak Capone stěhoval do Chicaga, kam si jej vyžádal právě Johnny Torrio. Torriův šéf Jim Colosimo tehdy ve městě provozoval síť nevěstinců a měl potíže s vyděrači, kteří jeho byznysu škodili. Najal si proto Capona, aby jeho problémy vyřešil. Ten situaci zvládl a udělal si tak zejména u Torria dobré jméno.

V roce 1920 Torrio za Caponovy pomoci naplánoval vraždu svého šéfa Colosima a sám vedení mafiánské organizace převzal. Capone pro něj dál pracoval a podílel se na pašování alkoholu a výběrech výpalného. V roce 1925 už měl Torrio dost života, při němž se ho neustále někdo snaží zabít a odešel na odpočinek. Capone tak převzal vedení celé organizace.

Jeho pozice v rámci organizovaného zločinu stále sílila. Postupně ovládl i obchod s drogami a nelegální sázky na dostihy. Na veřejnosti se mu ale dařilo budovat si image počestného a uvážlivého obchodníka, který se násilí štítí a naopak rád přispívá na charitu a rozvoj města Chicaga.

Situace v Chicagu ale gradovala a město se propadlo do krvavé a nemilosrdné války gangů. 14. února 1929 nařídil Al Capone nechvalně známý masakr na Den svatého Valentýna, během něhož jeho za policisty převlečení muži postříleli členy konkurenčního gangu. V té době tekla po ulicí Chicaga denně krev a obyvatelé města již začínali mít „pokojného obchodníka“ Capona dost.

V dubnu 1930 byl publikován seznam nepřátel města Chicaga a jméno Al Capona bylo napsáno na prvním místě. Policisté a státní zástupci (tedy ti již nebyli na Caponově výplatní pásce) si lámali hlavu, jak mafiánského bosse dostat konečně za mříže. Nakonec jim k tomu posloužila zdánlivá banalita – nezaplacení daně z příjmu.

Capone oficiálně nic nevlastnil a jeho obchody probíhaly přes třetí osoby a prostředníky. Nakonec se ale díky informátorovi podařilo odhalit, že nezaplatil daň z příjmu ve výši 200 tisíc dolarů a v červnu 1931 případ doputoval k soudu. Capone se nejdřív chtěl dohodnout tak, že by vinu přiznal a na oplátku by dostal nižší trest, soud ale dohodu odmítl.

Mafie se pokusila alespoň podplatit členy poroty, ale ani to nevyšlo, když nechal soudce porotce na poslední chvíli vyměnit. Al Capone tak byl uznán vinným sice z menšiny skutků, jež mu byly připisovány, ale k tomu, aby putoval do vězení to stačilo. Dostal 11 let.

Do vězení nastoupil 4. května 1932. Nejdříve putoval do věznice v Atlantě, kde byl prominentním vězněm a i zpoza mříží nadále řídil své obchody. V roce 1934 byl ale převezen do věznice na ostrov Alcatraz u San Franciska. Tím přišel o veškeré kontakty se svojí mafiánskou organizací a brzy tak nastal jeho nevyhnutelný mocenský pád.

Capone strádal i po lidské stránce. Věznění snášel velmi těžce psychicky a navíc se u něj začala projevovat nákaza syfilisem, v jejímž důsledku u něj naplno propukla demence. V roce 1939 tak byl propuštěn na svobodu jednak díky špatném zdravotnímu stavu a také proto, že již nadále nebyl nebezpečný.

Až do konce života se Capone potýkal se zdravotními potížemi a kvůli syfilisu musel být několikrát hospitalizován v nemocnici. Během 40. let se jeho zdravotní stav nadále horšil. V lednu 1947 prodělal záchvat mrtvice a následně dostal zápal plic, na nějž také 25. ledna 1947 zemřel.     

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

Zapomenutá invaze: Napoleonská Francie a carské Rusko uzavřeli nečekané…

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice…

Ježíš v islámu. Jak se muslimové dívají na jeho smrt a vzkříšení?

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Včera křesťané na celém světě oslavili vzkříšení Ježíše Krista. Na Velikonoční příběh, tj. smrt a…

Hrad Jindřichův Hradec: Jeho počátky patří k záhadám české historie

22.04.2019 09:40 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama