Média šílí, ale zajímá vůbec královská svatba Brity? Odpovědi vás zřejmě překvapí

Londýn - V tradiční anglické hospodě v noblesním městě Eton popíjejí hosté pinty piva pod girlandami vlaječek v červené, bílé a modré barvě. Podle jejich mínění je sobotní sňatek prince Harryho a jeho americké snoubenky Meghan Markleové ohromnou událostí. Jiní si tím ale nejsou tak jistí, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Meghan Markleová a princ Harry

"Je to součástí toho, že jsme Britové," říká čtyřiatřicetiletý Chris Partington stojící u baru hospody Jindřicha VI. - asi tři čtvrtě kilometru od hradu Windsor, kde se bude královská svatba konat, a nedaleko exkluzivní internátní chlapecké školy Eton, kterou Harry navštěvoval. "Tahle místa teď hodně ožila, a to je podle mě úžasné," dodal Partington, který pracuje v softwarové firmě.

Není pochyb o tom, že svatba prince Harryho, vnuka královny Alžběty, který je šestým v pořadí následnictví na trůn, s hollywoodskou herečkou Markleovou - hvězdou televizního seriálu Kravaťáci - upoutala obrovskou pozornost médií.

Během posledního měsíce sotva uběhl jediný den, kdy by se na titulní straně bulvárních listů neobjevila alespoň zmínka o nadcházející svatbě, zatímco televizní stanice v Británii i Spojených státech přispívaly neutuchajícím proudem dokumentů a dalších příspěvků na téma královského sňatku.

Před svatbou se ve Windsoru registrovalo více než 5000 novinářů a členů jejich podpůrných štábů, plus více než 160 fotografů a 79 mezinárodních televizních sítí, informoval Kensingtonský palác.

Ovšem průzkumy veřejného mínění naznačují, že co se týče britské populace, zájem o královskou svatbu není všeobecně sdílený. Společnost Opinium Research minulý týden uvedla, že podle jejího průzkumu jen 38 procent Britů plánuje sledovat svatbu v televizi. Více než polovina - 53 procent - jednoznačně uvedla, že si přenos sňatku nepustí.

"Podle mě to není důležité," řekl 33letý řidič nákladního auta Ben Tindle, kterého reportér Reuters zastavil v Islingtonu v severním Londýně nedaleko vandaly poničeného pouličního umění zobrazujícího Markleovou a dva vojáky v tradičních šarlatových uniformách. "Královská rodina, lidi, co se narodili do bohatství - to v téhle době a éře není potřeba. Ani nevím, kdy ta svatba je."

zdroj: YouTube

Britská monarchie nepřestává být zdrojem fascinace po celém světě. Jen málo zemí dokáže napodobit pompu a majestátnost, jaká královskou rodinu obklopuje. Jeden britský vládní ministr odhadl, že televizní přenos ze svatbyHarryho staršího bratra Williama, který si v roce 2011 bral Kate Middletonovou, sledovaly dvě miliardy lidí. Když se v roce 1981 brali Harryho otec a matka, následník trůnu princ Charles a zesnulá Diana, princezna z Walesu, dívalo se na přenos svatby zhrub 750 milionů lidí na světě. A podle některých zpráv až 2,5 miliardy lidí sledovalo Dianin pohřeb v roce 1997.

Vyvolá sňatek třiatřicetiletého Harryho a o tři roky starší Meghan stejný zájem? To zatím není jasné. Žádný vládní úřad nebyl schopen poskytnout odhady počtu diváků sobotní svatby. Ale zatímco v den sňatku Williama a Kate se konalo zhruba 5500 pouličních oslav, oficiální činitelé uvádějí, že tentokrát jich bude podstatně méně.

Například v hrabství Hertfordshire se v roce 2011 během svatby Williama a Kate konalo téměř 300 pouličních oslav, tentokrát jich tu je plánováno jen 56. "Rozhodně jsme nedostali tolik žádostí o povolení oslavy jako posledně," řekl mluvčí obecních úřadů. "Nezdá se, že by byl tentokrát tak velký zájem."

Podle Grahama Smithe, výkonného předsedy protimonarchistické skupiny Republika, tyto údaje odrážejí propast mezi mediální podobou monarchie a podstatně větším nezájmem Britů jako celku. "Valná většina lidí v téhle zemi i na světě se dívat nebude. Nezajímá je to a budou dál vést svůj život jako obvykle," řekl agentuře Reuters.

"Ano, existuje dost velký počet lidí, které to zajímá a baví, a tento počet je dost vysoký na to, aby zavdal příčinu k mediálnímu zájmu. Ale je něco úplně jiného tvrdit, že královskou rodinu a její členy každý miluje," dodal.

Jisté je, že většina lidí si nepřeje Windsory zbavit panování. Podle průzkumu Opinium Research si 61 procent Britů myslí, že by monarchie měla pokračovat, zatímco 25 procent lidí soudí, že by se Británie měla stát republikou.

Pokud jde o oblibu jednotlivých členů královské rodiny, tam už se názory značně rozcházejí. Královnu Alžbětu vnímá pozitivně 68 procent lidí. Harry je na tom ještě o něco lépe - pozitivní názor na něj má 71 procent lidí, což je jen o jeden procentní bod méně, než kolik získal jeho bratr William, který dopadl nejlépe. Ovšem jejich otec Charles získal jen 36 "pozitivních" procent a jeho druhá manželka Camilla jen 21 procent.

Jména a tváře vnuka královny Alžběty a jeho americké snoubenky zdobí zboží prakticky ve všech obchodech britského města Windsor, kde se tuto sobotu královská svatba odehraje - a kde obchodníci doufají, že zpeněží zájem o ni ze strany místních obyvatel i turistů.

Tašky, šálky, talíře nebo třeba sklenice s nápisem Harry a Meghan obsahující kvasnicovou pomazánku, která se obvykle jí namazaná na toastu, jsou vystavené v regálech i výkladních skříních obchodů společně s vlaječkami, plyšáky a párty oblečením.

"Naši zákazníci mají rádi něco, co jim onen den připomene," řekl Anthony Edwards z obchodu Daniel. "Měli jsme tu zákazníky, co si koupili 130 miniaturních magnetů, protože ve stejný den slaví svatbu."

Královská mincovna vydala speciální minci, pošta přispěla sérií známek a londýnská firma Crown Jewels (korunní klenoty) prodává "upomínkové kondomy na královskou svatbu".

Jedna z konzultantských firem odhadla, že by svatba Harryho a Meghan mohla britské ekonomice přilepšit o miliardu liber (asi 29 miliard korun). Britská ekonomická prognostická skupina EY ITEM Club nicméně minulý týden uvedla, že posílení ekonomiky bude "omezené".

"Královská svatba by měla britské ekonomice přinést jisté výhody, ovšem měli bychom se vyvarovat přehánění potenciálního dopadu, anebo se snažit potenciální zisky nějak pevně kvantifikovat," uvedl v prohlášení hlavní ekonomický poradce skupiny Howard Archer.

"Předpokládáme, že nastane velmi omezené, dočasné posílení ekonomiky, které se soustředí do některých sektorů, především maloobchodního, turistického a možná také v oblasti občerstvení a pohostinství," dodal Archer.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlad a kručení v břiše může signalizovat vážnou nemoc

22.03.2019 11:28 Kručení v břiše je nepříjemné zejména ve chvíli, kdy je tak hlasité, že ho slyší i okolí. Když se…

"Královna" Meghan pod palbou. Bizarní video hýbe celou Británií

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Každoroční udílení cen britské populární hudby BRIT Awards i měsíc po svém skončení hýbe celou…

Vědci zjistili, proč nás zatím nekontaktovala žádná mimozemská civilizace

21.03.2019 18:59 Vědci i obyčejní lidé si často kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami. A pokud na jiné planetě…

Aspergerův syndrom? Z autistické psychopatie vzniklé v nacistické Vídni se…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Proč je Aspergerův syndrom takovou součástí našeho lexikonu? Proč se jeho použití v polovině 90.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama