Arkadij Babčenko. Kdo je novinář, o kterém mluví celý svět

29. května celý svět hovořil o údajné vraždě ruského nezávislého novináře Arkadije Babčenka, který z bezpečnostních důvodů žil s rodinou v ukrajinském Kyjevu. Vraždu si podle ukrajinských státních služeb objednala samotná ruská vláda. Následující den 30. května ukrajinské služby celou kauzu vyvrátili a argumentovali to tím, že vražda byla nutnou inscenací za účelem odhalit opravdového vraha. Zpráva o tom, že Babčenko je zabitý se rozletěla celým světem za pouhých 24 hodin, čímž stihla zpochybnit veškerou důvěryhodnost jak ukrajinských služeb, tak především novinářů i médií. Kdo je sám Arkadij Babčenko a co něm má vědět veřejnost kromě této kauzy?

Přidejte svůj názor

Arkadij Babčenko, foto z facebookové stránky Babčenka

V rozhovoru pro Deutche Welle (německé mezinárodní vysílání – pozn. redakce), které se konalo ještě v době, kdy Babčenko žil v Praze, novinář řekl, že jeho kritický až agresivní tón vůči ruské vládě je zcela na místě. „Jsem člověk, který pouze dělá svoji práci, nikoho nezabíjím a neuvězňuji,“ komentoval Babčenko. Lov na novináře začal ještě v roce 2011, kdy žurnalista začal otevřeně projevovat svoji kritickou pozici ke vztahu k tamější vládě. 

V roce 2017 situace gradovala tím, že Babčenko zveřejnil svůj názor na facebooku o letecké havárii Tu-154 nad Černým mořem. Letadlo s pěveckým sborem Ruské federace Alexandrovců mířilo do Sýrie, kde se měl konat silvestrovský koncert pro ruské vojáky. Na palubě kromě členů uměleckého sborů byli ruští novináři a několik úředníků, v důsledku nehody však všichni cestující zemřeli. Babčenko na svém facebooku vyjádřil názor, že oběti havárie nejsou hodní soucitu. 

Štvanice na novináře poté dosáhla takové míry, že jeho rodina už nemohla zůstat v Rusku v bezpečí. V roce 2017 se novinář s rodinou přestěhoval do Prahy, kde ovšem plánoval zůstat pouze na kratší dobu a vrátit se zpět do Ruska. V Praze Babčenko zůstával ve styku s dalšími novináři, kteří se stejně jako on museli přestěhovat jinam. Do Moskvy se Babčenko nevrátil, v Praze mu úřady neudělili povolení k trvalému pobytu a on se rozhodl na nějakou dobu přestěhovat do Izraele. Novinář nakonec skončil na Ukrajině, kde žije až do dnes. 

Svoji kariéru Babčenko začal jako vojenský korespondent píšící především o militaristických událostech. Před tím se jako běžný voják zúčastnil dvou válek v Čečensku. V opozici k ruské vládě nebyl od samého začátku. Psal spíše vojenskou prózu a pracoval v terénu jako korespondent ve válce v Jižní Osetii mezi Gruzii a Ruskem. „Ve válce žádné politické názory nejsou a nemůžou být, tam se lidé zajímají pouze o praktické věci,“ řekl Babčenko o svém působení v Čečensku.

„Neřekl bych, že jsem byl vlastenec. Ale ztotožňoval jsem se s ruskou stranou a s ruským státem. Kdy začala válka v Gruzii řekl jsem si, že Rusko v tomto konfliktu nemá pravdu, ale je to s*kra koneckonců můj stát a moje armáda,“ komentoval svoji životní cestu Babčenko v rozhovoru pro Current Time v Praze. „Po roce 2008 a zmíněné válce jsem přišel na to, že s tím, co se děje v Rusku vůbec nesouhlasím,“ doplnil. Rozhodující událost pro novináře byla jeho služební cesta na Ukrajinu, kde probíhají vojenské konflikty. Ještě před tím od roku 2011 Babčenko začal veřejně vystupovat proti ruské vládě a byl za to odsouzen ruskými státními službami.

Zahraniční média kauzu s inscenací vraždy novináře nazývají hrou s pravdou a Ukrajinskou vládu obviňují z nepovedeného triku, který způsobil ještě větší nedůvěru v tamější zákon a vládu. Ukrajina ještě musí představit pádné důkazy o tom, že Rusko doopravdy mělo v plánu zavraždit novináře.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Temná historie Evropy: Na které zemi si Hitler a Stalin pořádně smlsli?

21.11.2018 16:40 Sen Poláků o nezávislém státu se po první světové válce splnil. Po více než 120 letech získali…

Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

21.11.2018 14:50 Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé…

Chytrý po tatínkovi? Zapomeňte. Děti inteligenci dědí od maminek, tvrdí…

21.11.2018 14:29 Rodiče se často hádají, po kom jejich ratolest vlastně je. V případě inteligence na to podle…

Tajemství nejzáhadnějšího mága z Harryho Pottera odhaleno: Jedna z…

21.11.2018 13:03 Od doby, kdy knižní a poté i filmová série o mladém čarodějnickém učni Harry Potterovi hýbala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama