Plastika intimních partií? Mělo by se o tom více veřejně hovořit, tvrdí uznávaný chirurg

ROZHOVOR – Ordinace plastických chirurgů už nejsou doménou žen, často přicházejí na kliniky i muži. Co je k tomu vede? “Pomocí estetického zákroku chtějí spíše vyřešit nějaký zdravotní problém, estetické hledisko nebývá tou hlavní motivací jako v případě žen,” říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz MUDr. Dušan Záruba z Ústavu estetické medicíny.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Lékaři
doporučujeme

Ideál krásy se v průběhu dějin měnil. Jaký je ten současný, pokud jde o ženy v Evropě?
Módní trendy se samozřejmě promítají i do estetické medicíny. Když si například vezmeme zvětšování prsou. Dříve s tímto požadavkem přicházely ženy, které měly malá, málo vyvinutá prsa. Dnes chodí i ženy s řekněme průměrnou velikostí prsou, které je chtějí zvětšit. Tento trend velkých prsou se objevil před mnoha lety v USA a tím, jak je euroamerická kultura propojená, se postupně dostává i k nám do Evropy. Postupně jej zaznamenali v Anglii i západní Evropě a teď už dorazil i do Česka.

Vždy ale záleží na kultuře té dané země. U nás se zvětšují prsa, ale například v jižní Americe zase chtějí ženy zvětšovat pozadí. V každé zemi jsou zkrátka představy o kráse trochu jiné a požadavky na estetickou medicínu se v každé zemi a v každé době trochu liší.

V poslední době také zaznamenáváme například mnohonásobně vyšší poptávku ze strany žen po labioplastice – operaci stydkých pysků. U mnoha žen dochází, ať už proto, že to mají vrozené, nebo po porodu, k výraznému zvětšení malých stydkých pysků oproti velkým nebo i k asymetriím, což jim pak způsobuje problémy. A zatímco dříve se s tím nějak popraly, dnes tím, jak mezi sebou více komunikují a jsou více informované, vědí, že se to dá operovat. A přicházejí k nám.

Obecně mohu tvrdit, že ženy vyhledávají estetickou chirurgii z důvodu určitého nedostatku, který by rády upravily či se ho zbavily. Někdy o tom přemýšlejí nebo je to podvědomě hlodá i dlouho, než dospějí k rozhodnutí to řešit. Zatímco mladší ženy si nechávají odstranit vrozené tělesné nedostatky, u žen ve středním věku převládají operace zaměřené na nežádoucí změny po těhotenství a porodu. Starší ženy pak samozřejmě přivádí snaha řešit nedostatky spojené se stárnutím. A až sem je to dobře a řešení operací je v těchto případech správné a dále do života motivující.

Pokud se jedná o to, že operace má vyřešit jiný životní problém, není to obvykle dobré řešení. Pokud se toto podaří odhalit ještě před operací, snažím se takovou operaci spíše rozmluvit, nebo alespoň problém s dotyčným více probrat a upozornit na to, co operace vyřeší a co nikoli.

A jak je tomu v případě mužů?
Také řada mužů chce vypadat v každém věku dobře. V mladším věku si muži nejčastěji nechávají operovat nos nebo odstáté ušní boltce, později pak podstupují operace víček, obličeje a krku (tzv. face-lift). Zájem je o liposukce (odstranění podkožního tuku) a gynekomastie (odstranění zvětšených prsních žláz).

Muži jsou častými pacienty naší kliniky, je to zhruba každý pátý až šestý pacient a jejich zájem o naše zákroky stále mírně narůstá. Věřím, že je to způsobeno mimo jiné vývojem společnosti, muži se zbavují předsudků a ostychu, a nebojí se vyhledat pomoc odborníka. Zákroky, které muži vyhledávají, se liší v závislosti na věku. Mladé muže trápí více vrozené estetické vady, zatímco starší pánové, podobně jako ženy, většinou řeší projevy stárnutí.

Obecně lze ale říci, že muži více požadují řešit operacemi problémy, které je nějakým způsobem obtěžují či handicapují (např. zvětšené prsní žlázy, tzv. gynekomastii, která se v dospělé populaci vyskytuje poměrně často), estetické hledisko je pro ně přece jen méně důležité než pro ženy.

Máte případy, kdy muže vyloženě „dokope“ k zákroku manželka či partnerka?
Jak jsem se vyjádřil v odpovědi výše, muži pomocí estetického zákroku chtějí spíše vyřešit nějaký zdravotní problém, který je obtěžuje, nebo dokonce handicap, estetické hledisko nebývá tou hlavní motivací jako v případě žen. V současné době také dobře funguje předávání zkušeností s výsledky operací mezi lidmi, například přes internet, na sociálních sítích a podobně. Ale i maželky a partnerky jsou někdy velkou motivací a mnohdy mají v rozhodování mužů dosti pádné slovo.

Nejsou plastické operace pohlavních orgánů spíše rozmarem?
V této oblasti vyhledávají naše služby nejčastěji ženy, které k tomu opravdu mají důvod, protože je jejich stav omezuje v běžném životě. Nebo si alespoň myslí, že je pro ně omezením. Ještě jsem se nesetkal s případem, kdy by k nám přišla žena pouze z rozmaru, a já jí proto zákrok rozmluvil. Jak jsem již uvedl výše, roste mezi ženami zájem o labioplastiku. Nejedná se o nijak složitý zákrok, ale odhodlání se k jejímu podstoupení je pro ženy často obtížné. Mělo by se o této problematice více veřejně hovořit, aby se o těchto věcech ženy nebály otevřeně mluvit.

Kromě výše zmíněné labioplastiky patří mezi estetické zákroky na ženských intimních partiích i vaginoplastika a neinvazivní terapie. Toto ale doporučujeme řešit s gynekologem, na našem pracovišti tyto zákroky neprovádíme. Stejně tak u mužů případné problémy doporučujeme řešit s urologem.

Plastická chirurgie zajisté udělala v poslední době velké pokroky, přesto: Existuje něco, s čím si zatím bohužel poradit neumí?
Myslím, že k nějakému zásadnímu skoku v ní nedošlo. Kdybychom srovnali například dobu před 2. světovou válkou, kdy byly omezené možnosti desinfekce a sterility a nebyla známá antibiotika, tak dnešní dobu bychom mohli označit za zásadní pokrok, protože změna toho, co si mohli dovolit lékaři tehdy a dnes, je obrovská. Také v oblasti plastické chirurgie to byl problém, protože tam je vysoké riziko infekce, takže všechny vlasy, chlupy, obočí se vyholovaly, protože to byli nepřátelé, kteří riziko infekce zvyšovali. A to bylo zase těžké pro pacienty, protože chvíli trvalo, než jim opět dorostly. Dnes si to už ani neumíme představit.

I kvalita a účinnost dezinfekčních prostředků je diametrálně jiná. Od té doby však k takto zásadnímu posunu v tom, co si lékař může dovolit, nedošlo. Samozřejmě, neustále se zlepšuje technické vybavení, přístrojové a diagnostické vybavení je stále dokonalejší, objevují se nové operační techniky, farmaka, která například zrychlí vstřebávání modřin, sníží riziko infekce či cévních komplikací a podobně, ale ten vývoj je spíš postupný než skokový.

Co se týče problémů, které se plastickou chirurgií nedají řešit, existuje jich mnoho. Když se podíváte na nabídku estetických operací, tak máte to, co se řešit dá. To, co tam nenajdete, se obvykle řešit nedá nebo jen s velkými obtížemi a minimálním efektem.

Jaká vyšetření na klienta čekají před zákrokem v Ústavu estetické medicíny?
Vše záleží na typu zákroku. Pokud přijde pán nebo paní, kteří mají v padesáti letech povolená oční víčka, která jim způsobují problémy, tak není moc co řešit. Stačí jedna konzultace, při které se domluvíme, co a jakým způsobem budeme provádět. Následuje předoperační vyšetření, samotný zákrok a následná péče. Pokud však jde o nějaký složitější problém a klient má nějakou určitou představu, jak by ho chtěl řešit, tak se sejdeme, já mu vysvětlím, co je a co není možné. Nelze se rozhodnout během deseti minut, některé zákroky vyžadují více konzultací.

Vždycky se snažím, aby ten člověk neměl pocit, že se musí rozhodnout hned. Předám mu všechny informace a nechám mu čas, aby je zpracoval, případně se přišel zeptat znovu, pokud něčemu nerozuměl, ale nikdy ho netlačím k žádnému rozhodnutí. To by vedlo jen k problémům. Zvláště pokud mu nabízím jiné řešení, než on si představoval, musí se nakonec rozhodnout sám. Takže je to velmi individuální a záleží vždy na typu operace i klienta.

S jakými nejbizarnějšími požadavky jste se od klientů setkal?
Nevím, jestli mě může ještě něco překvapit, ale je fakt, že někdy jsou ty požadavky opravdu zvláštní. Já to ale neodsuzuji. Když někdo přijde a řekne, mám ten a ten požadavek a problém, člověk by si řekl: no to je blázen, když chce třeba v sedmdesáti letech tohle dělat.

Snažím se ale vždy s pacientem mluvit a zjistit, co ho k tomu vede. A když má ten požadavek nějakou posloupnost, ten dotyčný k němu nějak došel a má to rozumný základ, tak mu to nevymlouvám. Řeknu mu, jaké možnosti z medicínského i z technického hlediska jsou, co je a co není možné, a pak už to nechám na něm, jak se rozhodne. Protože s výjimkou několika operací, které jsou opravdu funkční, jako je například operace víček, kdy pokleslá víčka prokazatelně vadí očím, jsou estetické operace spíš jen o pocitu toho daného člověka, co chce pro sebe udělat.

Pacienti určitě mívají strach, že se zákrok nepovede. Stačí se podívat na fotky některých hollywoodských hvězd… Může se stát, že se něco během operace takzvaně zvrtne a jaká jsou všeobecně rizika plastické chirurgie?
Estetická operace je operace jako každá jiná a má svá operační rizika i rizika pooperačního hojení jako včechny operace. Protože se jedná o plánované zákroky, ke komplikacím během operace dochází spíše výjimečně. Pokud se podíváte na fotky některých hollywoodských hvězd, kde se tzv. operace nepovedla, není to proto, že by se něco při operaci „zvrtlo”, ale proto, že obvykle neznají míru a nenachají si poradit od odborníků a přecházejí tam, kde je neodmítnou, bez ohledu na rizika komplikací.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená v Chorvatsku skončila tragicky: Muž zemřel po konzumaci kebabu

23.03.2019 21:57 Aktualizováno Allan Brown (83) a jeho manželka Jean z Velké Británie si jako prázdninovou destinaci vybrali…

Nevyhnutelná změna. V kolika letech se ženy začnou podobat svým matkám?

23.03.2019 16:26 Aktualizováno Pro mnoho žen není představa, že se začnou podobat svým matkám, nijak lákavá - a snaží se této…

Největší podvod v historii? Duo Milli Vanilli okouzlilo svět, na výsluní…

23.03.2019 14:37 Byli mladí, krásní a úspěšní – a postarali se o největší hudební podvod v dějinách populární hudby.…

Kurtizána na ruském trůně: Panování Kateřiny II. Veliké zastínily její…

23.03.2019 13:12 Aktualizováno Kateřina II. Veliká byla zřejmě jedním z nejvíce nepravděpodobných panovníků historie. Poté, co se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama