Jak by vypadal svět, kdyby Japonci nezaútočili na Pearl Harbor a USA nevstoupily do války?

Historici považují japonský útok na Pearl Harbor zásadním a rozhodujícím hybatelem II. světové války. Zatímco svět byl rozdělen do dvou politických bloků, USA se drželo své staré politiky izolace, neboť americký kongres byl výrazně proti tomu, aby americká armáda se nějakým způsobem zapojovala do konfliktů uvnitř samotné Evropy. Tvrdou americkou politiku nestrannosti změnila pouze jedna jediná událost, která se stala 7. prosince roku 1941 na Havajských ostrovech.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

V 19. století Japonsko začalo aktivně hledat nová území a kolonie. Japonská armáda se vypravovala do Číny, SSSR a některých evropských kolonií. Po I. světové válce získalo Japonsko pod svoji správu několik ostrovů, ale po hospodářské krizi bylo nuceno hledat nové trhy a získat vlastní zdroje surovin. Japonským plánům ale bránilo USA a evropské mocnosti, které v asijském regionu měly své strategické kolonie.

Americký prezident Franklin Roosevelt po japonském obsazení Francouzské Indočíny spolu s Británii a Nizozemskem přerušil dodávku ropy pro Japonsko. Japonci tento krok udělali jako pomstu za to, že jim USA neumožňovalo rozšiřovat svůj vliv ve východoasijské sféře a budovat svůj vlastní trh. Kongres Spojených států se obával, že vliv silného Japonska se v tomto regionu začne projevovat čím dál tím víc a jejích síly budou schopné konkurovat s USA. 

Síly Japonska na východě se zmocňovaly a obavy ovládly celou Evropu. V roce 1941 Churchill začíná psát Rooseveltovi vyděšené dopisy – Británie neví, jak má zachránit své kolonie na východě a její strategický vliv v Asii slábne. Zatímco Francie je už dávno okupována a její kolonie patří válečným partnerům Německa, vyděšená Británie jedinou záchranu vidí v USA. Roosevelt je ovšem bezmocný, protože vyhlásit válku bez podstatných příčin není možné. Aby USA mohlo vyhlásit válku, Japonsko musí přímo zaútočit na Spojené státy.

„Nenecháme vás,“ psal Roosevelt Churchillovi. Nejde ale vyhlásit válku jinému státu pouze na základě osobní domluvy s dalším politikem, čehož si Roosevelt dobře uvědomoval. V roce 1941 těsně před oficiálním začátkem oboustranní války mezi všemi bloky Roosevelt posílá americké lodě pod Japonskem kontrolované hranice v Thajském zálivu – chce vynutit Japonsko zaútočit jako první. Chytré Japonsko na americkou provokaci nijak nezareagovalo. 

Celý svět byl v očekávání války. Dne 5. prosince roku 1941 zachytila americká odposlechová služba meteorologické hlášení „Východní vítr, déšť“, což byl japonský kód pro válku s USA. Nikdo tomu ale nevěnoval pozornost. Dne 7. prosince japonský útoční svaz už dosáhl své pozice a začal útok na americký přístav Pearl Harbor. Roosevelt byl najednou šťastný. „Byla to obrovská úleva,“ psal americký válečný ministr Henry Stimson. Za několik let Stimson byl hlavním iniciátorem svržení atomové bomby na Japonsko. Kongres konečně měl pádné důvody, aby mohl vyhlásit válku, čímž původně evropský konflikt přerostl v konflikt celosvětový.

Kdyby USA nevstoupilo do války, svět by vypadal zcela jinak než ho známe teď. Rusko by nezvládlo provést deokupaci Evropy samostatně a západní Evropa by zůstala v rukou nacistů. Japonsko by mohlo rozšiřovat svůj  vliv na východě, a to nehledě na americké zákazy - USA nic společného s evropskými koloniemi na východě nemělo. Útok na Pearl Harbor ale změnil všechno. 

Témata: válka | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemný Nostradamus: Věštec, kterého zná celý svět, ve skutečnosti nikdy…

25.09.2018 11:33 Předpověděl teroristické útoky, které se odehrály 11. září 2001 v New Yorku. Předpověděl vraždu…

Je správné, když těhotná žena "jí za dva"? Vědce vyděsila nová studie,…

25.09.2018 10:56 Říká se, že těhotná žena by měla jíst za dva. Je to logické – musí vyživovat nejen vlastní tělo,…

Hitlerova metla nebes? Tento stroj naháněl nepřátelům skutečný strach

25.09.2018 10:30 Německé stíhací letectvo po celou 2. světovou válku vzbuzovalo ve svých protivnících respekt.…

Buchta, zmrzlina nebo dip? S burčákem dokážete v kuchyni zázraky

25.09.2018 10:20 Burčák je vyhlášenou sezónní specialitou a užívat si ho můžete také v kuchyni. Tento nápoj je možné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama