Migrační vlna se spustila už na sklonku středověku. Měla ale opačný směr

Dnešní diskuze o migraci se soustředí na dva chybné předpoklady. Prvním předpokladem je skutečnost, že migrace je zcela nový fenomén. Druhým předpokladem je omyl, že Středomoří bylo vždycky rozděleno, přičemž lidé se stěhovali z chudých jižních břehů na pobřeží prosperujícího severu. Evropské dějiny nebyly nikdy černobílé a migrace se vyvíjela zcela jinak, než se může zdát na první pohled.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropa

V době mezi 16. a 18. stoletím lidská mobilita v mezích Středomoří byla velmi intenzivní. V této době se migrace vyvíjela zcela opačným směrem než dnes. Evropané se kvůli náboženskému pronásledování aktivně stěhovali do Afriky a Blízkého východu. Tento trend se zvýšil v 19. století, kdy se chudí rolníci začali masově stěhovat ze Španělska, Malty, Itálie a Francie do severní Afriky. 

Hlavními důvody masové migrace bylo náboženské a politické pronásledování, Evropa nebyla totiž vždy demokratická a svobodná. Nejdramatičtějším případem náboženského uprchlictví bylo vyhnání Židů a muslimů ze Španělska v roce 1492. Židé se přesunuli do Řecka, některých italských oblastí, Afriky a Blízkého východu. V průběhu historie důvody stěhování lidí z Evropy jinam se měnily.

Lidé z Evropy se častěji stěhovali do Osmanské říše, která mohla přistěhovalcům nabídnout nové příležitosti. Istanbul a severní Afrika zažívaly dobu své prosperity, zatímco v Evropě vládla válka a náboženské pronásledování. 

Evropané v Osmanské říši mohli získat prestižní pozice například v armádě nebo ve státním řízení. Nejslavnějším příběhem je příklad Roxolany, která se stala manželkou Sultána Suleymana Velkolepého, čímž obdržela titul haseki sultán. Původně křesťanská otrokářka se narodila na Ukrajině ve městě Rohatyn. Kvůli obchodování s otroky se dostala do sultánského harému, kde se do ní zamiloval panovník. V průběhu svého manželství Roxolana projevovala aktivní zájem o vnější politiku Osmanské říše.

Tato migrace ze severu na jih pokračovala až do 20. století, kdy tento proces začal směrovat opačným směrem. Opačné stěhování do Evropy začalo posílením strategického, politického a ekonomického významu severu, a to díky velkým evropským koloniím mimo samotnou Evropu. Evropa se najednou stala důležitým mezinárodním hráčem, tento význam neztratila ani dodnes. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeho se vyvarovat před postelovými hrátkami? Zapomeňte na léky a toaletu,…

18.09.2018 20:42 Intimní chvíle ve dvou jsou příjemným zpestřením vztahu. I ony ale mají svá pravidla, a to nejen…

Vlasta Burian rozdával lidem smích, Češi se mu krutě odvděčili

18.09.2018 18:25 Rozdával smích, ale samotnému mu do smíchu nakonec nebylo. Vlasta Burian byl po válce obviněn z…

Ploché břicho bez namáhavého cvičení? Jde to. Zkuste tyto rady

18.09.2018 17:44 Aktualizováno Řím - Tuk v břišní krajině muže a ženy nejvíce trápí, protože nevypadá vůbec esteticky. Jsou však…

Výchovná stanice nacistů? Hitlerjugend skrýval velké tajemství

18.09.2018 16:31 1. prosince 1936 se Hitlerjugend (HJ) zákonem stala oficiální výchovnou organizací nacistické třetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama