Proč nám v létě otékají nohy? Rady a tipy, jak končetinám ulevit

Léto s sebou kromě spousty příjemných věcí bohužel přináší i otékání nohou. To může prosluněné dny značně znepříjemnit. Jak se otokům vyhnout si můžete přečíst v následujícím článku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Proč otékají?

Důvody oteklých nohou mohou být banální, ale i závažnější ze zdravotního hlediska. Mezi ty nejběžnější příčiny patří právě letní období a s ním spojená horka. Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v žilách a také se častěji cestuje. Při dlouhém sezení v autě se nohy překrvují. Za oteklé nohy v létě však nemůže jenom teplé počasí.

„Nedostatečný pitný režim a následná dehydratace mohou mít za následek kromě spousty dalších zdravotních problémů i právě oteklé dolní končetiny. Kromě sedavého zaměstnání, nebo naopak příliš dlouhého stání může nateklé nohy způsobovat například i špatná životospráva, a to zejména přemíra konzervačních prostředků či nadměrná konzumace jídel s vysokým obsahem soli. Ve chvílích, kdy se nehýbete, svaly na nohou stagnují a nepohánějí dostatečně žilní systém. Kvůli gravitaci pak krev zůstává v dolních končetinách. Důsledkem toho jsou pak oteklé nohy,“ uvádí prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., nefrolog a metabolog, klinický konzultant pro komplikované pacienty výživového programu Cambridge Weight Plan.

Kdy navštívit lékaře?

Otoky dolních končetin mohou však také značit zdravotní problémy. Jedním z nich mohou být špatně průchozí lymfatické cesty. Otoky způsobené chybou v lymfatickém systému poznáte tak, že kromě kotníků v takovém případě otékají i prsty a nárty a když na otok zatlačíte, zůstane v místě důlek. V tomto případě zamiřte raději k lékaři, který doporučí vyšetření, vhodnou léčbu či lymfatické masáže. Otoky dolních končetin patří k průvodním projevům mnoha srdečních onemocnění, nedostatečné funkce ledvin, ale třeba i cukrovky. Lidé s těmito chorobami by měli být pravidelně sledováni lékařem. S oteklýma nohama se také setkávají velmi často těhotné ženy.

Jak vyzrát na otoky?

Ať už vás trápí otoky dolních končetin z jakéhokoli důvodu, existuje několik rad, jak bolavým nohám ulehčit.

  • Správná strava a pitný režim

Snad nejdůležitější je správný a dostatečný pitný režim – alespoň 2 - 2,5 litru ideálně čisté, pramenité vody. „Za oteklýma nohama může být také vaše strava. Tedy hlavně množství soli, které svému tělu v rámci stravovacích zvyklostí dodáváte. Doporučené denní množství sodíku je zhruba 10 gramů pro muže a 8 gramů pro ženy. Dobrým způsobem, jak dostat sodík z těla, je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující draslík, např. petržel, avokádo, tuňáka, špenát, kuřecí a vepřové maso, sladké brambory, pažitku, česnek, banán a další. Blahodárný efekt mají také citrusy – ty obsahují přírodní flavonoidy, které najdeme také v pohance a různých žlutě kvetoucích léčivkách.“ radí Ing. Lukáš Vrána, regionální manažer a školitel programu Cambridge Weight Plan.

  • Pohyb

Důležité je nohy pravidelně protahovat, chodit na malé procházky či občas vyběhnout schody. Stačí pár minut několikrát denně a nohám se výrazně uleví. Pokud nemáte možnost se během dne na chvilku projít, pomůže například i rázné pochodování na místě či střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a na patách. Snažte se držet nohy co nejvýše a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama. Cvičit se dá i v sedě: např. krčení či roztahování prstů, kroužení chodidlem nebo zvedání pat. Při sezení se doporučuje nedávat nohu přes nohu.

  • Něco navíc

Nežádoucí vliv má i těsná a neprodyšná obuv, a dokonce i těsné džíny, takže si raději v létě oblékněte a obujte něco pohodlného. Nohám prospívá také sprchování střídavě teplou a studenou vodou, kdy studenou vodou by se mělo vždy i končit. Pomůže také nohy natáhnout a dát je do výšky – odkrví se a otok ustoupí. Při oteklých nohách v těhotenství je dobré dodržovat správný pitný režim, často měnit polohy nohou, chodit pravidelně na rychlejší procházky a používat kompresivní punčochy pro těhotné. Oteklým nohám se pak výrazně uleví.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Jindřichův Hradec: Jeho počátky patří k záhadám české historie

22.04.2019 20:29 Aktualizováno Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století.…

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

Zapomenutá invaze: Napoleonská Francie a carské Rusko uzavřeli nečekané…

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice…

Ježíš v islámu. Jak se muslimové dívají na jeho smrt a vzkříšení?

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Včera křesťané na celém světě oslavili vzkříšení Ježíše Krista. Na Velikonoční příběh, tj. smrt a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama