Tanec smrti? Nad mystickou epidemií v Evropě si historikové lámou hlavu

Štrasburk, rok 1518 - došlo k jedné z nejvíce tajemných události na světě. Všechno začalo kolem července kvůli jedné ženě - údajně se jmenovala Frautofea, která začala nepřetržitě 6 dní za sebou tancovat v ulicích města a zdálo se, že nemůže přestat. Zemřela kvůli obrovskému vyčerpání. Hned poté ji následovalo několik desítek lidí - prý 34. Tancovali tak dlouho, dokud jejich život neskončil stejně jako život ženy, která jako první byla posedlá záhadnou nemoci.

Přidejte svůj názor

Středověké město, ilustrační foto

Tímto ale příběh nekončí. Po měsíci už tancovalo více než 400 osob. Lidé vypadali, jako kdyby byli v nějakém tranzu, mávali rukama, měli halucinace, křičeli a dělali zvířecí zvuky. Když už to organismus nevydržel, tak tanečníci smrti dostávali infarkt, nebo mozkovou mrtvici.

Správa města doufala, že lidé se unaví a přestanou, a proto úředníci Štrasburku celou událost podpořili např. bylo určeno zvláštní místo pro tančící a pronajali hudebníky. Podle církve byla to kletba sv. Vita, který seslal tuto nemoc na hříšníky.  

Zdálo by se, že se jedná jen o nějakou městskou povídačku nebo pověst, ale případ byl dopodrobna probádaný lékaři, kronikáři a kněží. Štrasburk není jediným místem, kde došlo k takové epidemii tance smrti např. v Cáchách, ve Francii a Nizozemsku došlo ke stejné události - dohromady sedmkrát.

Historici dodnes netuší, co mohlo způsobit tuto epidemii tance smrti. První teorii je mouka s paličkovicí. Druhou nějaké tajemné rituály. Třetí přepracovanost, nervy a stres.

Nicméně dnes je tato masová hysterie známá jako „taneční mor” a v samotném Štrasburku pohltila více než 400 lidských životů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mnichovský diktát? Svobodný zednář pronesl prorocká slova. Dodnes z nich…

23.09.2018 21:56 Aktualizováno Největší válku v dějinách lidské civilizace předznamenala konference v Mnichově, v jejímž průběhu…

Intriky v Louvru semlely mocnou královnu. V žilách jí kolovala i česká krev

23.09.2018 20:32 Aktualizováno V roce 1600 se Marie Medicejská stala manželkou francouzského krále Jindřicha IV. Navarrského.…

Minerální voda může našemu zdraví uškodit. Co dokáže udělat s lidským…

23.09.2018 19:50 Perlivou vodu si čas od času dopřeje zřejmě každý z nás. V horkých letních dnech představuje…

Hmyz místo masa. Dokážeme se někdy obejít bez burgerů či steaků?

23.09.2018 18:35 Splní se jednou sen všech vegetariánů, veganů a jiných zastánců alternativních přístupů ke…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama