Tanec smrti? Nad mystickou epidemií v Evropě si historikové lámou hlavu

Štrasburk, rok 1518 - došlo k jedné z nejvíce tajemných události na světě. Všechno začalo kolem července kvůli jedné ženě - údajně se jmenovala Frautofea, která začala nepřetržitě 6 dní za sebou tancovat v ulicích města a zdálo se, že nemůže přestat. Zemřela kvůli obrovskému vyčerpání. Hned poté ji následovalo několik desítek lidí - prý 34. Tancovali tak dlouho, dokud jejich život neskončil stejně jako život ženy, která jako první byla posedlá záhadnou nemoci.

Přidejte svůj názor

Středověké město, ilustrační foto

Tímto ale příběh nekončí. Po měsíci už tancovalo více než 400 osob. Lidé vypadali, jako kdyby byli v nějakém tranzu, mávali rukama, měli halucinace, křičeli a dělali zvířecí zvuky. Když už to organismus nevydržel, tak tanečníci smrti dostávali infarkt, nebo mozkovou mrtvici.

Správa města doufala, že lidé se unaví a přestanou, a proto úředníci Štrasburku celou událost podpořili např. bylo určeno zvláštní místo pro tančící a pronajali hudebníky. Podle církve byla to kletba sv. Vita, který seslal tuto nemoc na hříšníky.  

Zdálo by se, že se jedná jen o nějakou městskou povídačku nebo pověst, ale případ byl dopodrobna probádaný lékaři, kronikáři a kněží. Štrasburk není jediným místem, kde došlo k takové epidemii tance smrti např. v Cáchách, ve Francii a Nizozemsku došlo ke stejné události - dohromady sedmkrát.

Historici dodnes netuší, co mohlo způsobit tuto epidemii tance smrti. První teorii je mouka s paličkovicí. Druhou nějaké tajemné rituály. Třetí přepracovanost, nervy a stres.

Nicméně dnes je tato masová hysterie známá jako „taneční mor” a v samotném Štrasburku pohltila více než 400 lidských životů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co stálo za vzestupem zla? Tato událost z Hitlera udělala diktátora

14.11.2018 16:09 Píše se 27. únor roku 1933 a němečtí hasiči dostávají zprávu, které jen těžko mohou uvěřit. V…

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou…

14.11.2018 16:02 Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat…

Na světě je 200 zemí a 7000 jazyků. Proč jich existuje tolik?

14.11.2018 11:03 V současné době je na světě zhruba 200 zemí. Každá organizace uvádí jiné číslo a budeme-li se řídit…

Děsivý rekord: V táboře Treblinka zemřelo nejvíce lidí na jednom místě,…

14.11.2018 10:25 Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka patří mezi ta nejhorší místa světa. V průběhu druhé světové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama