Tanec smrti? Nad mystickou epidemií v Evropě si historikové lámou hlavu

Štrasburk, rok 1518 - došlo k jedné z nejvíce tajemných události na světě. Všechno začalo kolem července kvůli jedné ženě - údajně se jmenovala Frautofea, která začala nepřetržitě 6 dní za sebou tancovat v ulicích města a zdálo se, že nemůže přestat. Zemřela kvůli obrovskému vyčerpání. Hned poté ji následovalo několik desítek lidí - prý 34. Tancovali tak dlouho, dokud jejich život neskončil stejně jako život ženy, která jako první byla posedlá záhadnou nemoci.

Přidejte svůj názor

Středověké město, ilustrační foto
doporučujeme

Tímto ale příběh nekončí. Po měsíci už tancovalo více než 400 osob. Lidé vypadali, jako kdyby byli v nějakém tranzu, mávali rukama, měli halucinace, křičeli a dělali zvířecí zvuky. Když už to organismus nevydržel, tak tanečníci smrti dostávali infarkt, nebo mozkovou mrtvici.

Správa města doufala, že lidé se unaví a přestanou, a proto úředníci Štrasburku celou událost podpořili např. bylo určeno zvláštní místo pro tančící a pronajali hudebníky. Podle církve byla to kletba sv. Vita, který seslal tuto nemoc na hříšníky.  

Zdálo by se, že se jedná jen o nějakou městskou povídačku nebo pověst, ale případ byl dopodrobna probádaný lékaři, kronikáři a kněží. Štrasburk není jediným místem, kde došlo k takové epidemii tance smrti např. v Cáchách, ve Francii a Nizozemsku došlo ke stejné události - dohromady sedmkrát.

Historici dodnes netuší, co mohlo způsobit tuto epidemii tance smrti. První teorii je mouka s paličkovicí. Druhou nějaké tajemné rituály. Třetí přepracovanost, nervy a stres.

Nicméně dnes je tato masová hysterie známá jako „taneční mor” a v samotném Štrasburku pohltila více než 400 lidských životů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka porodila těhotnou dívku. Zdaleka nejde o první případ, dějí se i v…

26.03.2019 12:04 Fetus-in-foetu. Tento termín označuje abnormalitu, která je extrémně vzácná, a v překladu znamená…

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama