Lomikare, do roka a do dne.. Vyplnilo se zlověstné proroctví Koziny, nebo jde o pověst?

„Lomikare, Lomikare, do roka a do dne zvu tě na Boží súd.“ Tuto památnou větu slyšel někdy snad každý. Měl ji zvolat Jan Sladký Kozina předtím, než byl popraven. Tak vlastně svému nepříteli Lomikarovi předpověděl smrt.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jan Sladký Kozina
doporučujeme

Kdo byl vlastně Lomikar?

Postavu tyranského šlechtice Lomikara můžeme znát třeba z hodin dějepisu nebo z románu Psohlavci od Aloise Jiráska. Celé jméno šlechtice a podnikatele německého původu znělo Wolf Maxmilián Lamingen z Albenreuthu. Narodil se dne 23. listopadu roku 1634 jako nejmladší potomek jistého Wolfa Viléma Lamingena z Albenreuthu, který měl pod svou správou území Chodska. Zde tento původem bavorský rod žil již od 16. století. V období po bitvě na Bílé hoře tato luteránská rodina přestoupila na katolickou víru.

Wolf Maxmilián Lamingen, tedy pověstný Lomikar, byl schopným podnikatelem a významnou osobností v oblasti průmyslové výroby. Založil sklářskou huť, železárnu a textilní továrnu. Pochopitelně potřeboval někoho na práci ve svých továrnách, a tak využíval místní Chody. Těm se to nelíbilo, postupně začali být také nespokojeni s nedodržováním jejich privilegií, se zabavováním půdy, s kácením lesů či se zvyšováním daní. To vše vyústilo v událost, která vstoupila do dějin jako chodské povstání.

Jan Sladký Kozina a jeho proroctví

Do čela chodského povstání, které vypuklo na konci 17. století, se postavil Jan Sladký Kozina. O této osobnosti se mnohdy hovoří jako o symbolu odporu Čechů proti útlaku od Němců v období temna, tedy po bitvě na Bílé hoře. O životě tohoto muže toho dnes moc nevíme. Narodil se dne 10. září roku 1652 v Újezdu u Domažlic. V roce 1678 se oženil s jistou Dorotou Pelnářovou, se kterou měl později šest potomků.

Jan Sladký Kozina byl pochopitelně protivníkem výše zmíněného Lomikara. Ten s pomocí vojska v roce 1693 chodské povstání porazil a rozhodl se vůdce celé akce krutě potrestat. Jan Sladký Kozina byl proto dne 28. listopadu 1695 v Plzni popraven. Bylo mu tehdy 43 let. Ještě, než mu kat kolem krku utáhl smyčku, měl podle pověsti Kozina směrem ke svému nepříteli zvolat: „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne zvu tě na Boží súd.“ Lomikarovi tedy do roka předpověděl smrt. A tak se prý skutečně stalo! O naplněném proroctví se můžeme dočíst v díle Aloise Jiráska, Boženy Němcové, ale také v dobových kronikách.

Krutý šlechtic Lomikar měl zemřít skutečně o rok později než Jan Sladký Kozina, a to během hostiny, kdy si zrovna utahoval z Kozinových posledních slov na popravišti. Lomikara postihla mrtvice, bylo mu 61 let. V některých pramenech je udáván den 2. listopad jako datum jeho smrti. Jeho tělo bylo uloženo do krypty kostela svatého Martina v Klenčí pod Čerchovem. Podle pověsti zde má v noci strašit jeho duch coby bezhlavý jezdec, protože jeho hříšná duše nenašla po smrti pokoj.

Lomikar po sobě nezanechal žádného mužského potomka. Jeho jediná dcera Marie neměla nikdy děti, a tak vymřel rod po přeslici.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka porodila těhotnou dívku. Zdaleka nejde o první případ, dějí se i v…

26.03.2019 12:04 Fetus-in-foetu. Tento termín označuje abnormalitu, která je extrémně vzácná, a v překladu znamená…

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama