Záhada pevnosti If. Byl mezi vězni i hrabě Monte Christo?

Nedaleko Marseille, slavného města na jihofrancouzském pobřeží, se nachází ostrovní pevnost If. Takovýchto staveb bychom našli celou řadu, ovšem pevnost If má nejen zajímavou historii, ale navíc se stala důležitým protagonistou v díle snad nejznámějšího francouzského autora historických románů Alexandra Dumase. Zakládají se však autorovy fantazie na historických skutečnostech?

Přidejte svůj názor

Pevnost If

Pevnost If byla vystavěna na začátku 16. století a měla chránit pobřeží města Marseille, významného námořního přístavu. Francouzský král František I. nechal pevnost vybudovat po bojích s nejmocnějším panovníkem své doby španělským králem Karlem V. Habsburským. Ten měl totiž na jihu Francie kořistnické zájmy a Marseille se pokoušel dobýt.

Místním se sice pevnost s královy vojáky příliš nelíbila, protože místním pirátům bylo poněkud více vidět pod prsty. Reálné vojenské využití takovýchto pevností bylo značně limitované, protože ve výsledku se jim nepřátelské vojska především vyhýbala. Rozsáhlá stavba na ostrově však nabízela další možnosti využití a záhy začala dobře sloužit jako věznice.

Trestanci ve smrtících celách

Provoz vězení v pevnosti byl velice ekonomický. V bídných podmínkách, především v chladu, který neustále panoval ve vězeňských kobkách, se totiž ve skutečnosti nedalo přežít dlouho. Průměrná délka pobytu vězně trvala devět měsíců a končila zpravidla smrtí. Pokud by chtěl smrtící chlad někdo vyzkoušet na vlastní kůži nemusí až na vzdálený ostrov. Stačí navštívit Špilberk uprostřed Brna, kde věznění mělo stejné účinky, jako na pevnosti If.

Případ hrabě Monte Christo

Nejslavnější vězeň, hrdina románu Alexandra Dumase Edmond Dantes nebo-li hrabě Monte Christo, měl strávit v pevnosti If dlouhých 14 let. Rekordní dobu v kobce zvládl především díky tomu, že se jednalo o smyšlenou románovou zápletku. Titulní postava slavného románu, stejně jako jeho vězeňský mentor Abbé Fária nikdy na ostrově uvěznění nebyli. Přesto je možné v rámci turistické návštěvy ostrovní pevnosti navštívit kobky obou protagonistů spojené tunelem.

Nicméně tentokrát se skutečně jedná jen o zajímavou atrakci pro návštěvníky. Obě postavy jsou totiž pouze smyšlené a nemají žádný inspirační základ v reálných historických osobnostech na rozdíl od neméně slavných šermířů z románu Tři mušketýři. Athos, Porthos, Aramis i d’Artagnan byli skutečně žijící lidé, byť jejich životy neobsahovaly tolik dobrodružného napětí, které jim přisuzovala románová zápletka.

Kdo skutečně pobýval na ostrově If?

Ovšem děj samotného románu Hrabě Monte Christo obsahuje celou řadu historických skutečností, jelikož na něm Dumas spolupracoval s historikem Augustem Maquetem. Jeden z důležitých hrdinů Domasovy tvorby však v pevnosti skutečně žil! Byl to tzv. Muž se železnou maskou, ústřední postava románu Tři mušketýři ještě po deseti letech. Pod touto přezdívkou se ukrýval zvláštní státní vězeň, jehož nakázal věznit sám král Ludvík XIV. Skutečná totožnost tohoto muže je dodnes neznámá. Voltaire stejně jako Dumas uvedli, že se jednalo o příslušníka královské rodiny respektive královo dvojče.

Americký historik Paul Sonnino na základě studia historických pramenů tvrdí, že vězněm byl Eustache Dauger spolupracovník kardinála Mazarina. Měl být obeznámen s problematickými finančními machinacemi na králově dvoře. Podle amerického historika nesměl nikomu prozradit své jméno, jinak by ho čekala okamžitá smrt. A železná maska? Ve skutečnosti byla z tmavé látky a vězeň ji nosil jen příležitostně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co stálo za vzestupem zla? Tato událost z Hitlera udělala diktátora

14.11.2018 16:09 Píše se 27. únor roku 1933 a němečtí hasiči dostávají zprávu, které jen těžko mohou uvěřit. V…

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou…

14.11.2018 16:02 Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat…

Na světě je 200 zemí a 7000 jazyků. Proč jich existuje tolik?

14.11.2018 11:03 V současné době je na světě zhruba 200 zemí. Každá organizace uvádí jiné číslo a budeme-li se řídit…

Děsivý rekord: V táboře Treblinka zemřelo nejvíce lidí na jednom místě,…

14.11.2018 10:25 Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka patří mezi ta nejhorší místa světa. V průběhu druhé světové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama