Turistická třída, all inclusive nebo tříhvězdičkový hotel. Co vyjadřují pojmy, které musíte před dovolenou znát?

Cestovní kanceláře nabízejí tisíce zájezdů a zájezdy i ubytování se liší podle různých označení, hvězdiček a podobně. Když se do toho ještě zamíchá stravování, člověk z toho může mít starý dobrý guláš. Jak to tedy s těmi hvězdičkami je?

Ilustrační foto

Druhy ubytování

Pokud jedete na dovolenou, máte na výběr různé druhy ubytování. Každé má svá specifika a člověk může být skoro překvapený, když přijede a je tam něco jiného. Co bývá nejobvyklejší?

Hotel

Velká část turistů preferuje hotely. Ty mívají obvykle jednu centrální budovu a potom mohou mít nějaké vedlejší. Hotelové ubytování je obvykle nejkomfortnější, doprovází ho recepce, pokojová služba či hotelové zařízení (bar, restaurace, posilovna…).

Aparthotel

Jedná se o ubytování v apartmá, můžete však zároveň využívat určité hotelové služby, určitě recepce či bar. Služby mají nižší úroveň než v hotelu.

Vila

Vily jsou soukromější než hotely, obvykle jsou roztroušeny po pobřeží. Někdy si v nich můžete vařit, jinde vaří ubytovatel. V některých vilách máte možnost využívat některé hotelové služby.

Pension/apartmán

Jedná se o velmi účelné ubytování. Může tam být možnost vařit si, nebo ne. V apartmánu si obvykle můžete uložit potraviny do lednice a uvařit si, v pensionech to takhle nefunguje. Jídla se většinou podávají v hlavní jídelně.

Hvězdičky

Funkce takzvaných hvězdiček je poměrně jednoduchá – mají ohodnotit kvalitu ubytování. Bohužel však neexistuje nějaká jednotná klasifikace, takže ne vždy jsou stejně ohodnocené hotely stejně kvalitní. Hotely jsou obvykle členy skupin či organizací a díky tomu hvězdičky získávají. Hodnotí tedy organizace, ne jeden nezávislý orgán.

Protože se v různých zemích nároky liší, tříhvězdičkový hotel ve Francii bude asi vypadat jinak než tříhvězdičkový hotel v Egyptě. Hvězdičky tedy spíše fungují k porovnání toho, jak si určitý hotel stojí mezi hotely v té samé oblasti.

Základ - *

Jedná se o velmi jednoduché, pravděpodobně levné ubytování. Na pokoji teče studená vana, koupelna je na patře. Hygienické potřeby jsou k dispozici – tedy ručník a mýdlo. Kromě do pokoje má host přístup do společenské místnosti.

Turistická třída - **

Toto ubytování je stále poměrně levné, ovšem součástí pokoje by měla být koupelna a WC. Součástí pokoje by měl být stůl a posezení, nápojové sklo či lampička. Pití by mělo být k zakoupení na recepci.

Standard - ***

Jedná se o standard. V pokoji by měla být skříň, ručníky, osušky a zrcadlo. Součástí je nápojové sklo, ne nutně doprovázené minibarem, a také televize. Standard by již rozhodně měl mít hotelovou restauraci.

Může být nabízena pokojová služba. Hotely často nabízí parking, fitness centrum či bazén.

První třída - ****

Jedná se o poměrně veliké hotely, které jsou formálně laděné a jejich recepce je poměrně luxusní. Nabízí hotelového poslíčka. Často se nachází blízko turistických atrakcí, nákupních center či restaurací.

Nabízí kvalitně vybavené pokoje, hotelovou restauraci a denní pokojovou službu. Často zde funguje parking, concierge (zaměstnanec, který dokáže zařídit pro hosta rezervace, sehnat lístky do divadla a podobně), fitness centrum a bazén nebo dva.

Luxury - *****

Nejvyšší kvalita – jedná se o luxusní hotely. Obvykle jsou mířené pro náročné klienty s nadstandardními požadavky. Na pokoji obvykle najdete kromě osušek i župan, fén, jídelní servis… V hotelu jsou dvě i více restaurací, hotelový bar. Pokojová služba funguje non-stop.

Hotel nabízí možnosti wellness, někdy i kadeřníka, manikúru a pedikúru či fitness centra. Součástí pokoje jsou kromě televize i hudební a DVD přehrávače, vany s vířivkou nebo jiné. Concierge funguje většinu dne.

Stravování

Při výběru je dobré zaměřit se i na stravování. Mohli byste být nemile překvapeni, až byste vyrazili na večeři a zjistili, že pro vás není.

Snídaně

Ranní jídla se dělí na kontinentální servírovanou a bufetovou snídani. Součástí kontinentální je pečivo, máslo, džem, čaj, káva nebo džus. U rozšířené si můžete poručit i tmavé pečivo, vejce, salám či sýr.

Bufetová snídaně funguje na systému švédských stolů, kdy si naložíte, na co máte chuť. Nabízí se slané i sladké pečivo, můžete si dát vejce na několik způsobů, jogurt, cornflakes, párky či ovoce. Rozmanitost bufetu udává kvalita hotelu.

Polopenze

Součástí polopenze jsou snídaně a večeře. Zatímco u snídaně jsou zahrnuty i nápoje, k večeři si je obvykle musíte dokoupit sami. Existuje možnost polopenze včetně nápojů, kdy je součástí večeře i nápoj.

Plná penze

Zaplaceno máte snídani, oběd i večeře. Zahrnuty jsou i nápoje. Jíst můžete z nabídky několika jídlem, stylem bufetu a nebo À la carte, kdy si můžete vybrat z jídelního lístku.

All inclusive

Snídaně, oběd a večeře, navíc si můžete dát i dopolední a odpolední „svačinu“. Součástí bývají alkoholické i nealkoholické nápoje. Záleží podle úrovně a kategorie hotelu. Jinak funguje all inclusive v Egyptě a jinak v Chorvatsku.

Cestovní kanceláře obvykle v katalogu popisují, co všechno do all inclusive patří. V některých hotelech nabízí i lehátko a slunečník. Někde můžete jíst a pít téměř 24 hodin denně, jinde dostanete jen jeden drink.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 11:37 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Typické ukrajinské pokrmy dobře známe i v Česku

15.05.2022 09:30 Ukrajinská gastronomie je typická používáním běžně dostupných surovin domácí produkce i starých…

Ukrajinci si také vyprávějí pohádky. Známe jejich příběhy i u nás?

01.05.2022 09:30 Každá země má své pohádky a Ukrajina není výjimkou. Některé ukrajinské národní pohádky se nápadně…

Vědci se chystají vysílat nový vzkaz pro mimozemské civilizace

23.04.2022 07:21 Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší…

Ukrajinské Velikonoce. Jak se liší od těch našich?

18.04.2022 09:40 Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají zmrtvýchvstání…

Pomlázka, kraslice nebo beránek. Jaký je původ velikonočních symbolů?

17.04.2022 10:30 K velikonočním svátkům bezpochyby patří pomlázka, malovaná vajíčka, sladký beránek nebo mazanec.…

The Guardian: Strašidelná Británie aneb jak se duchové stali národní…

17.04.2022 06:26 Bylo to uprostřed noci v dubnu 2020 a všude byl "naprostý klid", říká Mandy Deanová. Žije sama v…

Před 110 lety se potopil Titanic. K nejznámější námořní tragédii přitom…

15.04.2022 12:00 Od potopení Titanicu uplynulo 110 let. Legendární loď společnosti White Star Line se v noci ze 14.…

Češka Tereza H. zadržená s drogami v Pákistánu se může vrátit

12.04.2022 17:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Rozmnožování dvou tisíc bolenů v Želivce právě vrcholí. Rybám nesvědčí…

12.04.2022 11:09 Takzvané špičkování, kdy se mění průtok v řekách kvůli provozu vodních elektráren nebo pořádání…

Související:

Právě se děje

reklama