Spalování tuku? Proč lidské tělo potřebuje tuk

Tukové buňky existují v lidském těle především pro ukládání energie. Při přebytečném pojídání určitých potravin tělo začíná energii z vysoce kalorických potravin ukládat na svaly, kostru a další orgány.

Přidejte svůj názor

Tuk je pro lidské tělo nezbytný
doporučujeme

Energie je uložena do molekul, které se označují jako mastné kyseliny. Tuk umožňuje lidem například přežit nepříznivé situace či mít dostatek energie do zásoby.  Ti, kteří mají tendenci ukládat tuky, jsou schopni přežít delší dobu bez jídla a jsou odolnější vůči nepřátelskému prostředí.

S růstem lidské spotřeby roste i úroveň obezity. Hlavním problémem přebytečného ukládání tuku jsou tukové buňky nazývané adipocyty, jejichž fungování je narušeno. Tyto buňky uchovávají energií s mimořádně velkou rychlostí přitom, že uvolňování této energie je abnormálně pasivní. Takové buňky navíc produkují různé typy hormonů, které zpomalují metabolismus a přispívají k onemocněním. Léčba obezity je v dnešní době značně komplikována růstem spotřeby jídla a celkovou změnou životního rytmu.

Člověk může spálit nadbytečný tuk pomocí sportu v kombinaci s omezením spotřeby kalorií. V tomto případě lidské tělo začíná využívat zásoby uloženého tuku. Mozek dává signál tukovým buňkám, které následně uloženou energií uvolňují. Molekuly se uvolňují do krve a tukové buňky zůstávají prázdné. Tělo se, při správném procesu uvolňování tuku, učí energií místo ukládání uvolňovat či směrovat do orgánu.

V důsledku toho se zrychluje proces metabolismu -  tělo se stává menší. Riziko onemocnění klesá, a to stejně jako úroveň nadbytečných hormonů v organismu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primark míří do Česka. Pro zákazníky má špatné zprávy

17.10.2019 11:29 Jak už server EuroZprávy.cz informoval dříve, na Václavském náměstí se připravuje oblíbený obchod…

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama