Konec plastům v Lidlu, Alberu a H&M? S plasty již chtějí skončit i velké řetězce

Praha - Plasty a plastové výrobky v dnešní době činí největší hrozbu pro životní prostředí. Obrovské množství plastů se dostává do řek a je vyplavováno do moří a oceánů, kde jsou unášeny mořskými proudy daleko od pobřeží nebo končí v útrobách mořských a přímořských živočichů – ryb, želv či racků. Kvůli aktivnímu shromažďování plastů v oceánech vznikají celé plastové kontinenty. Ekologické organizace a ekologové upozorňují, že je třeba se postupně vzdát používání plastů, navíc se musíme naučit správně recyklovat tyto materiály.

Přidejte svůj názor 1 komentář

S plasty chtějí skončit Albert, Kaufland, Lidl a Tesco
doporučujeme

Švédská nábytkářská společnost Ikea oznámila, že do dvou let skončí s jednorázovými plastovými výrobky. Společnost již dřív prohlásila, že hodlá používat jenom recyklované plastové materiály. Recyklované plasty jsou většinou méně kvalitnější, nejsou například tak pružný jako běžně vyrobeny plast. Ikea do roku 2020 musí najít alternativu pro brčka, plastové kelímky a další obvyklé plastové materiály. 

Příklad švédské Ikey následují i obchodní řetěze jako například Tesco, Kaufland či Lidl. Do konce příštího roku Kaufland a Lidl vyřádí z prodeje plastové výrobky jako brčka, kelímky, talíře a příbory na jedno použití. V obchodech pravděpodobně nenajdete ani vatové tyčinky do uší, které obsahují plast.

Na jaře Lidl oznámil, že do roku 2025 omezí množství plastů ve svých privátních značkách o pětinu. Další populární řetězec Albert přírodní alternativy plastovým produktům teprve hledá, má také v plánu zkrátit používání plastů.

Ekologický může být i módní průmysl, jak tvrdí další švédský řetězec H&M. Před rokem řetězec masové módy představil ekologicky šetrnou kolekci oblečení Conscious. Celá kolekce je ušita z obnovitelných organických materiálů – bavlny či organického hedvábí. Tváří této kolekce se stala populární supermodelka Ruska Natalia Vodianova.

Ministerstvo životního prostředí zahájilo ekologickou kampaň, která upozorňuje na škodlivé vlastnosti plastů. Kampaň, jejíž princip spočívá v uzavření dobrovolných dohod mezi MŽP a společnostmi ochotnými zavázat se ke snížení spotřeby plastů a jednorázového nádobí ve svých provozech, se jmenuje #dostbyloplastu. Do kampaně se zapojily CrossCafe, Dudes & Barbies, Bageterie Boulevard, UGO, Leo Express, České dráhy a Benzina.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primark míří do Česka. Pro zákazníky má špatné zprávy

17.10.2019 11:29 Jak už server EuroZprávy.cz informoval dříve, na Václavském náměstí se připravuje oblíbený obchod…

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama