Poslední místo odpočinku jedné z nejmocnějších kněžek? Vědci hlásí unikátní nález v Gíze

Hrobka významné kněžky Hetpet byla konečně nalezena. Podle vědců byla postavena chvíli poté, co byly vybudovány pyramidy - Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Žena se ve světových dějinách proslavila tím, že byla politicky vlivnou a důležitou osobností. Egyptská kněžka údajně žila za Staré říše v 5 dynastii.

Přidejte svůj názor

Egypt

Po 109 letech se podařilo zjistit, že ve hrobce se nachází krásné malby, které většinou zobrazují Hetpet při výkonu různých činností kupříkladu lov rozmanitých zvířat, posezení u obětního stolu a přijímání darů od svých dětí.

zdroj: YouTube

Byly tam také objeveny i malby jiného druhu, na kterých je zobrazen normální každodenní život egyptské společnosti v této době např. sběr ovoce, tanec a stavba lodí.

Ve hrobce byla také nalezena kaple s bazénem (k rituálnímu očišťování), speciální místa určená pro kadidla a oběti. Pravděpodobně se tam také nacházela socha kněžky Hetpet, která již bohužel se tam není.

Ani mumie posvátné ženy nebyla spatřena. Vědci předpokládají, že mrtvé tělo Hetpet bylo uneseno před několika tisíci lety.

I když se archeologům nepodařilo najít samotné tělo kněžky, tak aspoň se jim povedlo objevit další památku starožitného Egypta, které před námi skrývá, čím dále, tím méně tajemství svého kouzelného světa.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou vysoušeče rukou na toaletách méně hygienické, než ubrousky?

15.10.2018 09:58 Moderní vysoušeče rukou na veřejných záchodech jsou oproti klasickému utírání papírovými ubrousky…

Kolik lidí je potřeba, aby lidstvo přežilo?

15.10.2018 08:46 Možnost kolonizace vesmíru je v tuto chvíli asi stejně vysoká, jako riziko jaderné války. V obou…

Rok 1977 zůstává dodnes záhadou. Co se tehdy stalo?

14.10.2018 22:35 Aktualizováno Od 60. let minulého století pátrá značné množství radioteleskopů po signálu, který by mohl pocházet…

Seriál, který Češi milovali? Se skutečnými příběhy pořadu Věřte nevěřte to…

14.10.2018 22:35 Aktualizováno Málokterý pořad se stal takovým fenoménem, jako Věřte nevěřte. Americký seriál vysílaný společností…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama