Zohavená těla, stovka podezřelých. Před 130 lety začal řádit Jack Rozparovač

Právě uběhlo 130 let od objevení první oběti jednoho z nejslavnějších zločinců na světě. Jack Rozparovač je přezdívka masového vraha, kterého se nikdy nepodařilo polapit a tehdejší vyšetřovatele se mu v podstatě ani nedostali na stopu. Nicméně zahltil tehdejší noviny a proslavil se zejména sérii románových, filmových nebo třeba muzikálových zpracování provázaných se sérií vražd. Podezřelých je celá řada, ale přesně se totožnost brutálního vraha asi již nikdy nedozvíme.

Přidejte svůj názor

Jack Rozparovač
doporučujeme

Množství informací o vraždách ukrytých ve spisu pod názvem “Vraždy ve Whitechapelu” je překryto obrovským počtem legend a výmyslů, jejichž autoři tak na jednu stranu vytvořili vlastní badatelský obor tzv. ripperologii, ale na druhou stranu se ve změti snadno objeví nesmyslné senzace bez zrnka pravdy. Navíc autor spisu začal na případu pracovat až rok po první vraždě a dokumentaci vedl velmi amatérsky. Dnes víme, že je v ní spousta faktických chyb kvůli jeho neschopnosti.

Stále tak není zcela jasné, kolik přesně obětí má Jack Rozparovač na svědomí a jestli jeho počínání nenásledovali záhy další sadisti. Hned první oběť, brutálně zavražděná prostitutka Mary Ann Nicholsová, vyvolala v ulicích Londýna velký rozruch. Jedna z mála stop charakterizujících Jacka Rozparovače byl styl jeho vraždění. Oběti nejdříve podřezal a následně brutálně zohavil. Odborníci dnes soudí, že s prací musel mít zkušenosti, nejspíš tedy někdy pracovat jako řezník, anebo chirurg, ale vzhledem ke kontextu vražd v chudinských čtvrtích je druhá možnost velmi málo pravděpodobná.

Rukopis vraha

Jack Rozparovač se proslavil rychlostí svých útoků. Zločiny maniakálních sadistických vrahů běžně odděluje řadu let, zatímco Rozparovač neváhal a zabíjel jen několik dní za sebou. 30. září 1888 vraždil dokonce hned dvakrát za jeden večer. Někdy se pochybuje, že obě vraždy z jedné noci má na svědomí táž osoba, protože první z nich Elizabeth Strideová měla sice podřízlé hrdlo, ale nebyla znetvořena. Druhá interpretace se však domnívá, že Jack Rozparovač byl vyrušen, nedokončil první čin a z tohoto důvodu vyhledal další oběť, kterou také znetvořil jako ostatní zavražděné prostitutky. Postup vraha, kdy zabíjel v malé lokalitě a často za sebou, otevíral značné riziko dopadení, navíc noviny vše rychle rozmazávaly a na místě působily desítky vyšetřovatelů. Z hlediska forenzní vědy je nepochopitelné, že pachatel nebyl nikdy odhalen. Stejně tak nikdo nedokázal objasnit proč vraždy skončily stejně náhle jako začaly.

Podezřelá byla řada celebrit

Slavný vrah musel vyprodukovat i početnou řádku neméně slavných podezřelých. Nad tím, že Jackem Rozparovačem byl otec Winstona Churchilla se můžeme jen pousmát, i když se spekulovalo o otci nejslavnějšího britského premiéra, mnohem delší stín podezření padl na následníka trůnu a vnuka královny Viktorie Alberta Viktora. Známého bohéma, jenž údajně trpěl různými duševními chorobami a sexuálními úchylkami, a nakonec zemřel ve velmi mladém věku.

Pro příznivce vědečtějších postupů se nabízí ještě jeden možný pachatel. Polský emigrant Aaron Kosminski, jehož DNA byla odhalena na šátku z místa činu. Šátek se předával jako podivné dědictví v rodině strážníka, který jej jako kuriozitu zcizil na místě činu. Kosminski byl kadeřník, tudíž asi uměl obratně zacházet s břitvou a ve třiadvaceti letech byl uvězněn v ústavu pro choromyslné, kvůli nenávisti k ženám a vražedným sklonům. Nikdy se však k činu nepřiznal, a kdo ví, jestli nebyl pachatelem jen jedné z podIvných vražd ve Whitechapelu, které proslavily dosud neodhaleného Jacka Rozparovače.  

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co na sebe? Zde jsou módní trendy pro podzim a zimu, možná vás udiví

25.08.2019 18:48 Módním trendem pro podzim a zimu je kombinování stylů, retro, ležérní styl, pestrobarevné potisky,…

Jak poznat, kdy zemřete? Naši předci měli tyto metody

25.08.2019 17:23 I přesto, že se říká, že nevíme dne ani hodiny, naši předci po dlouhou dobu věřili v jisté…

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 11:59 Aktualizováno I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

Můžete při nachlazení oslepnout? Lékaři varují: Hrozí to všem

25.08.2019 11:54 Většina lidí při nachlazení a rýmě sáhne po nějakém spreji do nosu, nedílnou součástí našich životů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama