Přijít včas, nebo o chvíli později? Vyvarujte se společenských faux pas.

Dochvilnost v Brazílii zrovna nepatří mezi výsady králů, a tak ji občas postrádáte i u místních obyvatel. Ukázat se na společenské akci na čas se v Brazílii jeví jako velké společenské faux pas. Platí jedno pravidlo, můžete přijít v podstatě kdykoliv, ale ne dříve než 30 minut po začátku akce.

Přidejte svůj názor

Lidé, ilustrační fotografie

Celá Brazílie je proslavená svým uvolněným životním stylem, avšak obyvatelé Rio de Janeiro tzv. Cariocas jsou známí jako ti nejméně dochvilní ze všech. S neuspěchaným stylem života přestali Brazilci na dochvilnosti tolik lpět, neočekávají ji od ostatních, sami ji nerespektují a včasný příchod například na párty považují za hodně podivný zvyk. Sami takový příchod přirovnávají k tomu, jako byste nebyli vůbec zvaní.

Brazilci pro tuto svou raritu však mají své opodstatnění. Často se totiž i ty nejlépe naplánované akce nějakým způsobem nevydaří, a proto je zdvořilé umožnit hostiteli či hostitelce, aby měli možnost se opozdit. Nevyřčené pravidlo říká, že hostitel čeká do doby, kdy má párty začít a teprve pak se začíná na párty připravovat.

Kombinace neuspěchaného životního stylu a každodenního zpoždění způsobeného dopravní zácpou nebo náhodným setkáním se starým známým na ulici naučilo místní Cariocas nepočítat s dochvilností u ostatních a nedbat na čas ani u sebe samých.

Brazilská portugalština má pro zpoždění několik specifických výrazů. Sloveso atrasar je překládáno jako opozdit se nebo způsobit zpoždění zatímco demorar je sloveso, které se volně překládá jako dát si na čas. Překladatelským oříškem je pak výraz abacaxi, což v překladu znamená ananas a používá se jako ekvivalent pro zpoždění právě kvůli tomu, jak dlouho trvá zbavit toto ovoce slupky.

Co se týče nějakého pojmu o čase, nesmíte brát Brazilce příliš vážně. Fráze estou chegando (jsem na cestě) by mohla být mylně pochopena ve smyslu toho, že se daný člověk už vypravil a v brzké době dorazí na místo. Ale nenechte se splést! Jediné, co tato fráze v sobě skrývá je, že se očekávaná osoba má v plánu ukázat, ať už za 5 minut nebo až za 2 hodiny.

Je naprosto zbytečné rozčilovat se nad zpožděním místních Cariocas. Život v Riu není tak organizovaný a uspěchaný jako v jiných částech světa, tady se vše odvíjí spíš v pohodovém tempu. Podle serveru bbc.com mají ale i Brazilci své hranice v tom, jak moc a kdy se mohou zpozdit. Dorazit později na párty je zvyklostí nejen v Brazílii, ale i u nás se projevují podobné tendence. Ovšem při obchodní schůzce se i takto pohodoví Cariocas snaží být dochvilní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Totální asanace Prahy. Česká metropole vypadala v minulosti úplně jinak,…

25.09.2018 08:31 Původně mělo být zbořeno přes 600 domů, nakonec jich zmizelo téměř 470, stovky nových byly ale…

Ptáci narušili projev Alžběty II. Musela ho znovu nahrát, zasmála se tomu

25.09.2018 07:28 Londýn - Britská královna Alžběta II. musela znovu nahrát svůj loňský rozhlasový vánoční projev,…

Urologické nádory: Proč jsou tak zákeřné? V ohrožení nejsou pouze muži

24.09.2018 17:22 Ze všech stran slýcháme o rakovině prsou, kůže nebo trávicího traktu. Ve stínu těchto, byť velice…

Víte, že máte superschopnost? Nikdo ale neví, proč náš mozek takto reaguje

24.09.2018 16:47 Aktualizováno Odjakživa se lidem líbí hezké věci. Dokážeme ocenit krásu a žasnout při pohledu na úchvatné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama