Přijít včas, nebo o chvíli později? Vyvarujte se společenských faux pas.

Dochvilnost v Brazílii zrovna nepatří mezi výsady králů, a tak ji občas postrádáte i u místních obyvatel. Ukázat se na společenské akci na čas se v Brazílii jeví jako velké společenské faux pas. Platí jedno pravidlo, můžete přijít v podstatě kdykoliv, ale ne dříve než 30 minut po začátku akce.

Přidejte svůj názor

Lidé, ilustrační fotografie

Celá Brazílie je proslavená svým uvolněným životním stylem, avšak obyvatelé Rio de Janeiro tzv. Cariocas jsou známí jako ti nejméně dochvilní ze všech. S neuspěchaným stylem života přestali Brazilci na dochvilnosti tolik lpět, neočekávají ji od ostatních, sami ji nerespektují a včasný příchod například na párty považují za hodně podivný zvyk. Sami takový příchod přirovnávají k tomu, jako byste nebyli vůbec zvaní.

Brazilci pro tuto svou raritu však mají své opodstatnění. Často se totiž i ty nejlépe naplánované akce nějakým způsobem nevydaří, a proto je zdvořilé umožnit hostiteli či hostitelce, aby měli možnost se opozdit. Nevyřčené pravidlo říká, že hostitel čeká do doby, kdy má párty začít a teprve pak se začíná na párty připravovat.

Kombinace neuspěchaného životního stylu a každodenního zpoždění způsobeného dopravní zácpou nebo náhodným setkáním se starým známým na ulici naučilo místní Cariocas nepočítat s dochvilností u ostatních a nedbat na čas ani u sebe samých.

Brazilská portugalština má pro zpoždění několik specifických výrazů. Sloveso atrasar je překládáno jako opozdit se nebo způsobit zpoždění zatímco demorar je sloveso, které se volně překládá jako dát si na čas. Překladatelským oříškem je pak výraz abacaxi, což v překladu znamená ananas a používá se jako ekvivalent pro zpoždění právě kvůli tomu, jak dlouho trvá zbavit toto ovoce slupky.

Co se týče nějakého pojmu o čase, nesmíte brát Brazilce příliš vážně. Fráze estou chegando (jsem na cestě) by mohla být mylně pochopena ve smyslu toho, že se daný člověk už vypravil a v brzké době dorazí na místo. Ale nenechte se splést! Jediné, co tato fráze v sobě skrývá je, že se očekávaná osoba má v plánu ukázat, ať už za 5 minut nebo až za 2 hodiny.

Je naprosto zbytečné rozčilovat se nad zpožděním místních Cariocas. Život v Riu není tak organizovaný a uspěchaný jako v jiných částech světa, tady se vše odvíjí spíš v pohodovém tempu. Podle serveru bbc.com mají ale i Brazilci své hranice v tom, jak moc a kdy se mohou zpozdit. Dorazit později na párty je zvyklostí nejen v Brazílii, ale i u nás se projevují podobné tendence. Ovšem při obchodní schůzce se i takto pohodoví Cariocas snaží být dochvilní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákulisní jednání a krátké kalhoty. Volbou Václava Havla prezidentem…

17.11.2018 07:00 Události sametové revoluce, které si mimo jiné připomínáme svátkem slaveným 17. listopadu, ukončila…

Matka dvou dětí si myslela, že menstruuje. Za chvíli už plánovala vlastní…

16.11.2018 23:37 Aktualizováno Ještě na začátku letošního roku byla Clare Waitesová matka jako každá jiná. Často se cítila unavená…

Tajemný signál z vesmíru. Pokoušeli se s námi v roce 1977 spojit…

16.11.2018 20:48 Aktualizováno Od 60. let minulého století pátrá značné množství radioteleskopů po signálu, který by mohl pocházet…

Nejničivější zbraň vietnamské války vyráběli pro Američany Češi, šeredně…

16.11.2018 14:00 Symbolů války ve Vietnamu, která trvala od roku 1955 do roku 1975, najdeme i dnes mnoho. Ani…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama