Slavnost na počest panenských dívek? Obnovení tradice popudilo feministky

Paříž - Vesnice v departementu Oise na severu Francie chce příští rok obnovit tradici růžencové slavnosti, při které jsou oslavovány ctnostné dívky a jedna z nich je korunována růžemi. Kritické reakce vzbudila kritéria výběru dívky.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

ženy

Dívka má být "počestná", "zbožná" a "panenská". Starosta obce Salency Hervé Deplanque dostal desítky protestních e-mailů, především od feministek. "Místní protesty jsem čekal, ale celonárodní ne," řekl Deplanque deníku Le Parisien. 

Proti obnovení slavnosti vznikla i petice. Její autorka, univerzitní vědkyně a členka jedné feministické organizace Laélia Véronová tvrdí, že uspořádání slavnosti by bylo "krokem do minulosti" a "útokem na boj za práva žen".

Organizátor akce Bertrand Tribout z laického Bratrstva svatého Medarda připomněl, že tradici zavedl v 5. století tento světec, který ze Salency pocházel. "Je to místní specifikum a byla by škoda jej nezachovat," dodal. Nechápe, co lidi na slavnosti šokuje. "Čistota mladých dívek není zavrženíhodná! Není to nic odpudivého," míní Tribout.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Génius, či podvodník? Jasnovidec z Čech prý věděl příliš, jeho ostatky…

19.01.2019 14:49 Erik Jan Hanussen byl jednou z nejzáhadnějších postav meziválečné Evropy. Podle jedněch se jednalo…

Ďábel v těle úředníka. Byl pro nacistu Eichmanna holokaust jen banalita?

19.01.2019 08:44 Adolf Eichmann se stal jedním z nemnoha zločinců nacistického režimu odsouzených za rozpoutání…

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama