Čistíte si zuby, ale stále máte kazy? Kartáčky a nitě nestačí, důležitá je úplně jiná věc

Řada z nás se pokouší pomáhat svému tělu přírodní cestou. Aby nám zářila kůže, jíme avokádo, poškozené vlasy se snažíme opravit maskou z vajec, imunitu posilujeme vitamínem C v ovoci a zelenině. Víte ale, jaké potraviny pomohou vašim zubům?

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Dobrá péče o zuby je samozřejmě nezbytná, podle experta ale vaše zubní pasta není tak důležitá, pokud jde o orální zdraví. To, co jíme, hraje velkou roli při udržování zdravých zubů, říká australský zubní lékař Steven Lin. Pro server The Independent poradil, jaké potraviny bychom měli konzumovat.

Možná vás to překvapí, ale na tomto seznamu je také třeba máslo, salám a měkké sýry. Doktor Lin vysvětluje, že mnozí lidé, kteří pravidelně používají kartáčky a zubní nitě, i přes tuto péči často skončí se zubními kazy, zatímco ti, kteří se o zuby starají méně, takové problémy nemají. Jak je to možné?

Podle experta je na vině strava. „Zuby jsou živé orgány a vyžadují správnou výživu pro regeneraci a udržení zdravé hladiny zubní skoloviny a dentinu (zuboviny)," vysvětluje Lin. „A bez správné výživy vaše zuby nemohou zůstat neporušené.“

Pokud konzumujete dostatek vitamínů a minerálů, vaše zuby se přirozeně regenerují a zůstávají silné a zdravé. Pokud však vašemu tělu nedodáváte správné živiny, bakterie a kyseliny v ústech brání tomuto přirozenému procesu, což způsobuje, že se zuby rozpadají rychleji a nestačí se opět regenerovat.

„Není to jenom samotný cukr, který způsobuje zubní kazy. Je to také nedostatek živin, kterými posilujeme zuby," říká doktor Lin. „S moderní západní stravou se zároveň objevuje určitá podvýživa,“ varuje.

A co bychom tedy měli jíst, aby byly naše zuby silné? Hlavní jsou podle něj čtyři vitamíny rozpustné v tucích - A, D, K2 a E.

Zde jsou dobré zdroje každého z nich.

  • Vitamin A: hovězí játra, ryby, mléko a vejce
  • Vitamín D: mastné ryby, houby a mléčné výrobky. Nejlepším zdrojem je však sluneční záření
  • Vitamin K2: měkké sýry, vejce, máslo, játra a salám
  • Vitamin E: špenát, brokolice a ořechy
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší letecká záhada historie: Za kontroly tašek vděčíme jedinému…

23.01.2019 15:27 V listopadu roku 1971 si na letišti v Portlandu koupil letenku muž, který se představil jako Dan…

Plastické operace kvůli selfie? Mezi mladými se šíří nový trend

23.01.2019 13:36 Aktualizováno Dnešní doba plná sociálních sítí, dostupných telefonů a populárních selfie aplikací, s sebou…

Nacistický plán na odstavení Roosevelta. Klíčovou postavou byl americký…

23.01.2019 11:27 USA obviňuje Rusko, že se pokusilo ovlivnit americké prezidentské volby v jeho prospěch. Rusko to…

Osm způsobů, jak napsat písmeno X. Nevinný dotaz vyvolal na internetu bouři

23.01.2019 11:02 Písmeno X je zdánlivě nejlehčím písmenem v české abecedě. Ať už psací nebo tiskací, napsat ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama