Čistíte si zuby, ale stále máte kazy? Kartáčky a nitě nestačí, důležitá je úplně jiná věc

Řada z nás se pokouší pomáhat svému tělu přírodní cestou. Aby nám zářila kůže, jíme avokádo, poškozené vlasy se snažíme opravit maskou z vajec, imunitu posilujeme vitamínem C v ovoci a zelenině. Víte ale, jaké potraviny pomohou vašim zubům?

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Dobrá péče o zuby je samozřejmě nezbytná, podle experta ale vaše zubní pasta není tak důležitá, pokud jde o orální zdraví. To, co jíme, hraje velkou roli při udržování zdravých zubů, říká australský zubní lékař Steven Lin. Pro server The Independent poradil, jaké potraviny bychom měli konzumovat.

Možná vás to překvapí, ale na tomto seznamu je také třeba máslo, salám a měkké sýry. Doktor Lin vysvětluje, že mnozí lidé, kteří pravidelně používají kartáčky a zubní nitě, i přes tuto péči často skončí se zubními kazy, zatímco ti, kteří se o zuby starají méně, takové problémy nemají. Jak je to možné?

Podle experta je na vině strava. „Zuby jsou živé orgány a vyžadují správnou výživu pro regeneraci a udržení zdravé hladiny zubní skoloviny a dentinu (zuboviny)," vysvětluje Lin. „A bez správné výživy vaše zuby nemohou zůstat neporušené.“

Pokud konzumujete dostatek vitamínů a minerálů, vaše zuby se přirozeně regenerují a zůstávají silné a zdravé. Pokud však vašemu tělu nedodáváte správné živiny, bakterie a kyseliny v ústech brání tomuto přirozenému procesu, což způsobuje, že se zuby rozpadají rychleji a nestačí se opět regenerovat.

„Není to jenom samotný cukr, který způsobuje zubní kazy. Je to také nedostatek živin, kterými posilujeme zuby," říká doktor Lin. „S moderní západní stravou se zároveň objevuje určitá podvýživa,“ varuje.

A co bychom tedy měli jíst, aby byly naše zuby silné? Hlavní jsou podle něj čtyři vitamíny rozpustné v tucích - A, D, K2 a E.

Zde jsou dobré zdroje každého z nich.

  • Vitamin A: hovězí játra, ryby, mléko a vejce
  • Vitamín D: mastné ryby, houby a mléčné výrobky. Nejlepším zdrojem je však sluneční záření
  • Vitamin K2: měkké sýry, vejce, máslo, játra a salám
  • Vitamin E: špenát, brokolice a ořechy
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejpronásledovanější sekta středověku? Její jméno se do historie zapsalo…

18.11.2018 10:41 Bogomilové patří mezi nejúspěšnější středověké hereze. Přestože od svého vzniku byli pronásledováni…

Žena šla po dovolené k zubaři se zánětem dásní. Diagnóza lékařů byla děsivá

18.11.2018 10:37 Když se mladá žena (34) vrátila z dovolené, nebylo jí právě nejlépe. Myslela si, že má infekci…

Paradox bitvy u Narvy: Rusko bylo rozdrceno, za pár let se z něj stalo…

18.11.2018 10:14 Aktualizováno Na začátku 18. století zmítala Evropou válka o španělské dědictví. Kromě ní se ale odehrál ještě…

Trápí vás bolesti hlavy a výkyvy nálad? A nejste náhodou závislí na cukru?

18.11.2018 09:57 Aktualizováno Máte rádi sladké? Sladíte si čaj nebo kávu několika kostkami cukru? Nedokážete si představit den…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama