Kouzlo šumivého alkoholu: Budete po šampaňském opilejší než po běžném víně?

Říká se, že bublinky lezou rychle do hlavy. Jedna sklenice sektu s vámi proto podle této teorie zamává víc než sklenička vína. Platí to i ve skutečnosti, nebo jde jen o náš pocit?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Šampaňské
doporučujeme

Lidé často říkají, že se cítí opilejší, když popíjejí šumivé alkoholické nápoje – alespoň v porovnání s alkoholem bez bublinek. I když je obsah alkoholu v šumivých vínech a jiných alkoholických nápojích podobný obsahu alkoholu v obyčejném víně, můžeme se po bublinkách cítit rychleji opilí.

H2CO3, jinými slovy kyselina uhličitá - směs oxidu uhličitého (CO2) a vody (H2O) - se nachází nejen v šampaňském a šumivých vínech, ale také v minerální vodě. Ve studii publikované v magazínu Alkohol a alkoholismus se výzkumníci zabývali tím, zda může stejný nápoj - jeden s oxidem uhličitým a jeden bez oxidu uhličitého - způsobit, že se cítíte více přiopilí.

A výsledek?

Vědci rozdělili dvanáct dobrovolníků do dvou skupin. Někteří dostali dvě sklenice čerstvě otevřeného šampaňského, zatímco další dostali stejný nápoj, který ale už byl odstátý a bez bublinek - jinými slovy bez uhličitanu. Testovaní lidé v obou skupinách dostali stejné množství alkoholu, přesně 0,6 gramu na kilogram tělesné hmotnosti, vysvětluje server Business Insider.

Po dvou sklenicích čerstvě nalitého šampaňského měli lidé obsah alkoholu v krvi ve výši 0,54 promile. U těch, kteří pili šampaňské bez bublinek to ale bylo jen 0,39 promile. Subjektivní pocit, že jsou lidé ze druhé skupiny méně opilí, také odpovídá hodnotám v jejich krvi. Výsledek potvrdily i testy vnímání a reakční testy.

„Oxid uhličitý v šumivých nápojích zvyšuje propustnost vašich biomembrán," vysvětluje Nikolaus Merkt z univerzity v Hohenheimu, který zkoumá kvalitu rostlinných produktů a který je zároveň odborníkem na vinohradnictví.

Podle Merkta stimuluje kyselina uhličitá krevní oběh ve sliznicích, jako je žaludek, tenké střevo a ústní dutina. „Lepší oběh znamená, že do krevního oběhu může být vstřebáváno více alkoholu,“ vysvětluje.

Takže když máte pocit, že jste po trošce šampaňského opilejší než po sklenici vína, nejde jen o subjektivní pocit. Jak poukazují experti, tento efekt může být ovlivněn tím, z čeho šumivé víno pijete.

Pokud ze široké sklenice mohou bublinky rychle vyprchat. I proto existují speciální sklenice na šampaňské, které jsou úzké a dlouhé, aby z nápoje unikalo co nejméně oxidu uhličitého.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tunel mezi Ruskem a USA? Už car Mikuláš II. chtěl spojit Aljašku se Sibiří

14.11.2019 10:34 Aktualizováno Transsibiřská magistrála táhnoucí se téměř 10 tisíc kilometrů z Moskvy až do Vladivostoku platí za…

Marek Eben nemá v televizi co dělat? Po drsném útoku na moderátora to…

14.11.2019 09:57 Aktualizováno Oceňovaný filmový kritik Kamil Fila se zaměřil na problematiku slavných českých moderátorů. ten…

Jak se vyrovnat s podzimní depresí: Pozor na tyto chyby

13.11.2019 08:28 Podzim je možné prožít v plné formě, i když v tomto ročním období často klesá energie a morálka.…

Noční můra důchodců? Omyl, varují lékaři, za Alzheimera vděčíte dětství

12.11.2019 22:00 Aktualizováno Více, než 30 milionů lidí na světě trpí Alzheimerovou nemocí. Medicína na ní zatím nezná žádný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama