Ženu zabilo štěně. Jak je možné, že malý tvor dokáže způsobit smrt dospělé osoby?

Média pravidelně informují o smrtelných útocích psů. Málokdy se ale dočteme, že člověka zabilo malé štěně. I to se ale nedávno stalo. Jak je možné, že takto malý tvor dokáže způsobit smrt dospělé osoby?

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Psi
doporučujeme

Američanku zabil pes. Na tom by asi nebylo nic neobvyklého, kdyby nešlo o malé štěně. Podle stanice WTMJ-TV mohla být smrt ženy z Wisconsinu způsobena infekcí, která se na ni dostala právě od psa. Sharon Larsonová, která si právě pořídila štěně, měla na těle malé kousnutí, které původně ignorovala. Krátce poté, co se u ní objevily příznaky podobné chřipce raději zašla k doktorovi, od kterého dostala antibiotika. Dva dny na to Larsonová zemřela.

Tento incident připomíná jiný případ, o kterém nedávno informovala média. Neobvyklý a tragický osud Grega Manteufela, který poté, co jej olízl pes, dostal horečku, zvracel a na jeho kůži se mu objevily fleky podobné modřinám. Lékaři mu nasadili antibiotika a dokonce mu i amputovali končetiny, ani to ale nedokázalo zastavit šíření nemoci. Nakonec utrpěl celkovou sepsi - extrémně nebezpečnou komplikaci související s otravou krve. Pokud není rychle léčena, může vést ke kolapsu orgánů.

V obou případech je třeba hledat bakterii rodu Capnocytophaga, pravděpodobně druhu canimorsus. Tyto bakterie se běžně se vyskytují v ústech koček, psů i lidí. Za běžných okolností jsou neškodné, ale zároveň mohou za určitých podmínek způsobit nebezpečné infekce. Nebezpečí hrozí ve chvíli, kdy má člověk zhoršený imunitní systém, nadměrně pije alkohol, když nemá slezinu nebo když má rakovinu nebo HIV.

Bakterie rodu Capnocytophaga lze nalézt u 57 procent koček a 74 procent psů. Na lidi se mohou dostat prostřednictvím olizování, ale častěji prostřednictvím kousnutí. Nakazit se dokonce můžete z bakterií ve vašich vlastních úst, píše server IFL Science.

Bakterie mohou způsobit oční infekce, onemocnění dásní a infekce dýchacích cest, ale pokud bakterie vstoupí do krevního řečiště - řekněme, že přes kousnutí nebo otevřenou ránu – může to vést k otravě krve otravovat krví, zánětu osrdečníku nebo tvoření hnisu v různých tělesných tkáních.

CDC nicméně zdůrazňuje, že tyto infekce jsou oportunní, což znamená, že se neobjevují u každého. Většinou doprovázejí jiná primární onemocnění. Jsou způsobeny "příležitostnými" parazity, kteří například nejsou za normálních podmínek patogenní, nebo by nezpůsobili závažná onemocnění.

„Bylo mi řečeno, že by mohla být čtyřikrát zasažena bleskem a žít, dvakrát vyhrát loterii. Tak zřídka se tento problém objeví," řekl médiím manžel zesnulé Sharon Larsonové Dan.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tunel mezi Ruskem a USA? Už car Mikuláš II. chtěl spojit Aljašku se Sibiří

14.11.2019 10:34 Aktualizováno Transsibiřská magistrála táhnoucí se téměř 10 tisíc kilometrů z Moskvy až do Vladivostoku platí za…

Marek Eben nemá v televizi co dělat? Po drsném útoku na moderátora to…

14.11.2019 09:57 Aktualizováno Oceňovaný filmový kritik Kamil Fila se zaměřil na problematiku slavných českých moderátorů. ten…

Jak se vyrovnat s podzimní depresí: Pozor na tyto chyby

13.11.2019 08:28 Podzim je možné prožít v plné formě, i když v tomto ročním období často klesá energie a morálka.…

Noční můra důchodců? Omyl, varují lékaři, za Alzheimera vděčíte dětství

12.11.2019 22:00 Aktualizováno Více, než 30 milionů lidí na světě trpí Alzheimerovou nemocí. Medicína na ní zatím nezná žádný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama