Soumrak superpotravin? Je to čistý jed, tvrdí profesorka z Harvardu

Ještě nedávno byl hitem ve všech zdravých jídelníčcích, to se ale možná velmi brzy změní. Řeč je o kokosovém oleji, který byl dosud považován za zdravou náhradu oleje při přípravě teplých pokrmů.

Přidejte svůj názor

kokosový olej

Německá profesorka Karin Michelsová, která přednáší na univerzitě v německém Freiburgu či slavném Harvardu, tvrdí, že kokosový tuk je čisté zlo a vůbec není zdravý. „Je to jedno z nejhorších jídel, které můžete konzumovat," tvrdí odbornice podle serveru BusinnessInsider.com.

Kokosový tuk je podle ní škodlivější než vepřové sádlo či tradiční máslo, protože obsahuje mnohem více nasycených mastných kyselin. Zatímco kokosový tuk je složen z 86 procent z nasycených tuků, v případě másla je to jen 52 procent.

Není to přitom jediná „superpotravina", kterou profesorka zpochybňuje. Chia semínka, acai či prášek matcha nepovažuje sice za škodlivé, ale tvrdí, že jsou neefektivní. Živiny, které se v těchto „superpotravinách" nacházejí, jsou prý mnohem dostupnější v běžné zelenině či ovoci, jakými jsou mrkev, třešně či meruňky.

Organizace British Heart Foundation (BHF) oponuje, že neexistuje dostatek kvalitních výzkumů, které prokázaly, zda je či není kokosový tuk lepší než jiné nasycené tuky. Odborníci doporučují, aby lidé spíše používali nenasycené tuky, jako klasický rostlinný či slunečnicový olej, protože vystavení vysokým množstvím nasycených tuků zvyšuje riziko vzniku koronárního srdečního nebo kardiovaskulárního onemocnění. 

Vědci a lékaři se na účincích kokosového tuku tak úplně neshodnou. Jak poukazuje server The Independent, říkalo se, že pomáhá při léčbě Alzheimerovy choroby. Jenže britská výživová nadace varuje, že pro takové tvrzení dosud neexistují opravdu silné důkazy.

Jen v Británii se přitom letos prodalo šestnáctkrát větší množství kokosového tuku než před čtyřmi lety. „Spojené království zasáhlo šílenství týkající se kokosového oleje, protože se tvrdilo, že je prospěšný a může pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby," zdůraznila pro deník lékařka Lily Soutterová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se stalo v ložnici na zámku Mayerling? Habsburkové skandál tutlali

22.09.2018 22:08 Aktualizováno Dne 30. ledna roku 1889 zastřelil korunní princ Rudolf Habsburský svou milenku, baronku Mary…

Co se stane s lidmi, kteří pojídají lidské mozky? Kanibalismus může být…

22.09.2018 19:55 Jak víme ze zombie filmů, nemrtví nejvíce touží po lidských mozcích. Napadlo vás někdy, co by se…

Klejete často? Podle vědců dobře děláte, vypovídá to o vás jednu důležitou…

22.09.2018 18:48 Klít není právě vhodné, alespoň pokud jste ve společnosti. Vědci však teď poukazují, že lidé, kteří…

Máte tyto vlastnosti? Pak jste zřejmě chytřejší než ostatní lidé

22.09.2018 18:28 Aktualizováno Možná si myslíte, že jste chytřejší než vaši vrstevníci. Možné to samozřejmě je. Podle vědců…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama