Šašci v žabkách, topí se a ztrácí. Co si v Chorvatsku myslí o Češích?

Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a zavařeniny, chleba s řízkem nebo ponožky v sandálech se staly téměř kultovními, ve skutečnosti na tom v očích Chorvatů nejsme tak špatně.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Trogir

Na diskuzním serveru reddit se jeden z Čechů zeptal Chorvatů, co si myslí o českých turistech, kteří k nim každoročně vyrážejí na letní dovolenou. Reakce jsou o poznání příjemnější, než by kde kdo čekal.

Nejčastěji totiž převládá pozitivní názor. "Češi jsou dobří lidé a mají skvělé pivo," uvádí jeden z Chorvatů. "Jeden člověk v Praze se mě pokusil podvést, takže jsem Čechy nenáviděla. Jinak se mi ale čeští chlapci líbí a Praha je stále jedním z nejlepších měst, která jsem kdy navštívila," uvedla další Chorvatka.

Nejčastější kritika padá na horolezecké schopnosti Čechů. "Jste strašní horolezci," píše jeden z uživatelů. "Přestaňte se topit a ztrácet v horách a budete skvělí," uvádí další.

"Jste přátelští a máte dobré pivo," uvádí další Chorvat. "Přál bych si, aby Chorvati měli více české mentality. Aby také chodili každý víkend do přírody. Nedávno jsem se vydal na cestu do Prahy a byl jsem překvapen. Před tím jsem si myslel, že jste turisté, kteří každé léto jezdí do hor v žabkách," dodává další obyvatel Chorvatska.

Jiný uživatel diskuzního fóra ocenil český smysl pro humor, filmy a rovněž pivo. Další pro změnu pochválil české herečky filmů pro dospělé. "Přeji si, aby se Chorvatsko více podobalo Česku," dodal.

"Češi jsou nejlepším národem v Evropě. Ne tak chladní jako Němci, ani tak horliví jako další Slované," míní další. "Chtěl bych, abychom v Chorvatsku byli více jako vy," uvedl další diskutující.

Následně se diskuze stočila k již zmíněnému dovážení vlastního jídla, to ale Chorvati berou s nadhledem. "Pohled 'Češi neutrácí moc peněz' hovoří více o mentalitě Chorvatů než Čechů. Vy přece nemáte morální povinnost platit za služby a zboží, které si nechcete kupovat," uvedl jeden z Chorvatů.

"Češi jsou chytří, protože nechtějí platit přemrštěné ceny účtované na chorvatském pobřeží," dodal.

Někteří jsou ale více skeptičtí. "Každý rok se dozvídáme alespoň o jednom českém turistovi, který zemřel nebo musel být zachráněn v horách nebo na otevřeném moři. Každý rok," uvedla další Chorvatka.

"Pouze čeští turisté dělají hloupé věci," dodal další. "Nemám rád Čechy, kteří se chovají jako blázni. Nejnebezpečnější je, když sní kuře a hodí kosti do moře, kde jiní lidé plavali. Je pro Čechy divné házet věci do odpadků?" ptá se jiný Chorvat?

"Jsem si jist, že většina z vás jsou normální, laskaví a slušní lidé, ale když přijdete do Chorvatska... Jen proto, že jste na dovolené, to neznamená, že se můžete začít chovat jako šílenci bez ohledu na vaši osobní bezpečnost nebo bezpečnost ostatních," míní další z Chorvatů.

"Může to znít krutě a příliš stereotypně, ale fakta hovoří samy za sebe. Pokud se někdo utopí, ztratí se při pěší turistice nebo připlete k automobilové havárii, můžete se spolehnout na Čechy, kteří jsou do toho zapojeni ve 4/5 případů," dodal.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obědváte nebo večeříte sami? Někoho si k sobě přizvěte, jinak si vážně…

20.09.2018 09:13 Člověk by měl jíst nejméně pětkrát denně, menší porce a hodně zeleniny a ovoce. To vše vědci…

Proběhne vám život před očima? Umírající lidé popsali, jak vypadá smrt

19.09.2018 22:04 Aktualizováno Říká se, že člověku před smrtí proběhne celý jeho život před očima. Jestli je to ale skutečně…

Největší železniční katastrofa v Česku: Režimu by zničila pověst, skoro…

19.09.2018 15:52 Je pondělí 14. listopadu roku 1960, půl šesté večer. Většina lidí se právě vrací z práce domů, a to…

Odborníci vyvrátili rady našich babiček. To, co nás mělo léčit, ve…

19.09.2018 11:42 Na bolest v krku, rýmu či nachlazení je prý nejlepší horký čas. Ten ostatně může přijít vhod…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama