Úplně zkažená dovolená? Starosta vydal zákaz koupáni v moři, důvod je opravdu bizarní

Legendární film Čelisti v mnoha lidech vyvolal (mnohdy oprávněný) strach ze žraloků. Věděli jste ale, že i plavání s delfíny může být za jistých okolností velmi nebezpečné? Přesvědčili se o tom turisté ve Francii.

Přidejte svůj názor

Delfíni, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pobřežní vesnice Landévennec v Finistère ve francouzské Bretaně musela vyhlásit zákaz koupání a potápění kvůli přítomnosti nadrženého delfína skákavého. Ten byl tak při chuti, že dokonce začal terorizovat plavce, uvádí CNN.

Zvíře bavilo návštěvníky místní pláže několik týdnů, když však přišlo období páření, začalo se k lodím a plavcem přibližovat až příliš. Radnice měla obavy, že by se třímetrový delfín, který dostal přezdívku Zafar, mohl pokoušet o kontakt s lidmi, protože neměl nablízku žádnou partnerku.

Místní starosta Roger Lars proto 20. srpna médiím oznámil, že zakázal koupání na pláži a vydal nový předpis, který místním plavcům zakazuje, aby se k delfínovi přiblížili na více než 40 metrů. V případě jeho porušení lidem hrozí pokuta až 39 eur.

Cílem starosty prý bylo ochránit lidi. „Několik plavců bylo velmi vyděšeno,“ přiznal Lars. Zákazu předcházela situace, kdy Zafar nabral na nos jednu plavkyni a vyzvedl ji nad hladinu.

Samy Hassani, ředitel ochrany druhů v Océanopolis ve Finistère, připisuje chování delfínů skutečnosti, že tito savci obvykle cestují ve smečce. „Pokud nějaký jedinec zůstane sám, bude hledat kontakt, třít se o lodi nebo lidi," vysvětluje expert. Dodal, že velcí samotářští delfíni jako Zafar se mohou zachovat nepředvídatelně. Právě tato slova starostu podnítila, aby zákaz nakonec vydal.

Právník Erwan Le Cornec z nedalekého města Quimper však médiím řekl, že se proti „přehnané" reakci bude stěžovat na správního soudu. „Kolik jsme měli ve Finistère incidentů s delfíny za dobu, co naše dva druhy žijí jeden vedle druhého? Žádnou," řekl Le Cornec.

V pondělí byl zákaz zrušen poté, co přítulný delfín vody kolem Landevennec opustil. CNN ale dodává, že až čas ukáže, zda si delfín našel kamaráda nebo zda se vrátí zpět k lidem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

V Londýně tragicky zahynula známá youtuberka, osudnou se jí stala…

14.07.2019 18:11 V Londýně zahynula při nehodě na elektrokoloběžce známá youtuberka a televizní moderátorka Emily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama