Dívce se nelíbily nehty její matky, tak ji poslala k lékaři. Zachránila jí tím život

Pro Jean Taylorovou z britského města Wigan byly její ošklivé nehty pouze trapný rodinným znakem. její matka totiž měla podobné. Až když Jeannina dcera začala pátrat, zjistilo, že by mohlo jít o příznak vážné nemoci. A v nemocnici jí lékaři bohužel dali za pravdu.

Přidejte svůj názor

ženy
doporučujeme

Třiapadesátiletá žena pracovala dlouhá léta v továrně a byla nucena mít nehty neustále krátké. Když však získala novou práci, nechala si je narůst. „Vždycky jsem měla slabé nehty a nikdy mi nenarostly, protože nebyly dost silné,“ vzpomíná. Když jí nakonec narostly, Jeaninne dcera Stephanie řekla mámě, že jsou její nehty ošklivé. 

Ukázalo se, že žena má takzvané paličkovité prsty – jedním ze znaků jsou vypouklé nehty, prsty, které vypadají jako oteklé, i neobvyklý úhel růstu nehtů. Její máma je ale měla také, takže o tom příliš nepřemýšlela.

Vyděsila se až ve chvíli, když ji její vlastní dcera poprosila, aby šla k doktorovi a nechala si je zkontrolovat. Jednatřicetiletá žena totiž začala googlit a našla, že takový typ nehtů je vzácný příznak onemocnění srdce a plic. Proto hned poslala mámu k doktorovi.

Díky tomu u Jean diagnostikovali rakovinu plic – naštěstí v rané fázi, což znamená, že má 70% šanci na to, že bude žít pět a více let. Pro The Sun řekla: „Nehty mi zachránily život. Nikdy si je neostříhám.“ V současnosti se Jean snaží dostat do povědomí spojení mezi nehty a rakovinou.

Jean přiznává, že přesto, že její máma přišla o polovinu plic kvůli stejné nemoci, nikdy by jí nenapadlo, že nehty mohou být příznakem. „Cítila jsem se divně, že jdu k doktorovi kvůli nehtům. Nikdy by mě nenapadlo, že se stane tohle. Nikdy." Když ji doktor poslal na sérii vyšetření, byla překvapená, ale je opravdu vděčná, že to udělal.

Nyní podstoupí operaci, aby jí odstranili nádor na levé části plic. „Nejtěžší věc pro mě je, že to ubližuje mým dětem," řekla. Poté, co zjistila, že má rakovinu, si nechala své nehty namalovat zlatou barvou, aby na ně poukázala a oslavila, že jí „zachránily život".

Paličkovité prsty

Fenomén známý jako paličkovité prsty může mimo jiné znamenat, že vaše srdce nebo plíce nejsou úplně v pořádku. Prvním příznakem je zmenšení úhlu lůžka nehtu a kůže, konec nehtového lůžka v kůži volně plave. Nehty mění tvar, zvětšují se a mají větší tloušťku díky většímu množství tkání. Změna je obvykle bezbolestná a dochází k ní na obou rukách.

Důvodem, proč tato změna podle expertů poukazuje na problémy se zdravím, je skutečnost, že okysličená krev se nedostává do prstů tak, jak by měla. Buňky proto produkují určité látky, které podporují růst, aby se pokusily tento problém vyřešit .

Paličkové prsty jsou jedním z nejstarších známých zdravotních příznaků. Poprvé byly popsány Hippokratem už v 5. stoletím př.n.l. - proto se někdy tento příznak označuje jako Hippokratovy prsty

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existuje recept na úspěch v životě? Nikdy neusínejte na vavřínech

18.11.2019 17:34 Úspěch, to je spokojený život a často je jeho podpůrným pilířem kariéra. Vaše kariérní dráha začíná…

Svět bez jablek, kávy, paprik a ořechů? Za pár let možná realita

18.11.2019 13:36 Německý fyzik Albert Einstein prý kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo bude mít před sebou…

Lze žít ve velkoměstě jen z darů přírody? Aktivista si to vyzkoušel.…

17.11.2019 14:20 Rob Greenfield je Američan a jezdí převážně stopem. Je to jeden z jeho způsobů, jak omezit…

Žádný internet, žádné počítače, Favorit na vrcholu. Jaký byl život v roce…

17.11.2019 10:25 Události roku 1989 jsou dobře známy i těm, kteří v té době ještě nebyli na světě. O politické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama