Déšť má svůj specifický zápach. Jak je to možné, když voda nijak nevoní?

Když se zeptáte lidí na jejich oblíbenou vůni, řada lidí odpoví – káva. Najdou se i tací, kteří popíší vůni, která se objeví, když první kapky letního deště začnou padat do horké a suché země. Jak je vlastně možné, že cítíme vůni deště?

Přidejte svůj názor

Počasí

Déšť sám o sobě samozřejmě nemá vůni. Ale momenty před začátkem deště proniká vzduchem „zemitý" zápach známý jako petrichor. Lidé ho obvykle popisují jako pižmový, čerstvý - obecně příjemný pach. Tato vůně ve skutečně pochází z navlhčené země, vysvětluje magazín The Conversation.

Australští vědci poprvé dokumentovali proces vytváření petrichorů v roce 1964 a vědci z Massachusetts Institute of Technology mechaniku procesu dál studovali v roce 2010. Petrichor je kombinací voňavých chemických sloučenin. Některé pocházejí z olejů rostlin. Hlavním přispěvatelem do petrichoru jsou aktinobakterie. 

Tyto malé mikroorganismy se nacházejí ve venkovských a městských oblastech, tak v mořských prostředích. Rozkládají mrtvé nebo rozpadající se organické látky na jednoduché chemické sloučeniny, které se pak mohou stát živinami potřebnými pro vývoj rostlin a jiných organismů.

Vedlejším produktem jejich aktivity je organická sloučenina nazývaná geosmin, která přispívá k vůni petrichoru. Geosmin je typ alkoholu. Jeho molekuly mají tendenci mít silnou vůni, jeho chemická struktura je ale hodně složitá. Naše nosy dokážou odhalit jen několik částí geosminu z trilionu (milion bilionů) molekul vzduchu.

Během delšího období sucha, když několik dní neprší, se rychlost rozkladu aktinobakterií zpomaluje. Těsně před deštěm je vzduch vlhčí a země se začíná zvlhčovat. Tento proces pomáhá urychlit aktivitu aktinobaktérií a vytváří se více geosminu

Když dopadnou dešťové kapky na zem, obzvláště na porézní povrchy, jako je sypká půda nebo tvrdý beton, rozstřikují se a uvolňují malé částice zvané aerosoly. Geosmín a ostatní petrichorické sloučeniny, které mohou být přítomny na zemi nebo rozpuštěné v dešťové kapce, se uvolňují ve formě aerosolu a jsou větrem neseny do okolních oblastí. 

Pokud je liják dostatečně silný, vůně petrichoru se může rychle pohybovat po větru a upozorňovat lidi, že přichází déšť. Vůně nakonec zmizí poté, co se bouře přežene a zem začne být opět suchá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co stálo za vzestupem zla? Tato událost z Hitlera udělala diktátora

14.11.2018 16:09 Píše se 27. únor roku 1933 a němečtí hasiči dostávají zprávu, které jen těžko mohou uvěřit. V…

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou…

14.11.2018 16:02 Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat…

Na světě je 200 zemí a 7000 jazyků. Proč jich existuje tolik?

14.11.2018 11:03 V současné době je na světě zhruba 200 zemí. Každá organizace uvádí jiné číslo a budeme-li se řídit…

Děsivý rekord: V táboře Treblinka zemřelo nejvíce lidí na jednom místě,…

14.11.2018 10:25 Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka patří mezi ta nejhorší místa světa. V průběhu druhé světové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama