Pravda o sv. Václavovi a Boleslavovi: Skutečně se světec stal obětí bratrovraha?

Osobu sv. Václava dnes každý dobře zná. Jeho kult v našich zemích existuje už po staletí. Byť byl po určitou dobu utlačován do pozadí, tvoří sv. Václav společně se sv. Ludmilou základy českého nebe. Každý si též vybaví dobře známou legendu o jeho životě i násilné smrti, kterou měl mít na svědomí jeho bratr Boleslav. Jaký ale doopravdy kníže Václav byl? A skutečně se stal obětí bratrovraha?

Myslbekova jezdecká socha sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.

Při pátrání po osobě knížete Václava, dnes známého jako svatého Václava, a jeho bratrovi Boleslavovi, je důležité si uvědomit, že jejich osudy se odehrávaly na počátku 10. století, tedy před více jak jedním tisícem let, v době kdy se u nás neexistují žádné podrobné a věrohodné písemné prameny a badatelé jsou tak odkázáni buď na zahraniční svědectví, popřípadě na písemné zmínky z mladšího období nebo legendy. Ale jak už to tak bývá, v legendách je jak pravda, tak i ledacos vymyšlené. Jsou to vlastně pohádky o životě reálných postav, kdy některé jejich skutečné činy jsou ještě více povzneseny, další domyšleny a některé dokonce i zatajeny. Přitom právě na takové legendy jsme v případě obou bratrů odkázáni především.

Kdo tedy byl kníže Václav? Podle legend a pověstí měl být Václav synem knížete Vratislava a jeho ženy Drahomíry, dcery knížete Havolanů. Narodit se měl snad někdy kolem roku 907. Václavovou babičkou byla Ludmila, která se také ujala jeho výchovy. Podle nejrůznějších zpráv se mu dostalo konkrétně na hradišti Budeč mimořádného vzdělání. Mimořádné ve smyslu, že měl být vzdělanější, než jiní panovníci v té době, kdy vzdělání nebylo pravidlem dobrého panovníka. V jeho zájmu tak byla především spolupráce s Říší a prosazování postupné christianizace českých zemí, které si však musíme představit v rozsahu rovnajícímu se téměř dnešním středním Čechám. 

Naopak mladší Boleslav se narodil nejspíše kolem roku 915. Podle nejrůznějších zpráv docházelo mezi bratry ke sporům. Patrně se nejednalo jen o otázku křesťanství, ale také politiky a směřování země.  Po smrti otce Vratislava se totiž právě Václav v roce 921 stává knížetem. Na vládě se s ním podílela jeho matka Drahomíra, která se však názorově rozcházela s babičkou bratrů, Ludmilou, která se o chlapce starala. Zdá se, že mezi oběma ženami a jejich stoupenci vznikl spor o vliv na Václava a moc v knížectví, roli hrála jistě i zahraniční politika. V tomto sporu došlo nakonec k vraždě Ludmily údajně právě na popud Drahomíry. Legendy v tomto směru líčí sv. Ludmilu jako zastánkyni křesťanství, zatímco Drahomíru jako pohanku. A tento spor jako by se zrcadlil i mezi bratry Václavem a Boleslavem.

Ať už legendám věříme, či ne, zůstává pravdou, že Václav byl nejspíše silně ovlivněnou vírou, svým vzděláním a babičkou Ludmilou. Byl to člověk zdrženlivý a umírněný, byť i on se za svůj život odhodlal k válečným akcím v okolí svého panství, například při útoku na hradiště Kouřim. Naopak Boleslav byl spíše mužem činu, válečníkem a více zastával politiku své matky a nejspíše i jejího okolí v podobě českých předáků.

Na západě mezitím sílí moc východofranské říše v čele s Jindřichem Ptáčníkem, který svůj zájem obrátil i do české kotliny, kde se mu podařilo si podmanit české knížectví v čele s knížetem Václavem. Podle písemných pramenů se tak kníže Václav dostává do poddanství východofranského krále, kterému musí odvádět daň. Jak tato daň přesně vypadala, není známo, verze o 120 volech a 500 hřivnách je až z mladších zpráv.

Tento způsob vlády a styl vyjednávání se nejspíše Boleslavovi nelíbil a podporován dalšími českými předáky se rozhodl ke změně a odporu. Nejspíše na podzim roku 935, dříve uváděno 929, byl Václav pozván na hradiště ve Staré Boleslavi, kde ho bratr hostil. Zda mělo k převratu cíleně dojít již zde, těžko říci. Též není možné jednoznačně tvrdit, že události z 28. září toho roku byly pečlivě plánovaným atentátem.

Starší historiografie o této události mluví jako o připravené lsti na sv. Václava, který zde během přátelského pobytu u svého bratra byl nad ránem při cestě do kostela na ranní mši přepaden družinou bratra Boleslava, který ho zde i chladnokrevně zavraždil. Dle novějších výzkumů se spíše zdá, že samotný atentát mohl být v roli českých velmožů, kterým se nelíbil Václavův způsob vlády a kteří podporovali na knížecí trůn mladšího Boleslava, který se tak v daném okamžiku bratrovy vraždy ocitl jen jako jeden z mnoha účinkujících. Jiní badatelé zastávají názor, že šlo jen o nešťastnou náhodu, kdy se bratři ráno po dlouhé noční veselici ještě omámeni alkoholem pohádali a porvali. Ve chvíli, kdy Boleslavova družina spatřila, že je jejich pán ohrožen, jali se mu pomoc a přitom došlo k zavraždění Václava.

Ať už byla pravda jakákoliv, pozdější legendy z tohoto aktu udělaly zákeřnou vraždu zbožného knížete. Na druhou stranu, Boleslav ať už z pocitu viny, či z promyšleného politického jednání, nechal později převést ostatky svého bratra do Prahy a právě on tím položil základy českého nebeského panteonu, kde stála jak babička Ludmila, tak bratr Václav. On sám si mezitím vysloužil cejch zákeřného bratrovraha. Byl to též právě Boleslav, který započal se silnou českou vládou, která byla v mnohém efektivnější, než Václavova. Ať už byl tedy sv. Václav jakýkoliv, za prvního opravdu schopného a silného panovníka je spíše možné považovat právě Boleslava.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Lékaři z Brna doporučují očkování těhotným i kojícím ženám

30.11.2021 14:49 Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Naše země zasáhla před 155 lety epidemie cholery. Jak o ní referoval…

28.11.2021 10:10 Roku 1866, tedy před 155 lety, propukla v našich zemích epidemie cholery. V té době se rozhořela…

StarDance se nesla v charitativním duchu. Esemesky neposloužily vyřazování…

27.11.2021 22:00 Aktualizováno Probíhající jedenáctá řada StarDance v sobotu pokračovala dalším tanečním večerem, který byl…

Terezínu konec války úplnou úlevu nepřinesl. Udeřila smrtící epidemie

27.11.2021 10:00 V koncentračních táborech žili vězni ve velmi bídných podmínkách. Špína, zima, hlad a nevyhovující…

500 let od dobytí Mexika. Jak vypadaly poslední chvíle Aztécké říše?

14.11.2021 10:10 V letošním roce uplynulo přesně 500 let od dobytí dnešního Mexika, respektive Aztécké říše, Španěly…

StarDance za tónů filmových hitů přinesla konec herečky Šoposké

13.11.2021 22:01 Aktualizováno StarDance zažila před týdnem zemětřesení, jedenáctou řadu opustily hned dva páry během jediného…

Barbora Celská. Schopná panovnice, vášnivá nevěrnice i alchymistka

13.11.2021 10:10 Barbora Celská patří mezi opomíjené historické postavy. Přitom byla manželkou krále a císaře…

Podzim ve znamení posvícení a hodování. Jaké pokrmy sytily naše předky na…

06.11.2021 17:44 K podzimu dnes patří dýně, které se v kuchyni upravují na mnoho způsobů. Dříve byste tuto plodinu…

Okradená Britka si vzala jako rukojmí Vánoce

02.11.2021 09:38 Po hodně silném kalibru sáhla rozčílená Britka, které kdosi v bytovém domě ukradl balík, v němž jí…

StarDance má za sebou večer plný změn. Chyběla Kostková, zářil Cina

30.10.2021 21:40 Aktualizováno Opravdu netradiční bylo třetí pokračování probíhající jedenácté řady StarDance, kvůli koronaviru…

Průzkum ukázal, kdy se ženy dočkají rovnoprávnosti

28.10.2021 16:30 Ženy se dočkají plné rovnosti s muži zhruba za tři generace, pokud proces zlepšování jejich…

Související:

Právě se děje

reklama