Bizarní Cotardův syndrom: Nemoc, která vás přiměje myslet si, že jste už dávno mrtví

Jsou živí - a přece nejsou. Asi tak by se dali popsat lidé, kteří trpí Cotardovým syndromem neboli syndromem chodící mrtvoly. Syntrom sice sám o sobě není nebezpečný, lidé, kteří si myslí, že jsou mrtví, ale často odmítají přijímat jakoukoliv potravu- a nakonec umírají hladem.

Přidejte svůj názor

Cotardův syndrom

Není to stav těžké deprese ani šok, ale neurologicky podmíněná porucha. Je velmi vzácná, dispozice k ní má méně než 0,5 procenta lidské populace. Nedokážete si kvůli ní nahmatat puls, máte pocit, že vaše srdce už dávno nebije. Zdá se vám, že ruce se s vámi dříve samovolně nesou, ale už je nemáte velmi pod kontrolou. Necítíte hlad a spánek, pokud se vám vůbec někdy podaří usnout, vám už dávno nedobíjí baterky.

Prostě máte pocit, že jste mrtví. Přesněji: živí mrtví. Ale pravda je o něco jednodušší. Jste plně při vědomí, jen trpíte vzácnou duševní poruchou, která nese jméno francouzského neurologa Julese Cotarda. Francouzský neurolog už v 19. století popsal syndrom u „slečny X“, která nakonec zemřela hladem.

Cotardův syndrom neboli syndrom chodící mrtvoly je vzácná duševní porucha, při níž si pacienti myslí, že jsou mrtví, neexistují nebo nemají krev proudící v těle či vnitřní orgány (jako např. mozek), a nemohou tak reagovat na žádné racionální vysvětlení, že jsou ve skutečnosti živí. Je to v některých případech doprovázeno pocitem viny, neklidem a negativismem. Ve velmi vzácných případech syndrom zahrnuje halucinace o nesmrtelnosti.

Tato porucha je velmi vzácná, dispozice k ní má méně než 0,5 procenta lidské populace. Studie dokazují, že toto onemocnění se více vyskytuje u starších pacientů s depresemi. Je také více pravděpodobné, že se tento syndrom objeví u lidí trpících schizofrenii, maniodepresivní psychózou, úrazem mozku, depresemi, mozkovým nádorem, migrénami a u pacientů s halucinacemi.

Jak to začíná?

V počáteční fázi onemocnění trpí lidé pocitem strachu, pak začnou věřit, že jsou mrtví a neexistují. Dokonce mohou cítit pach mrtvého těla. Lidé trpící touto poruchou nepoznají vlastní tvář a nemají žádný zájem o sociální aktivity či požitky. Jsou paranoidní a úplně zanedbávají osobní hygienu. Mají sebevražedné sklony či sklony k sebepoškozování. Ztrácí pojem o realitě a mají zkreslený pohled na svět.

Tito lidé často umírají v důsledku prodělaných zranění, kterým se nevyhýbají. Bát se pádu ze střechy nebo srážky s autem? Už to přece mají za sebou, znovu umřít nemohou. Ale většinou umírají hlady, protože odmítají přijímat potravu.

Jako příklad se uvádí případ veterána z prusko-francouzské války. Výbuch šrapnelu roztrhal všechny jeho kamarády, on jediný explozi přežil. Ale věděl, že má být mrtvý, a tak se i choval. Lidé s touto poruchou necítí potřebu pokračovat v další „posmrtné existenci". Odcházejí na hřbitov, pasivní se domáhají pohřbu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Temná historie Evropy: Na které zemi si Hitler a Stalin pořádně smlsli?

21.11.2018 16:40 Sen Poláků o nezávislém státu se po první světové válce splnil. Po více než 120 letech získali…

Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

21.11.2018 14:50 Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé…

Chytrý po tatínkovi? Zapomeňte. Děti inteligenci dědí od maminek, tvrdí…

21.11.2018 14:29 Rodiče se často hádají, po kom jejich ratolest vlastně je. V případě inteligence na to podle…

Tajemství nejzáhadnějšího mága z Harryho Pottera odhaleno: Jedna z…

21.11.2018 13:03 Od doby, kdy knižní a poté i filmová série o mladém čarodějnickém učni Harry Potterovi hýbala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama