S nejroztomilejším zvířetem světa se rozlučte. Lidé ho už prakticky vyhubili

Zatímco v minulých dobách lidé nedbali na ochranu přírody a bezelstně hubily jeden zvířecí druh za druhým, dnes jsou v tomto ohledu o poznání opatrnější. Ani to ale nestačí proto, aby se povedlo některé druhy zachránit. Podle vědců jsou příkladem koaly, které budou vyhubeny do roku 2050.

Přidejte svůj názor

Koala, ilustrační foto

Vědci využili družicové snímky, aby zmonitorovali rychlost odstraňování původní vegetace a určili její dopad na ohrožené druhy zvířat. Podle agentury DPA, která se odkazuje na Světový fond na ochranu přírody (WWF) a ochránce přírody, byla studie publikována na konci minulého týdne.

Nejvíce jsou ohroženy koaly v Novém Jižním Walesu. Podle Stuarta Blanche z WWF odhaduje australská pobočka této organizace, že na území se už nyní nachází méně než 20 tisíc koal. Ty jsou při současném tempu odlesňování na cestě k vyhynutí, ke kterému by mohlo dojít v roce 2050.

Vláda ale popírá, že by odlesňováním byly koaly ohroženy. Tvrdí, že nové studie prokázaly, že koal žijících ve volné přírodě je ve skutečnosti mnohem více, než se původně odhadovalo.

Australská nadace AKF, zaměřená na ochranu koal, odhaduje, že v celé Austrálii žije v současnosti ve volné přírodě méně než 100 tisíc, možná dokonce jen 43 tisíc koal. Ohrožuje je úbytek pro ně přirozeného prostředí, útoky psů, požáry či nehody na cestách. Koaly se v současnosti řadí mezi tzv. zranitelné druhy, podle AKF by však měly být překategorizovány na kriticky ohrožené.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Víte, co se může skrývat ve vaší matraci? Tohoto tvorečka se jen tak…

20.11.2018 20:16 Aktualizováno Štěnice domácí je druhem polokřídlého hmyzu živící se primárně lidskou krví. Vyskytuje se po celém…

Vaše děti mají zrak jenom jeden. Jak ho chránit od narození do puberty?

20.11.2018 20:15 Aktualizováno Světový den dětí, který připadá na 20. listopad, není jen příležitostí připomínat si porušování…

Místo, kde mizí signál i plavidla. Co se děje v Ďáblově moři?

20.11.2018 20:13 O záhadě Bermudského trojúhelníku v Atlantiku slyšel snad každý. Tajemné místo na moři, kde se…

Vědci varují: Čím více tajemství skrýváte, tím více jste v ohrožení

20.11.2018 20:12 Aktualizováno Snad každý už někdy musel střežit nějaké to tajemství. Některá jsou příjemná a zábavná, jiná vás…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama