S nejroztomilejším zvířetem světa se rozlučte. Lidé ho už prakticky vyhubili

Zatímco v minulých dobách lidé nedbali na ochranu přírody a bezelstně hubily jeden zvířecí druh za druhým, dnes jsou v tomto ohledu o poznání opatrnější. Ani to ale nestačí proto, aby se povedlo některé druhy zachránit. Podle vědců jsou příkladem koaly, které budou vyhubeny do roku 2050.

Přidejte svůj názor

Koala, ilustrační foto

Vědci využili družicové snímky, aby zmonitorovali rychlost odstraňování původní vegetace a určili její dopad na ohrožené druhy zvířat. Podle agentury DPA, která se odkazuje na Světový fond na ochranu přírody (WWF) a ochránce přírody, byla studie publikována na konci minulého týdne.

Nejvíce jsou ohroženy koaly v Novém Jižním Walesu. Podle Stuarta Blanche z WWF odhaduje australská pobočka této organizace, že na území se už nyní nachází méně než 20 tisíc koal. Ty jsou při současném tempu odlesňování na cestě k vyhynutí, ke kterému by mohlo dojít v roce 2050.

Vláda ale popírá, že by odlesňováním byly koaly ohroženy. Tvrdí, že nové studie prokázaly, že koal žijících ve volné přírodě je ve skutečnosti mnohem více, než se původně odhadovalo.

Australská nadace AKF, zaměřená na ochranu koal, odhaduje, že v celé Austrálii žije v současnosti ve volné přírodě méně než 100 tisíc, možná dokonce jen 43 tisíc koal. Ohrožuje je úbytek pro ně přirozeného prostředí, útoky psů, požáry či nehody na cestách. Koaly se v současnosti řadí mezi tzv. zranitelné druhy, podle AKF by však měly být překategorizovány na kriticky ohrožené.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cibule překvapuje lékaře. Dokáže toho vyléčit víc, než si mysleli

21.01.2019 22:02 Aktualizováno Podobně jako česnek je i cibule neocenitelnou potravinou všech kuchařů. Uplatnění ale nalezne nejen…

Rtuť a skalpel. Jak léčili doktoři ve středověku mor?

21.01.2019 17:44 Aktualizováno Černá smrt, jak někdy bývá nazývána epidemie dýmějového moru z 14. století, vyhubila v Evropě asi…

Káva místo léků? Kolem domácí léčby bolesti hlavy panuje řada mýtů

21.01.2019 16:31 Bolest je nejčastějším projevem, že je s naším organismem něco v nepořádku, a zažil ji už každý z…

Konec jablek, kávy, paprik nebo ořechů. Jak bude vypadat svět, až včely…

21.01.2019 13:47 Německý fyzik Albert Einstein prý kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo bude mít před sebou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama