S nejroztomilejším zvířetem světa se rozlučte. Lidé ho už prakticky vyhubili

Zatímco v minulých dobách lidé nedbali na ochranu přírody a bezelstně hubily jeden zvířecí druh za druhým, dnes jsou v tomto ohledu o poznání opatrnější. Ani to ale nestačí proto, aby se povedlo některé druhy zachránit. Podle vědců jsou příkladem koaly, které budou vyhubeny do roku 2050.

Přidejte svůj názor

Koala, ilustrační foto

Vědci využili družicové snímky, aby zmonitorovali rychlost odstraňování původní vegetace a určili její dopad na ohrožené druhy zvířat. Podle agentury DPA, která se odkazuje na Světový fond na ochranu přírody (WWF) a ochránce přírody, byla studie publikována na konci minulého týdne.

Nejvíce jsou ohroženy koaly v Novém Jižním Walesu. Podle Stuarta Blanche z WWF odhaduje australská pobočka této organizace, že na území se už nyní nachází méně než 20 tisíc koal. Ty jsou při současném tempu odlesňování na cestě k vyhynutí, ke kterému by mohlo dojít v roce 2050.

Vláda ale popírá, že by odlesňováním byly koaly ohroženy. Tvrdí, že nové studie prokázaly, že koal žijících ve volné přírodě je ve skutečnosti mnohem více, než se původně odhadovalo.

Australská nadace AKF, zaměřená na ochranu koal, odhaduje, že v celé Austrálii žije v současnosti ve volné přírodě méně než 100 tisíc, možná dokonce jen 43 tisíc koal. Ohrožuje je úbytek pro ně přirozeného prostředí, útoky psů, požáry či nehody na cestách. Koaly se v současnosti řadí mezi tzv. zranitelné druhy, podle AKF by však měly být překategorizovány na kriticky ohrožené.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tyto věci nás učili ve škole, ve skutečnosti jsou ale trochu jinak

26.09.2018 08:40 Věci, které jsme dlouhé roky považovali za neochvějnou pravdu, se mohou v průběhu času měnit.…

Zip, kapesníčky a pytlíkový čaj. Jaké vynálezy z 1. světové války změnily…

26.09.2018 08:11 Aktualizováno Druhý nejkrvavější konflikt přinesl více než 16 milionů mrtvých, zničila mnoho zemí a přivedla k…

Česko zaplaví uprchlíci a povodně, rok 2019 bude katastrofální,…

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Michel de Nostredame zvaný Nostradamus byl spíše skeptik a lékař, než věštec. Přesto jsou jeho…

Neznámé stránky ze života Mussoliniho? Italský diktátor obdivoval jednoho…

25.09.2018 19:34 Od narození italského premiéra, diktátora, spolutvůrce a průkopník fašismu Benita Mussoliniho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama