Místo, kterého byste se na letišti měli vyvarovat? Je na něm víc bakterií než na toaletách

Lidé si často myslí, že toalety jsou tím nejšpinavějším místem vůbec. Zejména ty veřejné, a o to hůře na místech, kudy projdou tisíce lidí z celého světa. Není proto divu, že toalety na letištích mají i přes veškerou péči nevalnou pověst. Podle vědců se ale zdaleka nejedná o to nejšpinavější místo.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto

Vědci z Nottinghamské univerzity provedli výzkum na mezinárodním letišti Helsinki-Vantaa a zjistili, že na letišti nejsou nejšpinavější veřejné toalety. Vyhrálo něco úplně jiného.

Výzkumníci se přitom zaměřili zejména další místa, kde se lidé něčeho dotýkají, jako jsou hračky v dětských koutcích, zábradlí, držadla na eskalátorech, opěradla na židlích, tlačítka na výtazích, platební terminály, letištní kontejnery a další místa.

Zjistili, že předměty s nejvyšším počtem bakterií jsou letištní kontejnery a plastové nádoby na odpady. Právě na těch se našlo nejvíce choroboplodných zárodků.

Na rozdíl od toalet se totiž koše či kontejnery jen málokdy dezinfikují, jejich povrch navíc bakteriím umožňuje přežít poměrně dlouhou dobu.

Vědci proto varují, že nikoliv z toalet, ale z těchto míst si lidé mohou odnést nemoci, jako chřipku, ale i zápal plic nebo různé infekce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strach z muslimů: Jak se vypořádat s islamofobií? Psycholog nabídl řešení

21.10.2018 22:03 Aktualizováno Odpověď, na otázku uvedou v titulku, se snažil dát psycholog Izzy Kalman ve svém článku zabývajícím…

Žena prvního československého premiéra? Ruska, na které by si dnes lidé…

21.10.2018 21:57 Aktualizováno Karel Kramář je bezesporu známou postavou českých dějin. Hovoří se o něm jako o zástupci mladočeské…

Užupis: Malinká republika se svobodným duchem

21.10.2018 20:02 Slyšeli jste už o Užupisu? Místní říkají, že pokud se zahledíte do očí užupiské mořské panny, už…

Největší mýty o znásilnění: Jak doopravdy probíhá?

21.10.2018 20:02 Aktualizováno O obětech sexuálního násilí koluje ve společnosti spousta mylných názorů. Toto společné ovšem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama