Jste připraveni na zimu? Pokud jste na radiátory v létě ani nesáhli, možná si nezatopíte

Počasí venku na blížící se podzim a zimu rozhodně neukazuje. Přesto je právě nyní ten nejlepší čas se na ni začít připravovat. Pokud totiž patříte k těm, kteří radiátor po zimě vypnou a celé léto na něj nesáhnou, může se dost dobře stát, že si v zimě vůbec nezatopíte.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Ať už máte doma kotel, nebo ústřední topení v celém baráku, s největší pravděpodobností topení ovládáte pomocí termostatických hlavic na vašem radiátoru. Ty velká část lidí na léto "vypne" otočením kolečka na nulu a více se o ně nestará. To je ale ta největší chyba, jakou lze udělat.

Předně je dobré si uvědomit, že topení jako takové se vypnout nedá. Symbol sněhové vločky na termostatu neznačí, že je topení vypnuté, ale že se nachází v nemrznoucím režimu. Pokud by totiž teplota v místnosti klesla pod 8 stupňů, radiátor sám zatopí, aby nedošlo k jeho zmrznutí.

Podstatné ale není ani tak to, co je na termostatické hlavici topení, jako to, co je pod ní. Tam se totiž nachází regulace otopné soustavy, což je v praxi ventil s pružinou, která reguluje přítok a odtok vody do radiátoru.

Pokud je topení nastaveno celé léto takzvaně na nule, pružina celou dobu stlačuje regulační tyčinku dovnitř a tím ji poškozuje. V zimě se pak může stát, že když termoregulační hlavicí otočíte na vyšší stupeň, abyste si zatopili, nestane se nic, protože se ventil zasekne.

V tu chvíli je potřeba celou hlavici odmontovat a tyčinku ručně vytáhnout. To nemusí být u některých typů radiátorů v době, kdy v nich proudí horká voda, dvakrát bezpečné.

Odborníci proto radí nechávat během léta topení zapnuté na nejvyšším stupni. Rovněž doporučují během předsezónní údržby radiátory zkontrolovat pohledem, jestli nejsou někde rezavé a nevytečou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Máte rádi kečup? Radši na něj hodně rychle zapomeňte. Je nebezpečný, radí…

16.10.2018 16:55 Kečup je oblíbené dochucovadlo nejen v českých domácnostech. Pokud jste náruživými konzumenty…

Věc, kterou denně užíváte, vám může způsobit rakovinu, varují vědci

16.10.2018 15:32 Diskuze o tom, zda může používání deodorantů způsobovat rakovinu, se vedou už dlouhé roky. Se svou…

Strašák vdovců a starších lidí: Jak překonat osamělost?

16.10.2018 14:43 Pokud se někdy cítíte osaměle, zkuste si popovídat s cizím člověkem. Můžete například přijít do…

Používáte mikrovlnku na sušení? Vědci popsali, proč je to velmi špatný…

16.10.2018 13:21 Mikrovlnné trouby všichni považují za neocenitelné pomocníky v domácnosti a s jejich rozmachem se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama