Jste připraveni na zimu? Pokud jste na radiátory v létě ani nesáhli, možná si nezatopíte

Počasí venku na blížící se podzim a zimu rozhodně neukazuje. Přesto je právě nyní ten nejlepší čas se na ni začít připravovat. Pokud totiž patříte k těm, kteří radiátor po zimě vypnou a celé léto na něj nesáhnou, může se dost dobře stát, že si v zimě vůbec nezatopíte.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Ať už máte doma kotel, nebo ústřední topení v celém baráku, s největší pravděpodobností topení ovládáte pomocí termostatických hlavic na vašem radiátoru. Ty velká část lidí na léto "vypne" otočením kolečka na nulu a více se o ně nestará. To je ale ta největší chyba, jakou lze udělat.

Předně je dobré si uvědomit, že topení jako takové se vypnout nedá. Symbol sněhové vločky na termostatu neznačí, že je topení vypnuté, ale že se nachází v nemrznoucím režimu. Pokud by totiž teplota v místnosti klesla pod 8 stupňů, radiátor sám zatopí, aby nedošlo k jeho zmrznutí.

Podstatné ale není ani tak to, co je na termostatické hlavici topení, jako to, co je pod ní. Tam se totiž nachází regulace otopné soustavy, což je v praxi ventil s pružinou, která reguluje přítok a odtok vody do radiátoru.

Pokud je topení nastaveno celé léto takzvaně na nule, pružina celou dobu stlačuje regulační tyčinku dovnitř a tím ji poškozuje. V zimě se pak může stát, že když termoregulační hlavicí otočíte na vyšší stupeň, abyste si zatopili, nestane se nic, protože se ventil zasekne.

V tu chvíli je potřeba celou hlavici odmontovat a tyčinku ručně vytáhnout. To nemusí být u některých typů radiátorů v době, kdy v nich proudí horká voda, dvakrát bezpečné.

Odborníci proto radí nechávat během léta topení zapnuté na nejvyšším stupni. Rovněž doporučují během předsezónní údržby radiátory zkontrolovat pohledem, jestli nejsou někde rezavé a nevytečou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

15.12.2018 21:54 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Nomen omen: Komu jméno předurčilo budoucnost? Známé příklady najdeme i v…

15.12.2018 21:45 Aktualizováno Výraz nomen omen pochází už z antického Říma, dramatik Titus Maccius Plautus použil ve své hře…

Lékaři ženě řekli, že má zápal plic a poslali ji domů: Po 2 měsících…

15.12.2018 21:42 Aktualizováno Australanka Tamara Impellizzeri byla v květnu hospitalizována se zápalem plic. Lékaři jí předepsali…

Poklad ze Slezské Středy: Financoval Karel IV. politiku šperky své ženy?

15.12.2018 20:39 Aktualizováno Jeden z největších nalezených středověkých pokladů sebou nese hned několik záhadných otázek – Jak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama