Slavné diety, které nefungují. Proč byste je neměli ani zkoušet?

Návodů a tipů na zaručeně spolehlivé diety je na internetu mraky. Většina z nich ale podle vědců nefunguje, a to z jednoho prostého důvodu. Nedají se totiž uplatnit globálně.

Přidejte svůj názor

Zdraví, nadváha, hubnutí

Zdravá výživa a diety jsou stále aktuálním tématem a ovlivňují životy mnoha lidí. Se zajímavým zjištěním ale nyní přišli izraelští vědci – podle nich je totiž glykemický index, tedy jak rychle dokáže tělo zpracovat glukózu z potraviny, u různých lidí odlišný. Informoval o tom server Science News.

Vědci týden zkoumali úroveň glukózy v krvi u 800 lidí. „Lidé jedli běžnou snídani, kterou jim výzkumníci poskytli. Ačkoliv všichni dobrovolníci jedli stejné jídlo, úroveň krevní glukózy se po jeho konzumaci u každého značně lišila," uvádí server.

Podle výzkumníků zde hraje roli například hmotnost, hladina cholesterolu, kvalita spánku, ale také stav mikrobů v těle člověka. Rozdíly jsou přitom tak drastické, že jídlo, které může být pro jednoho člověka zdravé, může druhému naopak škodit. Populární univerzální diety tak představují závažný problém.

Vědcům se zároveň podařilo vytvořit počítačový algoritmus, který je schopen tyto faktory zvážit a posoudit, které jídlo bude mít na konkrétního člověka dobrý vliv. Další možností jsou pak výživoví poradci, kteří tyto faktory také dokáží zohlednit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Černá kapitola našich dějin: Vznik Českého království zaplatili otroci

19.10.2018 22:20 Aktualizováno Rozvoj českého přemyslovského státu v podobě, jaká se utvořila za vlády (svatého) Václava a…

Zkáza lidstva? 10 apokalyptických scénářů. Invaze vetřelců je to nejmenší

19.10.2018 18:07 Aktualizováno Jak skončí svět se lidé pokoušeli dopátrat už odnepaměti. Apokalyptické náboženské texty jsou plné…

Co je klíčem k úspěchu ve škole? Vědci odhalili zásadní věc. A je to hodně…

19.10.2018 14:40 Co je klíčem k úspěchu ve škole? Výzkumníci se domnívají, že to není inteligence, ochota, síla vůle…

Milujete čokoládu? Jen si dejte, vašemu tělu to prospěje, vzkazují vědci

19.10.2018 13:47 Aktualizováno Čokoláda je po mnohé symbolem mlsání – a také přibírání na váze a dalších zdravotních problémů. To…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama