Naše kapsy a tašky skrývají nepříjemné tajemství. Jak se vyhnout problémům?

Když odcházíme z toalety, vždy si umyjeme ruce. Přesto denně saháme na věci, které jsou mnohem více špinavé než záchody – a často nás ani nenapadne, že když s nimi manipulujeme, hrozí nám nějaké nebezpečí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bakterie

Dnes sice téměř všichni máme platební karty, přesto ale v peněženkách a po kapsách stále nosíme peníze. Právě bankovky se přitom řadí mezi nejšpinavější povrchy, na kterých přebývají viry, bakterie, plísně i paraziti. 

Na bankovkách můžeme najít například zlatého stafylokoka, tedy bakterii, která dokáže způsobit otravu krve, zápal plic a infikovat srdeční sval nebo srdeční chlopně, což může vést ke snížené práceschopnosti srdce. Přežívá na nich týden až měsíc.

Měsíční životnost má také bakterie E. coli, která vyvolává průjmová onemocnění. Na papírových penězích stejně dlouho přebývá i virus hepatitidy, vajíčka hlístic se na nich drží 2 až 3 měsíce, plíseň i několik měsíců. V období zvýšených virových onemocnění jsou i bankovky jednou z možností, jak se můžeme nakazit – třeba chřipkový virus na jejich povrchu přežije i tři dny.

Podle studie zveřejněné v časopise Advanced Biomedical Research v roce 2015 velkou hrozbu představují také spodní části tašek. Když vědci z  University of Mauritius  vyčistili vnější stranu 145 mužských a dámských peněženek a kabelek, našli hned několik druhů bakterií.

Ženy nosí své kabelky skoro všude, podle vědců s sebou ale mohou nosit více než jen věci každodenní potřeby. Kabelky jsou podle odborníků jedním z nejhorších míst pro choroboplodné zárodky.

Podle expertů z Good Housekeeping Institute je možné v typické domácnosti najít osm předmětů, na kterých se nachází více bakterií než mají průměrné toalety – a to včetně zubních kartáčků, dálkových ovladačů a koupelnových ručníků. Ale jelikož kabelky mají tendenci cestovat téměř všude a často jsou pokládány na podlahy, byly zařazeny mezi vůbec ty nejšpinavější předměty, píše deník The Independent .

„Zatímco toalety, kuchyňské pracovní desky a jiné „špinavé“ prostory pravidelně v rámci domácích prací čistíme, existuje řada méně zřejmých míst, která vyžadují důkladné vyčištění. Málokdo z nás má čas čistit všechno, čeho se za celý týden dotkneme, ale tím, že ignorujeme tyto každodenní věci, se vystavujeme nebezpečí,“ varují vědci.

Další kritické místo jsou štětiny zubního kartáčku, na kterých se mohou usadit i vzduchem přenášené bakterie z blízké toalety. Podobně problematické jsou i dálkové ovladače a jiná elektronika, jako klávesnice a monitory přenosných počítačů, které mohou být doslova magnetem pro bakterie. Netřeba asi zmiňovat takové věci jako ručníky, utěrky, postroje domácích zvířat, koberce a houbičky na nádobí.

Aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků, doporučují vědci nepokládat kabelku na podlahu v restauracích, toaletních kabinách nebo vlakových podlahách – a místo toho ji raději zavěsit ji na háček nebo rukojeť dveří. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kde si v zimě užívají české herečky?

11.12.2018 19:46 Krásné české hory v kombinaci s tím nejlepším z evropského designu. Přesně takovou atmosféru si do…

Nejzdravější potraviny světa? Tu nejlepší má doma každý, skoro nikdo ji…

11.12.2018 16:10 Jednou daná potravina škodí, jindy prospívá. Jednou je doporučeno jíst ji několikrát týdně, jindy…

Karel Köcher: Neuvěřitelný příběh českého špiona, který infiltroval CIA

11.12.2018 13:04 Karel Köcher byl československý špion, kterému se během studené války podařilo infiltrovat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama