Chilli papričky ve skutečnosti nemají pálivou chuť. Proč si s námi mozek hraje?

Říká se, že pálivé papričky pálí dvakrát - jednou když je jíme, a podruhé, když jdou ven. Proč tomu tak je? A opravdu mají chilli papričky pálivou chuť, jak se nám snaží namluvit náš mozek?

Přidejte svůj názor

chilli papričky

Sladká, slaná, kyselá a hořká. To jsou chuti, které dokáže rozeznat náš jazyk. Před 18 lety vědci objevili „nejnovější“ chuť – umami. Specifický chuťový receptor pro umami taste-mGluR4 vnímá v jídle obsaženou aminokyselinu kyselinu glutamovou nebo její soli – glutamáty.

Chuť umami je obsažena v potravinách, které konzumujeme běžně. Jedná se například o maso, ryby, sýry a zeleninu (např. zralá rajčata, celer, špenát). První potravina s chutí umami, se kterou se člověk setká, je mateřské mléko

Pálivost ale chybí. Je to proto, že ve skutečnosti pálivé papričky nemají pálivou chuť. Pocit pálivosti vzniká díky látce zvané kapsaicin. Její jméno vychází z latinského Capsicum – paprika. Ta se neváže na chuťové buňky, ale nervové receptory pro vnímání bolesti. Zjednodušeně řečeno - pálivá paprička nepálí, ale doslova bolí. A náš mozek nás tak pořádně klame.

Některé buňky v lidském těle po požití kapsaicinu reagují stejně jako na bolestivý podnět a vysílají stejné signály.  Jinak řečeno - působením kapsaicinu se na povrchu buňky aktivují vaniloidní TRPV1 receptory, které fungují jako iontové kanály. To je důvod, proč kapsaicin můžeme na rozdíl od zmíněných pěti chutí cítit nejen v ústech, ale všude tam, kde na to máme vhodné nervy s TRPV1 receptory.

To je také důvod, proč nás může pekelně pálit oko, když si do něj sáhneme rukou, ve které jsme papričku drželi. A proto také můžeme pálivost papričky cítit v momentu, kdy je z našeho těla vyloučena. Na druhé straně ale kapsaicin necítíme na kůži, protože se nedostane k nervovým zakončením pod svrchní vrstvou buněk – pokud tedy není pokožka nějakým způsobem poraněna.

Vědci se obecně domnívají, že papričky pálí z ochranných důvodů. Kapsaicin například odrazuje hlodavce, kteří by mohli pojídat semínka. Třeba ptákům, kteří nemají receptory na kapsaicin, ale nevadí. I když ptáci semínka vyzobají, projdou trávicím traktem a ptáci v podstatě slouží rostliny šíří po krajině. Navíc v jejich těle semínko dobře klíčí. 

Jak se zbavit pálení?

Kapsaicin je rozpustný v alkoholu a tucích. Znamená to, že pálivý pocit můžete zahnat silnější lihovinou. nebo něčím mastnějším, třeba kouskem slaniny. Pomůže také mléko či mechanické narušení – takže stačí požvýkat kousek chleba. Naopak voda ani limonáda vůbec nepomůže.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věc, kterou denně užíváte, vám může způsobit rakovinu, varují vědci

16.10.2018 15:32 Diskuze o tom, zda může používání deodorantů způsobovat rakovinu, se vedou už dlouhé roky. Se svou…

Strašák vdovců a starších lidí: Jak překonat osamělost?

16.10.2018 14:43 Pokud se někdy cítíte osaměle, zkuste si popovídat s cizím člověkem. Můžete například přijít do…

Používáte mikrovlnku na sušení? Vědci popsali, proč je to velmi špatný…

16.10.2018 13:21 Mikrovlnné trouby všichni považují za neocenitelné pomocníky v domácnosti a s jejich rozmachem se…

Jste nachlazení? Čaj i léky nepotřebujete, pomáhá něco úplně jiného

16.10.2018 11:07 Milovníci sladkého, zpozorněte. Podle nové studie je totiž na kašel nejlepší čokoláda. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama