Proradný kardinál Cesarini? Husité ho hnali, muslimům otevřel cestu do Evropy

Kardinál Cesarini je jednou z historických osobností církve, za nimiž rozhodně nestojí bohabojný odkaz duchovnímu životu ale daleko více politická angažovanost. Dnes mnozí kritici katolické církve poukazují právě na minulost čelních představitelů církve, pro které byly důležitější záležitosti politiky a moci než vztah člověka k nadpřirozenému.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Církev
doporučujeme

Není žádný div, že Giuliano Cesarini patřil ke starobylému římskému rodu. Ambiciózní členové bohatých italských rodin dobře věděli, jak výhodné kariérní možnosti vstup do církve nabízí. Cesarini se v církevních intrikách dobře orientoval a za podpory rodinných peněz investovaných na úplatky šel v církevní hierarchii prudce nahoru. Již roku 1426 dosáhl na kardinálský klobouk, když mu bylo pouhých 28 let. Několik let na to se stal legátem v Německu, čili církevním diplomatem. Cesariniho ambice se neměly zastavit před ničím menším, než byl úkol přivést české husitské heretiky zpět do lůna církve.

Z Čech se s ostudou potácel

Ovšem místo organizace koncilu v Basileji, kde mělo dojít k dohodě s kališníky, začal burcovat k další křížové výpravě do Čech. Přemluvit znesvářenou německou šlechtu nebylo snadné ani pro intrikána Cesariniho, ovšem jeho horlivá kázání a především naivní vidina bohaté kořisti v sousedních krajích umožnila připravit na výpravu do Čech početnou výpravu. Údajně se jednalo o stotisícovou armádu, ovšem s počty vojáků, které nám jsou dnes přístupné pouze z dobových kronik, je potřeba nakládat s určitou skepsí. Nicméně se muselo jednat o skutečně významnou sílu, i když počet sto tisíc je nereálný.

O úspěchu armády byl Cesarini přesvědčený již dopředu, jelikož se chválil v dopise papeži Eugeniovi IV. ještě před srážkou s obávaným husitským vojskem. Dopisy Cesarinimu šly a vyslal tak obdobný i svému protivníkovi, veliteli polních vojsk a husitskému radikálovi Prokopu Holému. Ke střetu husitů a velké křižácké armády se chystalo u Domažlic. Přestože detaily následných událostí jsou zahaleny mlhou staletí, v Cesariniho vojsku byla pravděpodobně potíž s morálkou. Husitské války zmítaly Čechami již více jak desetiletí a za tu dobu měli pověst krvelačných válečníku. Ve výsledku se měly křižácké houfy rozpadnout, už když zaslechli husitský zpěv. Cesarini pak pochopil, že vojensky se husitské hnutí porazit nepodaří nikdy a začal podporovat Basilejský koncil, kde došlo k dohodě mezi katolíky a kališníky.

Průšvih v konfliktu s Osmany

Blamáž u Domažlic nebyla jediným neúspěchem Cesariniho v jeho válečnických pokusech. Dalším evropským problémem poloviny 15. století byli kromě husitů útoky Turků. Kolem roku 1440 se Cesarini vydal organizovat křížovou výpravu tentokráte do Uher. Do čela vojska v nimž byli i čeští žoldnéři, vysloužilci z husitských válek, se postavil polský a uherský král Vladislav III., srbský vládce Jiří Brankovič a mocný uherský magnát Jan Hunyady. Armáda pod vedením těchto mužů byla velmi úspěšná a zahnala Turky pryč i z významného města Sofie. Sultán v nevýhodné pozici nabídl desetileté příměří.

Do věci se však začal míchat Cesarini a přesvědčil Vladislava, aby pokračoval v bojích. Střetnutí vyvrcholilo katastrofou v bitvě u Varny roku 1444, kdy byl Vladislav zabit a Turci následně obsadili území, z něhož byli předtím pracně vyhnáni. Kdyby se Cesarini věnoval raději modlitbě, k čemuž původně měl sloužit jeho církevní úřad, udělal by jistě lépe.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zapomenutá invaze: Za rusko-francouzským pokusem dobýt britskou Indii…

22.04.2019 10:14 Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice…

Hrad Jindřichův Hradec: Jeho počátky patří k záhadám české historie

22.04.2019 09:40 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století.…

Ježíš v islámu. Jak se muslimové dívají na jeho smrt a vzkříšení?

22.04.2019 09:34 Včera křesťané na celém světě oslavili vzkříšení Ježíše Krista. Na Velikonoční příběh, tj. smrt a…

Krásné kouty Země: 7 nejunikátnějších památek UNESCO, které jsou často…

21.04.2019 20:31 Památky zapsané na Světovém dědictví UNESCO patří mezi ty nejzajímavější a nejpůvabnější na světě.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama