Kde vzniklo podivné slovní spojení "dávej si bacha"?

Dávej si bacha. Tuto větu jsme nejednou slyšeli nejen od rodičů, ale také ve škole nebo od kamarádů. Napadlo vás, co je to ten bach nebo bacha? Prozradíme vám, že se slavným skladatelem Johannem Sebastianem Bachem nemá nic společného.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotka

Existuje hned několik názorů, odkud slovo „bacha“ pochází. Jak jsme vám již prozradili, se slavným hudebníkem nemá co dělat. Souviset by ale mohlo s jiným Bachem. Rakouský politik Alexander Bach byl ministr spravedlnosti i vnitra v polovině 19. století.

Jeho politickou kariéru odstartoval revoluční rok 1848. Právě po něm nese neoabsolutismus, forma vlády v Rakouském císařství (předchůdci pozdějšího Rakousko-Uherska) v letech 1851–1859, jméno Bachův absolutismus.

I když šlo o velmi obávanou postavu, zejména kvůli Bachově represivní politice, není příliš pravděpodobné, že rčení „dávej si bacha“ pochází právě od něj. V takovém případě by se totiž nejprve rozšířilo v obecné a lidové mluvě - a to se nestalo.

Podle odborníků se k nám slovo bacha dostalo z němčiny. První z pravděpodobných verzí vzniku našeho úsloví je zkomolení slova Obacht! (Pozor!), které při nedbalé výslovnosti zní „obach“. Právě tento výklad je obecně přijímaný a uznávaný. 

Slovo ale může pocházet také od německého die Wache (stráž). Mezi českými vojáky v rakouské armádě se začalo používat jako vacha – „jít na vachu“, „stát vachu“. Ve prospěch této teorie hovoří německý výraz Wachmann, tedy strážný, do češtiny přenesený jako bachař, který musí zákonitě dávat pozor, tedy bacha. 

Témata: Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ibalgin mění složení. Nově už nebude pro každého

20.02.2019 22:00 Aktualizováno Ibalgin je jedním z nejužívanějších léků v Česku, jen málokdo si umí představit, že by růžová…

Hitler s Himmlerem sestavili tajný nacistický tým. Chtěli zničit celé…

20.02.2019 13:12 Nacistický vůdce Adolf Hitler byl posedlý magickými a mocnými předměty. Věřil, že okultismus,…

Zemřel Karel Lagerfeld, jeden z nejvlivnějších módních návrhářů

19.02.2019 16:38 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama