Kde vzniklo podivné slovní spojení "dávej si bacha"?

Dávej si bacha. Tuto větu jsme nejednou slyšeli nejen od rodičů, ale také ve škole nebo od kamarádů. Napadlo vás, co je to ten bach nebo bacha? Prozradíme vám, že se slavným skladatelem Johannem Sebastianem Bachem nemá nic společného.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotka

Existuje hned několik názorů, odkud slovo „bacha“ pochází. Jak jsme vám již prozradili, se slavným hudebníkem nemá co dělat. Souviset by ale mohlo s jiným Bachem. Rakouský politik Alexander Bach byl ministr spravedlnosti i vnitra v polovině 19. století.

Jeho politickou kariéru odstartoval revoluční rok 1848. Právě po něm nese neoabsolutismus, forma vlády v Rakouském císařství (předchůdci pozdějšího Rakousko-Uherska) v letech 1851–1859, jméno Bachův absolutismus.

I když šlo o velmi obávanou postavu, zejména kvůli Bachově represivní politice, není příliš pravděpodobné, že rčení „dávej si bacha“ pochází právě od něj. V takovém případě by se totiž nejprve rozšířilo v obecné a lidové mluvě - a to se nestalo.

Podle odborníků se k nám slovo bacha dostalo z němčiny. První z pravděpodobných verzí vzniku našeho úsloví je zkomolení slova Obacht! (Pozor!), které při nedbalé výslovnosti zní „obach“. Právě tento výklad je obecně přijímaný a uznávaný. 

Slovo ale může pocházet také od německého die Wache (stráž). Mezi českými vojáky v rakouské armádě se začalo používat jako vacha – „jít na vachu“, „stát vachu“. Ve prospěch této teorie hovoří německý výraz Wachmann, tedy strážný, do češtiny přenesený jako bachař, který musí zákonitě dávat pozor, tedy bacha. 

Témata: Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč jsou vysoušeče rukou na toaletách méně hygienické, než ubrousky?

15.10.2018 09:58 Moderní vysoušeče rukou na veřejných záchodech jsou oproti klasickému utírání papírovými ubrousky…

Kolik lidí je potřeba, aby lidstvo přežilo?

15.10.2018 08:46 Možnost kolonizace vesmíru je v tuto chvíli asi stejně vysoká, jako riziko jaderné války. V obou…

Rok 1977 zůstává dodnes záhadou. Co se tehdy stalo?

14.10.2018 22:35 Aktualizováno Od 60. let minulého století pátrá značné množství radioteleskopů po signálu, který by mohl pocházet…

Seriál, který Češi milovali? Se skutečnými příběhy pořadu Věřte nevěřte to…

14.10.2018 22:35 Aktualizováno Málokterý pořad se stal takovým fenoménem, jako Věřte nevěřte. Americký seriál vysílaný společností…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama