Nejpřísněji střežená tajemství na světě zná každý. Nikdo je ale nikdy nerozluští

Jejich produkty zná každý a denně je konzumují miliony lidí. Jak se vyrábí ale nikdo neví. Kde se ukrývá postup, jak vyrobit tu pravou Coca Colu, a kdo zná kombinaci 11 bylin a koření nutnou k přípravě kuřecích křidélek z KFC?

Přidejte svůj názor

Coca-Cola

Recept na Coca Colu je jedním z nejlépe střežených obchodních tajemství. Konkurenční společnosti se snažili napodobit její chuť, ale opakovaně selhali. Říká se, že žijí jen dva lidé, kteří mohli seznam přísad k výrobě tohoto nápoje vidět. Bez ohledu na to, kdo všechno recept spatřil, dělá společnost Coca Cola první a poslední k uchránění svého tajemství. Recept je proto ukryt uvnitř technicky velmi pokročilého trezoru.

Tento trezor se nachází v atlantském muzeu World of Coca Cola. Pro veřejnost bylo otevřeno 24. května 2007 a rozkládá se na ploše asi osmi hektarů. Před umístěním do tohoto muzea se recept nacházel v sejfu banky SunTrust, a to od roku 1925. Při příležitosti 125. výročí založení společnosti Coca Cola se ovšem její vedení rozhodlo seznam přísad přemístit a dočasně vystavit.

Recept samotný pochází z roku 1886 a je uzavřen v malé kovové krabici, jež se dnes nachází uvnitř trezoru v atlantském muzeu. Návštěvníci, kteří doufali, že ho na výstavě uvidí, tak byli zklamáni. Mohli totiž vidět jen tu malou kovovou krabici, v níž je uložen. Banka SunTrust patřila k prvním akcionářům Coca Coly. V roce 2007 se rozhodla prodat svůj 9% podíl ve společnosti, což podle stránek documentarytube.com vedlo k rozhodnutí přemístit recept z jejího sejfu do muzea.   

Největší tajemství KFC? Nenápadná chodba v hlavním sídle

Louisville, Kentucky, centrála KFC, právní oddělení a dveře naproti kopírce, jež se nachází hned vedle police s několika stohy papíru. To je poloha trezoru, který ukrývá největší tajemství KFC, původní recept plukovníka Sanderse, v angličtině známého jako „Colonel Sanders“.

Podobně jako Coca Cola, i KFC přijalo extrémní opatření, aby udrželo původní recept v tajnosti. Internetové stránky sploid.gizmodo.com uvádí, že jen jedna osoba zná přístupové kódy do trezoru. Zároveň jen dva lidé vědí, kterých 11 bylin a koření tvoří směs k obalování kuřecího masa, jež se těší masové oblibě. KFC nechává úmyslně vyrábět kombinaci bylin a koření u dvou různých společností. Každá z nich je zodpovědná jen za jednu část. Speciálně vytvořený počítačový systém pak obě části míchá dohromady. 

Samotný trezor se skládá z několika různých bezpečnostních vrstev. Prostor mezi tlustými vrstvami cementu ukrývá pravděpodobně laserové senzory a další techniku. Nenápadné umístění úroveň zabezpečení také zvyšuje. Stěny trezoru vypadají jako každá jiná zeď v hlavním sídle KFC. Při jeho hledání musí člověk navíc vstoupit do právního oddělení společnosti, jež je také důkladně střežené. 

„Jeden z lidí, kteří tvrdí, že tajemné recepty Coly a KFC prolomili, je Todd Wilbur. Výsledky svých pokusů zveřejnil v knize ‚Top Secret Recipe‘… Pomocí zpětného postupu Wilbur z konečných výrobků odděloval jednotlivé přísady. Tímto způsobem se mu podařilo odhalit jejich složení. Jeho recepty dosahují chuťové shody s původními produkty,“ uvádí ve svém článku pro foxnews.com Elena Ferretti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hitler s Himmlerem sestavili tajný nacistický tým. Chtěli zničit celé…

20.02.2019 13:12 Nacistický vůdce Adolf Hitler byl posedlý magickými a mocnými předměty. Věřil, že okultismus,…

Ibalgin mění složení. Nově už nebude pro každého

20.02.2019 10:34 Ibalgin je jedním z nejužívanějších léků v Česku, jen málokdo si umí představit, že by růžová…

Zemřel Karel Lagerfeld, jeden z nejvlivnějších módních návrhářů

19.02.2019 16:38 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama