Největší pták světa byl velký jako letadlo. Člověk by pro něj byl jednohubka

Pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli, ale tenhle pterosaur neboli ptakoještěr si také zaslouží své obdivovatele. Jeho jméno je Arambourgiania philadelphiae a žil před více než 65 miliony lety.

Arambourgiania philadelphiae by Mark Witton
doporučujeme

Pterosauři žili v pozdním období křídy, což znamená, že byli současníky Tyrannosaura Rexe, jak uvedl server bbc.com. Stejně jako T-rex i Arambourgiania bylo stvoření velkých rozměrů. Jeho rozpětí křídel je odhadované na délku 12 metrů a měl údajně až neobvykle dlouhý krk (skoro 3 metry), čímž se řadil mezi jedny z největších létajících tvorů, který kdy žil. Laicky řečeno to bylo v podstatě takové malé letadlo.

Zatím se toho o tomto ptakoještěrovi nedá říct moc s jistotou, ovšem mezi fakty vyvozenými z nalezených zkamenělých kostí je například informace o jeho krční páteři a tím částečně i o jeho stavbě těla. Nalezený fragment krčního obratle poukázal na to, že krk tohoto tvora byl dlouhý a pravděpodobně  celkem nepohyblivý. Odhaduje se také, že podobně jako ostatní pterosauři, měl i tento obrovskou, avšak lehkou hlavu.

Kromě části páteře byly nalezeny i další zkameněliny, jako konec křídla nebo článek prstu, které taky pravděpodobně patřily druhu Arambourgiania.

Vzhledem ke známým informacím, lze odvodit, že tak velký tvor dokázal uletět velké vzdálenosti, čemuž nasvědčuje i fakt, že pterosauří fosílie byly nalezeny v různých částech světa. Na druhou stranu jej však muselo létání stát spoustu energie a s tak dlouhým krkem se mu nejspíš špatně manévrovalo, proto se odhaduje, že nebyl schopný létat dlouhou dobu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak řádila španělská chřipka v Praze? Není to neškodná rýma, varoval tisk

29.11.2020 10:30 Jednu z nejhorších epidemií v dějinách představovala španělská chřipka. Dochovaný dobový tisk nám…

Indičtí pouliční žehlíři už nemusí kazit vzduch, pomohl vynález 14leté…

29.11.2020 08:38 Mezi prodavači čaje a zeleniny vyhlazují pouliční žehlíři na svých pojízdných stolcích v ulicích…

Posmrtné fotografie. Zvláštní druh portrétu a památka na zesnulé

28.11.2020 13:00 Jistým dokladem vnímání smrti v minulosti mohou být tzv. posmrtné fotografie, které vznikaly…

Italský pořad vyvolal svár: Radil ženám, jak být sexy na nákupech

27.11.2020 15:32 V Itálii vyvolal pobouření televizní pořad obsahující rady ženám, jak vypadat sexy při nákupu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama