Největší pták světa byl velký jako letadlo. Člověk by pro něj byl jednohubka

Pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli, ale tenhle pterosaur neboli ptakoještěr si také zaslouží své obdivovatele. Jeho jméno je Arambourgiania philadelphiae a žil před více než 65 miliony lety.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Arambourgiania philadelphiae by Mark Witton

Pterosauři žili v pozdním období křídy, což znamená, že byli současníky Tyrannosaura Rexe, jak uvedl server bbc.com. Stejně jako T-rex i Arambourgiania bylo stvoření velkých rozměrů. Jeho rozpětí křídel je odhadované na délku 12 metrů a měl údajně až neobvykle dlouhý krk (skoro 3 metry), čímž se řadil mezi jedny z největších létajících tvorů, který kdy žil. Laicky řečeno to bylo v podstatě takové malé letadlo.

Zatím se toho o tomto ptakoještěrovi nedá říct moc s jistotou, ovšem mezi fakty vyvozenými z nalezených zkamenělých kostí je například informace o jeho krční páteři a tím částečně i o jeho stavbě těla. Nalezený fragment krčního obratle poukázal na to, že krk tohoto tvora byl dlouhý a pravděpodobně  celkem nepohyblivý. Odhaduje se také, že podobně jako ostatní pterosauři, měl i tento obrovskou, avšak lehkou hlavu.

Kromě části páteře byly nalezeny i další zkameněliny, jako konec křídla nebo článek prstu, které taky pravděpodobně patřily druhu Arambourgiania.

Vzhledem ke známým informacím, lze odvodit, že tak velký tvor dokázal uletět velké vzdálenosti, čemuž nasvědčuje i fakt, že pterosauří fosílie byly nalezeny v různých částech světa. Na druhou stranu jej však muselo létání stát spoustu energie a s tak dlouhým krkem se mu nejspíš špatně manévrovalo, proto se odhaduje, že nebyl schopný létat dlouhou dobu.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kde si v zimě užívají české herečky?

11.12.2018 19:46 Krásné české hory v kombinaci s tím nejlepším z evropského designu. Přesně takovou atmosféru si do…

Nejzdravější potraviny světa? Tu nejlepší má doma každý, skoro nikdo ji…

11.12.2018 16:10 Jednou daná potravina škodí, jindy prospívá. Jednou je doporučeno jíst ji několikrát týdně, jindy…

Karel Köcher: Neuvěřitelný příběh českého špiona, který infiltroval CIA

11.12.2018 13:04 Karel Köcher byl československý špion, kterému se během studené války podařilo infiltrovat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama