Největší pták světa byl velký jako letadlo. Člověk by pro něj byl jednohubka

Pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli, ale tenhle pterosaur neboli ptakoještěr si také zaslouží své obdivovatele. Jeho jméno je Arambourgiania philadelphiae a žil před více než 65 miliony lety.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Arambourgiania philadelphiae by Mark Witton

Pterosauři žili v pozdním období křídy, což znamená, že byli současníky Tyrannosaura Rexe, jak uvedl server bbc.com. Stejně jako T-rex i Arambourgiania bylo stvoření velkých rozměrů. Jeho rozpětí křídel je odhadované na délku 12 metrů a měl údajně až neobvykle dlouhý krk (skoro 3 metry), čímž se řadil mezi jedny z největších létajících tvorů, který kdy žil. Laicky řečeno to bylo v podstatě takové malé letadlo.

Zatím se toho o tomto ptakoještěrovi nedá říct moc s jistotou, ovšem mezi fakty vyvozenými z nalezených zkamenělých kostí je například informace o jeho krční páteři a tím částečně i o jeho stavbě těla. Nalezený fragment krčního obratle poukázal na to, že krk tohoto tvora byl dlouhý a pravděpodobně  celkem nepohyblivý. Odhaduje se také, že podobně jako ostatní pterosauři, měl i tento obrovskou, avšak lehkou hlavu.

Kromě části páteře byly nalezeny i další zkameněliny, jako konec křídla nebo článek prstu, které taky pravděpodobně patřily druhu Arambourgiania.

Vzhledem ke známým informacím, lze odvodit, že tak velký tvor dokázal uletět velké vzdálenosti, čemuž nasvědčuje i fakt, že pterosauří fosílie byly nalezeny v různých částech světa. Na druhou stranu jej však muselo létání stát spoustu energie a s tak dlouhým krkem se mu nejspíš špatně manévrovalo, proto se odhaduje, že nebyl schopný létat dlouhou dobu.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strach z muslimů: Jak se vypořádat s islamofobií? Psycholog nabídl řešení

21.10.2018 22:03 Aktualizováno Odpověď, na otázku uvedou v titulku, se snažil dát psycholog Izzy Kalman ve svém článku zabývajícím…

Žena prvního československého premiéra? Ruska, na které by si dnes lidé…

21.10.2018 21:57 Aktualizováno Karel Kramář je bezesporu známou postavou českých dějin. Hovoří se o něm jako o zástupci mladočeské…

Užupis: Malinká republika se svobodným duchem

21.10.2018 20:02 Slyšeli jste už o Užupisu? Místní říkají, že pokud se zahledíte do očí užupiské mořské panny, už…

Největší mýty o znásilnění: Jak doopravdy probíhá?

21.10.2018 20:02 Aktualizováno O obětech sexuálního násilí koluje ve společnosti spousta mylných názorů. Toto společné ovšem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama