Největší pták světa byl velký jako letadlo. Člověk by pro něj byl jednohubka

Pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli, ale tenhle pterosaur neboli ptakoještěr si také zaslouží své obdivovatele. Jeho jméno je Arambourgiania philadelphiae a žil před více než 65 miliony lety.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Arambourgiania philadelphiae by Mark Witton
doporučujeme

Pterosauři žili v pozdním období křídy, což znamená, že byli současníky Tyrannosaura Rexe, jak uvedl server bbc.com. Stejně jako T-rex i Arambourgiania bylo stvoření velkých rozměrů. Jeho rozpětí křídel je odhadované na délku 12 metrů a měl údajně až neobvykle dlouhý krk (skoro 3 metry), čímž se řadil mezi jedny z největších létajících tvorů, který kdy žil. Laicky řečeno to bylo v podstatě takové malé letadlo.

Zatím se toho o tomto ptakoještěrovi nedá říct moc s jistotou, ovšem mezi fakty vyvozenými z nalezených zkamenělých kostí je například informace o jeho krční páteři a tím částečně i o jeho stavbě těla. Nalezený fragment krčního obratle poukázal na to, že krk tohoto tvora byl dlouhý a pravděpodobně  celkem nepohyblivý. Odhaduje se také, že podobně jako ostatní pterosauři, měl i tento obrovskou, avšak lehkou hlavu.

Kromě části páteře byly nalezeny i další zkameněliny, jako konec křídla nebo článek prstu, které taky pravděpodobně patřily druhu Arambourgiania.

Vzhledem ke známým informacím, lze odvodit, že tak velký tvor dokázal uletět velké vzdálenosti, čemuž nasvědčuje i fakt, že pterosauří fosílie byly nalezeny v různých částech světa. Na druhou stranu jej však muselo létání stát spoustu energie a s tak dlouhým krkem se mu nejspíš špatně manévrovalo, proto se odhaduje, že nebyl schopný létat dlouhou dobu.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krásné kouty Země: 7 nejunikátnějších památek UNESCO, které jsou často…

21.04.2019 20:31 Památky zapsané na Světovém dědictví UNESCO patří mezi ty nejzajímavější a nejpůvabnější na světě.…

Tajemství Ko-Ko-Ko-Kokošky z Šíleně smutné princezny: Koktal i ve…

21.04.2019 18:52 Aktualizováno Koktající Kokoška patří k nezapomenutelným postavám českých pohádek. Málokdo ovšem ví, že herec,…

Tajemství lidské krve: Jsou Rh negativní lidé mimozemšťané?

21.04.2019 09:12 Aktualizováno U lidí se objevují čtyři odlišné krevní skupiny. Kromě toho je ale důležitý jako takzvaný Rhesus…

Sňatky z rozumu? Ne vždy. Habsburk vášnivě miloval českou královnu

21.04.2019 09:12 Aktualizováno V historii byly celkem běžnou záležitostí tzv. sňatky z rozumu. Tato sňatková politika upevňovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama