Medvědí žluč, nosorožčí moč či tygří genitálie. Co všechno jsou lidé schopni zkonzumovat?

Nelegální obchod se zvířaty a částmi jejich těl, je celosvětovým dlouhotrvajícím problémem s dalekosáhlými dopady. Nejen, že dochází k hubení vzácných a ohrožených druhů zvířat, ale dochází také k narušování celkové přírodní rovnováhy. V neposlední řadě jsou v mnoha zemích, jež jsou primárně ohrožovány pytláctvím, znatelné velké socioekonomické dopady. Přesto je však nelegální obchod se zvířaty na vzestupu a jeho řešení je v nedohlednu. Jaké části zvířecích těl jsou lidé schopni zkonzumovat a za jakým účelem?

Přidejte svůj názor

Zvířata

Vědci varují, že v posledních 40 letech bylo vyhubeno téměř 52% světové populace divoce žijících zvířat. Za tímto alarmujícím číslem stojí hlavní nepřítel divoké přírody – člověk. O tom, jak závažná je situace, vypovídají následující fakty.

Každý rok je pytláky zabito 35 až 50 tisíc slonů. V zajetí v Americe žije více tygrů, než ve volné přírodě. V posledních deseti letech došlo k nelegálnímu obchodu s více než milionem luskounů. Nelegální obchod se zvířaty a částmi jejich těl vydělává ročně 5 až 20 trilionů dolarů. Po obchodu s drogami, lidmi a zbraněmi se jedná o čtvrtý nejvýdělečnější ilegální obchod na světě, jak informuje ve své zprávě WWF.

Lidé se uchylují k nelegálnímu obchodování se zvířaty a k pytláctví z různých důvodů. Může se jednat o čistě ekonomické důvody, ale také o náboženské přesvědčení či po generace se předávající pověry o síle a léčivých účincích různých částí zvířecích těl.

Například kly slonů a nosorožčí rohy jsou používány jako dekorace, ale hobliny z nich slouží také k výrobě vývarů, jenž mají údajně snižovat horečku. Rozdrcené části klů jsou v některých částech světa vnímány jako afrodisiaka nebo léky na rakovinu. Jako léčivo se používá také nosorožčí moč či krev.

V ruské, čínské a korejské medicíně jsou velmi ceněné různé části medvědích těl. Medvědí farmy jsou hojně rozšířené v Číně či státech ASEANU. Medvědi jsou zde chováni pro svou žluč. Žluč je odebírána z medvědích jater a žlučníku, následně se z ní vyrábí různé druhy léků. Žluč má údajně pomáhat v boji s bolestmi v krku, hemeroidy nebo s problémy s játry. V některých asijských zemích jsou považovány za delikatesu medvědí tlapy. Lidé z nich vyrábí polévku nebo dokonce přísadu do whisky.

Tradičním a velmi žádaným terčem pytláků jsou některé druhy kočkovitých šelem převážně tygři a leopardi. Z těla tygra jsou žádané téměř všechny části, obzvláště kůže, sloužící jako dekorace. Neméně žádoucí jsou však také tygří a leopardí genitálie či maso. Tygří maso se stalo módním trendem mezi čínskými boháči, stejně jako genitálie, ze kterých se vyrábí tradiční speciality.

Často se stává, že překupníci nic netušícím zákazníkům prodávají místo vysoce ceněných tygřích genitálií, genitálie koňské, psí nebo býčí. Kosti tygrů bývají také přidávány do vína a prodávány jako alkoholický nápoj mající pozitivní účinky na zdraví.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strach z muslimů: Jak se vypořádat s islamofobií? Psycholog nabídl řešení

21.10.2018 22:03 Aktualizováno Odpověď, na otázku uvedou v titulku, se snažil dát psycholog Izzy Kalman ve svém článku zabývajícím…

Žena prvního československého premiéra? Ruska, na které by si dnes lidé…

21.10.2018 21:57 Aktualizováno Karel Kramář je bezesporu známou postavou českých dějin. Hovoří se o něm jako o zástupci mladočeské…

Užupis: Malinká republika se svobodným duchem

21.10.2018 20:02 Slyšeli jste už o Užupisu? Místní říkají, že pokud se zahledíte do očí užupiské mořské panny, už…

Největší mýty o znásilnění: Jak doopravdy probíhá?

21.10.2018 20:02 Aktualizováno O obětech sexuálního násilí koluje ve společnosti spousta mylných názorů. Toto společné ovšem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama