Tajemné zvuky z pekla? Jedna z největších záhad planety je dosud nerozluštěna

Kolský vrt je nejhlubší vrt na světě. Dosahuje hloubky 12 262 metrů a nikomu se zatím nepovedlo dostat hlouběji. Z části za to může nedostatečná technická vyspělost, svou roli ale hraje i strach. Geologové totiž do vrtu spustili mikrofon, který všechny přítomné šokoval. Slyšeli v něm totiž hlasy trpících lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Legenda o Kolském vrtu tvrdí, že mikrofon spuštěný 12 kilometrů pod zemský povrch zachytil zvuky pekla. Údajně na něm byly slyšet řvoucí lidé a hlasy plné utrpení. Podle vědců šlo o zvuky pohybujících se litosférických desek, lidé ale tvrdí, že se provrtali do samotného pekla.

Navzdory všeobecnému přesvědčení ale nejde o první ani poslední případ, kdy byly z nitra Země zachyceny podezřelé zvuky. Odborníci však dlouho nedokázali přijít na to, co je vydává. A dodnes to ve skutečnosti neví. 

Odborníci z Pařížského institutu fyziky Země ale vymysleli metodu, která má pomoci objasnit jejich původ přesněji než dosavadní metody. Tým Marthy Deenové umístil měřící přístroje do hlubin oceánu a možná tuší, co ony podivné zvuky vydává.

V letech 2012 až 2013 odborníci rozložili v Indickém oceánu východně od Madagaskaru 57 seismických přístrojů. K identifikaci zvuku museli odborníci použít kombinaci technik, kterými odstranili rušivé infračervené vlny a proudy, aby korigovaly signál. Zjistili, že přirozené vibrace Země dosáhly hodnoty od 2,9 do 4,5 mHz.

Seizmologové se nyní domnívají, že zvuky zřejmě vydávají atmosférické poruchy. Nejsou si ale stoprocentně jisti a s jistotou to potvrdit nedokáží. Plánují proto pokračovat ve výzkumu a zjistit, co přesně za záhadnými zvuky stojí.

Ať už se na dně hlubokých vrtů nachází cokoliv, peklo to s největší pravděpodobností nebude. Ostatně i na dně Kolského vrtu nebyly nalezeny duše trpících, ale mikroskopické fosílie jednobuněčných organismů a voda, která místy dosahuje teploty až 180 stupňů.

Témata: Vědci | Země | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věc, kterou denně užíváte, vám může způsobit rakovinu, varují vědci

16.10.2018 15:32 Diskuze o tom, zda může používání deodorantů způsobovat rakovinu, se vedou už dlouhé roky. Se svou…

Strašák vdovců a starších lidí: Jak překonat osamělost?

16.10.2018 14:43 Pokud se někdy cítíte osaměle, zkuste si popovídat s cizím člověkem. Můžete například přijít do…

Používáte mikrovlnku na sušení? Vědci popsali, proč je to velmi špatný…

16.10.2018 13:21 Mikrovlnné trouby všichni považují za neocenitelné pomocníky v domácnosti a s jejich rozmachem se…

Jste nachlazení? Čaj i léky nepotřebujete, pomáhá něco úplně jiného

16.10.2018 11:07 Milovníci sladkého, zpozorněte. Podle nové studie je totiž na kašel nejlepší čokoláda. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama