Evakuace z vesmíru: Co se stane, když astronaut na ISS dostane zánět slepého střeva?

Existují vleklé chronické nemoci, které člověk může mít roky bez viditelných příčin. Pak ale existují takové, které se projeví náhle, nečekaně a je třeba okamžitý lékařský zákrok, jinak je smrt téměř jistá. Mezi ně můžeme zařadit například zánět slepého střeva, uskřinuté varle nebo otevřenou zlomeninu. Na Zemi existují místa, kam je kvůli nedostupné lékařské péči povolen vstup pouze lidem, kteří už například slepé střevo nemají. Jak je tomu ale ve vesmíru?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Ve většině zemí světa je lékařská péče rychlá, dostupná a minimálně na dobré úrovni. V případě těch nejzávažnějších zranění většinou nebývá problém a pokud si pacient brzy zavolá pomoc, dostane se do nemocnice včas.

Dopravit pacienta do nemocnice je tak většinou otázka minut či desítek minut. Na Mezinárodní kosmické stanici ale něco takového možné není a hrozí, že než by se zraněný či nemocný pacient dostal na Zemi, zemřel by. Pro astronauty navíc žádné pravidlo o vyoperovaném slepém střevě apod. neplatí.

Jak tedy probíhá akutní záchrana ve vesmíru? Většinou svépomocí. Lékárničky jsou na ISS vybaveny vskutku nadstandardně a i když je operace ve stavu nulové gravitace absolutně vyloučena (to poslední co chcete je, aby kolem vás létala krev a orgány), minimálně jeden člen posádky má vždy lékařský výcvik.

Posádka je navíc v neustálém kontaktu se Zemí, kde jsou k dispozici špičkoví lékaři a odborníci na medicínské zákroky ve zhoršených podmínkách. Vždy je proto možné požádat o konzultaci.

Tyto rady ale mohou být ku pomoci pouze v případě, kdy jde o takzvané zranění I. a II. kategorie. Do té první se řadí různé pohmožděniny a modřiny, zatímco ta druhá zastřešuje bolestivější případy, které ale není třeba léčit akutně a lze je potlačit léky, například bolest zubů.

III. kategorie vyžaduje neodkladnou operaci a hospitalizaci, tedy logicky okamžitý návrat na Zemi. K tomu slouží evakuační modul Sojuz, který může posádka ve stavu nouze připravit do tří minut. Návrat na Zemi trvá něco málo přes tři hodiny, což většinou na záchranu života stačí. Většina akutních potíží by se totiž měla operovat zhruba do čtyř hodin.

Zraněný či nemocný pacient ale v modulu nesmí letět sám. Vždy ho doprovází další dva astronauti, kteří se cestou starají o jeho bezpečí. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo byl nejbohatší muž historie? Andrej Babiš i Jeff Bezos před ním…

16.12.2018 11:11 Leckoho to možná překvapí, ale nejbohatšího muže historie nenajdeme mezi moderními vlastníky obřích…

Internetem se šíří nebezpečná rada: Žena vypila litr sójové omáčky, lékaři…

16.12.2018 10:26 Internet je plný rad. Řadou z nich, především ohledně zdraví, ale není radno se řídit. Mohou totiž…

Miss Universe se poprvé účastní transgender modelky. Favoritkou je…

16.12.2018 08:24 Více než devět desítek krásek bude dnes večer v Thajsku soutěžit o titul Miss Universe 2018. Jednou…

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

15.12.2018 21:54 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama