Strašák vdovců a starších lidí: Jak překonat osamělost?

Pokud se někdy cítíte osaměle, zkuste si popovídat s cizím člověkem. Můžete například přijít do kavárny a sednout si naproti někoho úplně cizího. Z této myšlenky vychází britská iniciativa tzv. „mluvících stolů“.

Přidejte svůj názor

samota

Síť britských supermarketů ve svých kavárnách zavedla stolky určené pro osamělé a izolované lidi. Koncept spočívá v tom, že osamělí lidé, byť jsou naprosto cizí, si mohou spolu sednout k jednomu stolku a zabřednout do konverzace, píše BBC. 

Jeden z pracovníků supermarketu říká, že typickou skupinu osamělých lidí tvoří vdovci, kteří byli zvyklí na to, že sociální sítě v jejich životě utvářely a udržovaly jejich ženy. Po smrti manželek se však tito muži stávají zoufale osamocenými.

Zároveň tito lidé nechtějí být označováni jako osamělí. Společnost potřebují, ale nechtějí si o ní přímo říci.

Stejný pracovník také dodává, že poměrně často spatřuje nakupující, kteří čekají až budou moci být obslouženi jednou konkrétní prodavačkou, protože v ní zkrátka vidí něco jako přítele, ze kterým mohou prohodit alespoň pár slov. Tento kontakt je možná často jejich jedinou sociální interakcí za celý den.

Další skupinou, která je dle daného pracovníka ohrožena samotou, jsou mladé matky na mateřské dovolené. Ty občas bývají kvůli péči o dítě natolik vyčerpané, že jim nezbývá čas na společenské aktivity, kterým se dříve rády věnovaly.

Manažer jedné z kaváren si je jistý, že se „mluvící stoly“ mezi lidmi uchytí. Dodal, že dokonce nedávno nabídl odvoz domů staršímu muži, který v kavárně strávil celý den až do zavírací doby.

Kavárny pro osamělé lidi, toužící po kontaktu, nejsou vybaveny zástrčkami na elektřinu ani wifi. Chtějí demonstrovat, že jejich účelem je seznamování, ne práce na počítači.

Pracovníci supermarketu byli také dotázáni, jakými dalšími způsoby by bojovali proti osamělosti.

Podle jedné z pracovnic je důležité překonávat generační propasti mezi lidmi a také jim ukázat, že nutně ne všechno cizí, nebo každý cizinec, je špatný.

Jiný z pracovníků si myslí, že by se mělo ve městech více dbát na rozvoj a kultivaci náměstí, kde se dříve lidé přirozeně seskupovali a hovořili spolu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr spojeneckých letců: Hitler dal zavraždit 50 zajatců, byli mezi nimi…

21.03.2019 07:49 Jednou z nejznámějších epizod druhé světové války je útěk téměř osmi desítek spojeneckých letců ze…

První jarní den: Rovnodennost nastane dnes před půlnocí, příroda je ale…

20.03.2019 13:59 Zima končí a předává žezlo jaru. Dnes asi hodinu před půlnocí nastane jarní rovnodennost. S tímto…

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama