Máte rádi kečup? Radši na něj hodně rychle zapomeňte. Je nebezpečný, radí odborníci

Kečup je oblíbené dochucovadlo nejen v českých domácnostech. Pokud jste náruživými konzumenty pořádné dávky kečupu snad na všem kromě koláčů, měli byste se vážně zamyslet nad množstvím, které spotřebujete.

Přidejte svůj názor 1 komentář

kečup

Často se stává, že máme tendenci ignorovat nutriční hodnoty různých dochucovadel, protože si myslíme, že jich spotřebujeme jen trochu. Ukazuje se však, že i malé množství kečupu, pokud je konzumováno často, může mít devastující dopady na naši linii. Jedna malá lžička kečupu totiž obsahuje větší množství cukru, než jaké nalezneme v sušenkách nebo čokoládě, píše News.com. 

Nutriční specialistka Kristen Beck říká: „Kečup obsahuje spoustu cukru a soli a téměř žádné skutečně výživné látky.“ Aby měl kečup sladší chuť, používají se při jeho výrobě kukuřičné sirupy. Ty jsou celkově škodlivé pro zdraví. Mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi a vést k růstu hmotnosti.

„Pokud se podíváme na ingredience, ze kterých je kečup vyráběn, na první pohled si řekneme, že to vypadá docela dobře. První ingrediencí jsou rajčata nebo rajčatový protlak. Ty tvoří asi 75% kečupu. To může znít docela zdravě. Jenže rajčatový protlak obsahuje sám o sobě také poměrně velké množství cukru. I když se opět na první pohled zdá, že cukr přirozeně se vyskytující v rajčatech, musí být zdravý, není tomu tak. Světová zdravotnická organizace klasifikuje ovocný i zeleninový cukru stejně jako jiné přidané cukry,“ říká Beck.

Beck dále dodává: „Koncentrovaná fruktóza, jenž je obsažena v kečupu nebo třeba džusech, je spojována se zánětlivou odezvou těla a akumulací tuku v břišní oblasti. Nicméně to neznamená, že bychom měli vynechat konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny.“

První složkou kečupu je tedy přirozeně se vyskytující cukr v rajčatech, jenže ten je ještě násoben dalšími přidanými cukry a solí. Přidávání kečupu na hranolky, brambůrky nebo párek v rohlíku bychom si měli raději dvakrát rozmyslet. Beck říká, že existují mnohem zdravější alternativy kečupu.

„Zdravější alternativou jsou rajčata syrová. Jejich uvařením a rozmixováním se vytvoří něco jako rajčatový protlak. Ten je bohatý na antioxidant lykopen. V uvařených rajčatech je ho až 10x větší množství, než v syrových. Lykopen pomáhá v prevenci proti kardiovaskulárním chorobám a rakovině prostaty,“ dodává specialistka. Takto vyrobená alternativa se poté obejde bez dalších přidaných cukrů a soli.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama