Největší tank světa byl velký jako panelák, nacisté s ním měli jediný problém

Landkreuzer P. 1000 Ratte tzv. Krysa byl návrh supertěžkého tanku vyvíjeného za druhé světové války v nacistickém Německu. Krysa měla být megalomanským projektem, kterým byl ohromen samotný Adolf Hitler. I přes zjevnou absurditu celého návrhu se Hitler rozhodl objednat první kus tohoto tanku v roce 1942.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tank Landkreuzer P. 1000 Ratte

Hitlerova touha po nové ničivé zbrani znamenala v roce 1942 zelenou pro návrh zbrojního koncernu Krupp, na vytvoření obřího ničivého tanku. Tank přezdívaný Krysa měl pojmou osádku až 40 mužů. Měl dosahovat délky 39 metrů, pří šířce 14 metrů a výšce 11 metrů.

Zkonstruovat obrovský kolos napadlo ředitele zbrojovky Krupp, Edwarda Grotteho. Ten už byl předtím pověřen konstrukcí supertěžkého tanku Maus (Myš). Grotte si však umanul vytvořit ještě něco mnohem většího než Myš. Proto navrhl Krysu.

Grotte, jež se původně specializoval na konstrukci ponorek, pojal své veledílo jako pozemní válečnou loď. Jako hlavní výzbroj tedy navrhl umístit na tank námořní děla, jaké mají bitevní lodě. Navíc měl být kolos poháněn dvěma čtyřiadvacetiválcovými námořními vznětovými motory MAN V12Z32/44, které byly využívány v německých ponorkách. V úvahu připadal také jeho pohon osmi námořními vznětovými dvacetiválci Daimler-Benz MB501.

Děla mohla údajně pálit přes 300 kg vážící granáty na dálku 42 km. K dělům měla Krysa dostat další palební arzenál. Například kanóny KwK 44L/55, dva kulomety a osm dalších protiletadlových děl.

Plány na realizaci Krysy nakonec zhatil ministr zbrojního a válečného průmyslu Albert Speer. Ten v roce 1943 řekl, že nic podobného stavět nehodlá. Speerovi zřejmě došlo, že monstrum by bylo jen velice nákladnou a nefunkční hračkou. Peníze se rozhodl investovat do vytvoření klasických tanků a děl.

Hitler údajně nechtěl Speerovo rozhodnutí o nerealizaci monstrózní vize poslechnout. Nakonec však dal Speerovi za pravdu. Odborníci na válečnou techniku se shodují, že velikost Krysy a s ní spojená zhoršená mobilita, by byly naprosto jednoznačně limitujícím faktorem tohoto tanku. Reálné využití Krysy v boji je dle odborníků velice sporné.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Génius, či podvodník? Jasnovidec z Čech prý věděl příliš, jeho ostatky…

19.01.2019 14:49 Erik Jan Hanussen byl jednou z nejzáhadnějších postav meziválečné Evropy. Podle jedněch se jednalo…

Ďábel v těle úředníka. Byl pro nacistu Eichmanna holokaust jen banalita?

19.01.2019 08:44 Adolf Eichmann se stal jedním z nemnoha zločinců nacistického režimu odsouzených za rozpoutání…

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama