Bizarní obavy: Víte čeho se bojí lidé trpící Aibohfobií nebo Decidofobií?

Máte strach z pavouků, hadů nebo třeba ze stísněných prostor? Na tom není nic neobvyklého. Podobnými úzkostmi trpí spousta lidí. Existuje však řada poněkud bizarních obav, které jen tak někdo nemá. Víte například čeho se bojí lidé trpící Aibofobií nebo Decidofobií?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Strach - ilustrační foto

1. Aibohfobie

Aibohfobie je strach z palindromu, tedy slov, vět, čísel nebo melodií, které mají tu vlastnost, že je lze číst v libovolném směru. Známými příklady jsou třeba Anna, madam, radar nebo celé věty jako: Kobyla má malý bok či Kuna nese nanuk. Docela ironickým faktem je, že samotné slovo Aibohfobie lze číst také v obou směrech.

2. Ablutofobie

Ablutofobie je panický strach z koupání. Častěji se podobné obavy vyskytují více u žen a dětí, než u mužů. Ablutofobie má různé formy a intenzity. U někoho se projevuje strachem ze sprchování, někdo má dokonce strach už jen ze samotného umytí rukou nebo čištění zubů.

3. Hylofobie

Hylofobie je strach z lesa, stromů nebo dřeva. Obvykle je tento strach spojen s nepříjemnými vzpomínkami na některou ze zmíněných věcí. Někdo mohl být v minulosti například sám ztracen v lese nebo mohl být atakován dřevěnou vařečkou.

4. Decidofobie

Pojmenování tohoto strachu vychází z anglického slova decide = rozhodnout. Decidofobie je tedy strach z rozhodování. Projevuje se extrémní obavou ze zodpovědnosti. Lidé, mající tuto obavu, nechtějí mít na svých bedrech žádnou odpovědnost a už vůbec nechtějí vést jinou skupinu lidí. Takoví lidé se většinou snaží vyhýbat situacím nutícím je vyřknout rozhodující verdikt.

5. Descendofobie

Descendofobie je strach ze slézání. Jedná se například o slézání ze schodů nebo z kopců či hor. Lidé trpící tímto strachem se cítí velmi úzkostně a často mají závratě, pokud je někdo nutí vykročit dolů.

6. Gephyrofobie

Tato obava se týká překračování mostů. Lidé mající tento strach dostávají panické záchvaty už jen při pohledu na fotku mostu nebo video s mostem.

7. Ergofobie

V tomto případě ergofobie znamená strach z práce. Zatímco hodně lidí se domnívá, že se jedná jen o strach při prezentaci nebo zkrátka jen omluvu vlastní lenosti, vědci jsou jiného názoru. Podle nich se jedná o celý komplex strachů, kde dominuje především strach ze selhání.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství české klasiky: Více, z čeho se dělá tlačenka?

16.01.2019 15:08 Tlačenka patří do české kuchyně stejně neodmyslitelně, jako knedlo-vepřo-zelo, špenát nebo…

Muslimská divize SS byla založena samotným Himmlerem. Nacisté měli s…

16.01.2019 14:40 Nacistické rasové teorie přisuzovali jiným národům než těm „árijským“ velmi nízké postavení. Němci…

Můžeme se z brambor otrávit? Před rizikem už varují i úřady

16.01.2019 14:08 Zelené, naklíčené brambory a neoloupané brambory bychom v žádném případě jíst neměli, v opačném…

Česko zasáhnou silné mrazy. Jak se na ně připravit?

16.01.2019 09:04 Zatímco do víkendu teploty spíše porostou a dosáhnou až jarních hodnot, už příští týden přijde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama