Bizarní obavy: Víte čeho se bojí lidé trpící Aibohfobií nebo Decidofobií?

Máte strach z pavouků, hadů nebo třeba ze stísněných prostor? Na tom není nic neobvyklého. Podobnými úzkostmi trpí spousta lidí. Existuje však řada poněkud bizarních obav, které jen tak někdo nemá. Víte například čeho se bojí lidé trpící Aibofobií nebo Decidofobií?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Strach - ilustrační foto

1. Aibohfobie

Aibohfobie je strach z palindromu, tedy slov, vět, čísel nebo melodií, které mají tu vlastnost, že je lze číst v libovolném směru. Známými příklady jsou třeba Anna, madam, radar nebo celé věty jako: Kobyla má malý bok či Kuna nese nanuk. Docela ironickým faktem je, že samotné slovo Aibohfobie lze číst také v obou směrech.

2. Ablutofobie

Ablutofobie je panický strach z koupání. Častěji se podobné obavy vyskytují více u žen a dětí, než u mužů. Ablutofobie má různé formy a intenzity. U někoho se projevuje strachem ze sprchování, někdo má dokonce strach už jen ze samotného umytí rukou nebo čištění zubů.

3. Hylofobie

Hylofobie je strach z lesa, stromů nebo dřeva. Obvykle je tento strach spojen s nepříjemnými vzpomínkami na některou ze zmíněných věcí. Někdo mohl být v minulosti například sám ztracen v lese nebo mohl být atakován dřevěnou vařečkou.

4. Decidofobie

Pojmenování tohoto strachu vychází z anglického slova decide = rozhodnout. Decidofobie je tedy strach z rozhodování. Projevuje se extrémní obavou ze zodpovědnosti. Lidé, mající tuto obavu, nechtějí mít na svých bedrech žádnou odpovědnost a už vůbec nechtějí vést jinou skupinu lidí. Takoví lidé se většinou snaží vyhýbat situacím nutícím je vyřknout rozhodující verdikt.

5. Descendofobie

Descendofobie je strach ze slézání. Jedná se například o slézání ze schodů nebo z kopců či hor. Lidé trpící tímto strachem se cítí velmi úzkostně a často mají závratě, pokud je někdo nutí vykročit dolů.

6. Gephyrofobie

Tato obava se týká překračování mostů. Lidé mající tento strach dostávají panické záchvaty už jen při pohledu na fotku mostu nebo video s mostem.

7. Ergofobie

V tomto případě ergofobie znamená strach z práce. Zatímco hodně lidí se domnívá, že se jedná jen o strach při prezentaci nebo zkrátka jen omluvu vlastní lenosti, vědci jsou jiného názoru. Podle nich se jedná o celý komplex strachů, kde dominuje především strach ze selhání.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak porazit bolest hlavy bez prášků? Stačí k tomu bytelná židle

22.03.2019 16:36 Bolest hlavy je strašákem moderního člověka. Jednou z jejích nejčastějších příčin je kromě…

Hlad a kručení v břiše může signalizovat vážnou nemoc

22.03.2019 11:28 Kručení v břiše je nepříjemné zejména ve chvíli, kdy je tak hlasité, že ho slyší i okolí. Když se…

"Královna" Meghan pod palbou. Bizarní video hýbe celou Británií

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Každoroční udílení cen britské populární hudby BRIT Awards i měsíc po svém skončení hýbe celou…

Vědci zjistili, proč nás zatím nekontaktovala žádná mimozemská civilizace

21.03.2019 18:59 Vědci i obyčejní lidé si často kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami. A pokud na jiné planetě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama