Dovolená ve Středomoří v ohrožení: Voda zatopí oblíbené pláže Čechů i starověké památky

Síť památek lokalizovaných okolo pobřeží Středozemního moře je reálně ohrožována na existenci. Jejich zánik může být způsoben záplavami nebo půdní erozí. Předpokládá se, že katastrofický scénář by mohl nastat do roku 2100. Problémem se zabývá jedna nedávno publikovaná studie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Řecko

Památky v okolí Středozemního moře mají nevyčíslitelnou hodnotu. Reprezentují významné dějinné milníky lidské civilizace. Památky jsou rozmístěny okolo pobřeží, kde se tradičně koncentrovala lidská aktivita.

Ačkoliv jsou tyto památky pod ochranou UNESCO, země samotné, ve kterých se nacházejí, jsou zodpovědné za jejich ochranu a adaptaci na měnící se klimatické podmínky. Mnoho ze zemí však nemá dostatečné finanční zdroje, kterými by mohly pokrýt výdaje s tímto spojené.

Asi 37 památek okolo Středozemního moře je ohroženo zvyšující se mořskou hladinou. Jsou mezi nimi památky jako Benátky, renesanční město Ferrara nebo město Aquileia i s jeho patriarchální bazilikou.

Erozí je ohroženo asi 42 památek okolo Středozemního moře. Riziko eroze je determinováno vzdáleností památky od pobřeží. Eroze ohrožuje například trosky Héraionu na Samu, archeologické komplex Tárraco nebo Efez.

Odkaz na studii zde.

Během uplynulého století stoupá vlivem klimatických změn mořská hladina mnohem rychleji, než za poslední tři tisíce let. Studie se snaží upozornit na naléhavost tématu a na přijetí nutných opatření k záchraně výjimečného odkazu našich předků.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Génius, či podvodník? Jasnovidec z Čech prý věděl příliš, jeho ostatky…

19.01.2019 14:49 Erik Jan Hanussen byl jednou z nejzáhadnějších postav meziválečné Evropy. Podle jedněch se jednalo…

Ďábel v těle úředníka. Byl pro nacistu Eichmanna holokaust jen banalita?

19.01.2019 08:44 Adolf Eichmann se stal jedním z nemnoha zločinců nacistického režimu odsouzených za rozpoutání…

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama