Dovolená ve Středomoří v ohrožení: Voda zatopí oblíbené pláže Čechů i starověké památky

Síť památek lokalizovaných okolo pobřeží Středozemního moře je reálně ohrožována na existenci. Jejich zánik může být způsoben záplavami nebo půdní erozí. Předpokládá se, že katastrofický scénář by mohl nastat do roku 2100. Problémem se zabývá jedna nedávno publikovaná studie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Řecko

Památky v okolí Středozemního moře mají nevyčíslitelnou hodnotu. Reprezentují významné dějinné milníky lidské civilizace. Památky jsou rozmístěny okolo pobřeží, kde se tradičně koncentrovala lidská aktivita.

Ačkoliv jsou tyto památky pod ochranou UNESCO, země samotné, ve kterých se nacházejí, jsou zodpovědné za jejich ochranu a adaptaci na měnící se klimatické podmínky. Mnoho ze zemí však nemá dostatečné finanční zdroje, kterými by mohly pokrýt výdaje s tímto spojené.

Asi 37 památek okolo Středozemního moře je ohroženo zvyšující se mořskou hladinou. Jsou mezi nimi památky jako Benátky, renesanční město Ferrara nebo město Aquileia i s jeho patriarchální bazilikou.

Erozí je ohroženo asi 42 památek okolo Středozemního moře. Riziko eroze je determinováno vzdáleností památky od pobřeží. Eroze ohrožuje například trosky Héraionu na Samu, archeologické komplex Tárraco nebo Efez.

Odkaz na studii zde.

Během uplynulého století stoupá vlivem klimatických změn mořská hladina mnohem rychleji, než za poslední tři tisíce let. Studie se snaží upozornit na naléhavost tématu a na přijetí nutných opatření k záchraně výjimečného odkazu našich předků.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeden z největších filmových nesmyslů odhalen. Co se stane, když v letadle…

21.11.2018 19:05 Aktualizováno Otevřené dveře v letadle jsou jedním z oblíbených filmových motivů hollywoodských režisérů. Každý…

Temná historie Evropy: Na které zemi si Hitler a Stalin pořádně smlsli?

21.11.2018 16:40 Sen Poláků o nezávislém státu se po první světové válce splnil. Po více než 120 letech získali…

Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

21.11.2018 14:50 Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé…

Chytrý po tatínkovi? Zapomeňte. Děti inteligenci dědí od maminek, tvrdí…

21.11.2018 14:29 Rodiče se často hádají, po kom jejich ratolest vlastně je. V případě inteligence na to podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama