Dovolená ve Středomoří v ohrožení: Voda zatopí oblíbené pláže Čechů i starověké památky

Síť památek lokalizovaných okolo pobřeží Středozemního moře je reálně ohrožována na existenci. Jejich zánik může být způsoben záplavami nebo půdní erozí. Předpokládá se, že katastrofický scénář by mohl nastat do roku 2100. Problémem se zabývá jedna nedávno publikovaná studie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Řecko
doporučujeme

Památky v okolí Středozemního moře mají nevyčíslitelnou hodnotu. Reprezentují významné dějinné milníky lidské civilizace. Památky jsou rozmístěny okolo pobřeží, kde se tradičně koncentrovala lidská aktivita.

Ačkoliv jsou tyto památky pod ochranou UNESCO, země samotné, ve kterých se nacházejí, jsou zodpovědné za jejich ochranu a adaptaci na měnící se klimatické podmínky. Mnoho ze zemí však nemá dostatečné finanční zdroje, kterými by mohly pokrýt výdaje s tímto spojené.

Asi 37 památek okolo Středozemního moře je ohroženo zvyšující se mořskou hladinou. Jsou mezi nimi památky jako Benátky, renesanční město Ferrara nebo město Aquileia i s jeho patriarchální bazilikou.

Erozí je ohroženo asi 42 památek okolo Středozemního moře. Riziko eroze je determinováno vzdáleností památky od pobřeží. Eroze ohrožuje například trosky Héraionu na Samu, archeologické komplex Tárraco nebo Efez.

Odkaz na studii zde.

Během uplynulého století stoupá vlivem klimatických změn mořská hladina mnohem rychleji, než za poslední tři tisíce let. Studie se snaží upozornit na naléhavost tématu a na přijetí nutných opatření k záchraně výjimečného odkazu našich předků.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Velké srovnání fastfoofů: Je zdravější KFC, nebo McDonald‘s?

24.03.2019 19:49 Aktualizováno McDonald‘s a KFC patří mezi jedny z největších firem produkující fast food na světě, včetně České…

Kontroverzní vyšetřovací taktiky: Mohou policisté při výslechu lhát?

24.03.2019 17:56 Policie používá řadu různých vyšetřovacích technik k získání přiznání od podezřelých. Bohužel…

Zavřená okna, vypnutá trouba. Pokud to před odchodem z domu kontroluje,…

24.03.2019 16:57 Opakování činností, vyhýbání se některým věcem a neustálá nervozita a potřeba něco zkontrolovat.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama